Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

PGNiG dostarczy LNG z USA na Ukrainę. Skala dostaw może się zwiększyć, ale dopiero w 2021 roku – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Paczka LNG z USA przez Polskę na Ukrainę

PGNiG zamówiło LNG z USA i odsprzeda go teraz ERU Trading, pośrednikowi ukraińskiemu, z którym ma już podpisaną umowę gazową. – Utrzymujemy reputację pionierów w realizacji najbardziej ambitnych zadań w regionalnym sektorze energetycznym. Dzięki współpracy z naszym polskim partnerem dokonujemy widocznych przełomów w budowie transatlantyckiego korytarza dostaw gazu z USA na Ukrainę – powiedział Dale Perry, Prezes ERU Corporation. To amerykańska firma działająca nad Dnieprem i biorąca na siebie ryzyko polityczne związane z handlem gazem amerykańskim z Polski na tamtejszym rynku. Informacja o sprzedaży LNG z USA przez Polskę pojawiła się dzień po wizycie w Kijowie Johna Boltona, doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Donalda Trumpa który mówił tam o… potencjale dostaw gazu w formie skroplonej i w przeddzień wizyty prezydentów Ukrainy i USA w Polsce na 80. rocznicy wybuchu II Wojny  Światowej. Układ LNG z udziałem tych trzech krajów? Taki scenariusz przewidywałem jeszcze w 2016 roku.

PGNiG sprzedało Ukrainie LNG z USA

„Paczki” gazu skroplonego tego rodzaju można słać już przez istniejące połączenie gazowe w Hermanowicach. Informacje o nich pojawiały się cyklicznie na przykład w grudniu 2017 roku. Skala potencjalnych dostaw wzrośnie jednak dopiero po rozbudowie infrastruktury pod Katowicami. – Jedynym obecnie ograniczeniem w rozwinięciu eksportu na Ukrainę na jeszcze szerszą skalę jest przepustowość gazociągów w Polsce na kierunku Śląsk – Podkarpacie. Oczekujemy na rozbudowę przepustowości tych gazociągów najpóźniej w 2021 roku – dodał prezes PGNiG Piotr Woźniak. Mówił o tym także przedstawiciel Ukrtransgazu na łamach BiznesAlert.pl i potwierdził to pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej odpowiadając na moje pytanie.

Chodzi o modernizację infrastruktury gazowej na odcinku Tworzeń-Pogórska Wola, która umożliwi zwiększenie przepustowości dostaw ze Świnoujścia przez terytorium polskie na granicę z Ukrainą. Gaz-System w lipcu 2019 roku zawarł umowy na wykonawstwo robót budowlanych dla trzech odcinków gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń. Cała inwestycja jest jednym z najdłuższych elementów korytarza gazowego Północ-Południe o długości 168 km. Projekt jest częścią Korytarza Północ-Południe, znalazł się na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej i ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku, a zatem przyniesie oczekiwany efekt w 2022 roku. Dzięki tej modernizacji znajdzie się uzasadnienie ekonomiczne dla Gazociągu Polska-Ukraina, którego przepustowość jest zakładana na 5-8 mld m sześc. rocznie, który bez niej stałby pusty. Jeśli cena gazu w Polsce będzie korzystna, a są ku temu przesłanki, istotna część tej mocy może przypaść PGNiG. Sprzedaż jest natomiast prowadzona na warunkach rynkowych, a pośrednictwo ERU Trading gwarantuje Polakom odporność na niestabilność na Wschodzie. Natomiast większa przepustowość na granicy zwiększyłaby szansę na kontrakt długoterminowy PGNiG-Naftogaz, który wciąż jest brany pod uwagę w obu stolicach.

Jakóbik: Gazociąg Polska-Ukraina po 2022 roku, bo do tanga trzeba dwojga (FELIETON)

Przygotowania do gorącej zimy

Warto przy tym podkreślić, że projekt Tworzeń-Pogórska Wola ma także znaczenie dla gazyfikacji Polski Południowo-Wschodniej i ma uzasadnienie z punktu widzenia polityki gazowej kraju nawet gdyby nie było perspektywy rozwoju dostaw gazu na Ukrainę. Jednak jest taka perspektywa mozolnie wykuwana od kilku lat. Jednorazowa dostawa LNG z USA przez Polskę do Ukrainy to, kolejna już, jaskółka zmian i forma przygotowania do sezonu grzewczego 2019/20, w którym należy spodziewać się niespodziewanych problemów z dostawami gazu z Rosji przez Ukrainę ze względu na koniec umowy przesyłowej Gazprom-Naftogaz z końcem 2019 roku i towarzyszące mu negocjacje Komisja Europejska-Ukraina-Rosja na temat nowej umowy.

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading