Przewodniczący Bundestagu krytykuje Nord Stream 2 | Zagadkowa zmiana ministra w Arabii Saudyjskiej

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Wolfgang Schaeuble, prominentny polityk koalicyjnej CDU stojący na czele Bundestagu, krytykuje projekt Nord Stream 2 i podziały między Europą wschodnią i zachodnią.

:Arabia Saudyjska ma nowego ministra energetyki Abdela Aziza, członka rodziny królewskiej, który zastąpił Khalida al-Faliha, architekta porozumienia naftowego OPEC+.

 

Przewodniczący Bundestagu krytykuje Nord Stream 2

Wolfgang Schaeuble, prominentny polityk koalicyjnej CDU stojący na czele Bundestagu, krytykuje projekt Nord Stream 2 i podziały między Europą wschodnią i zachodnią.

Deutsche Welle/Wojciech Jakóbik

Mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej mają wrażenie, że ich opinie i interesy mają drugorzędne znaczenie, że nie znajdują posłuchu – pisze przewodniczący cytowany przez Deutsche Welle. Również stosunek wobec Rosji jest przedmiotem sporów między krajami europejskimi.

Zdaniem Schaeublego projekt Nord Stream 2 dzieli Europę. – Pominięcie stanowiska naszych wschodnich sąsiadów nie należy do największych osiągnięć niemieckiej polityki i zniszczyło dużo zaufania – pisze. Zastrzega jednak, że nie należy „sabotować tego projektu za pomocą wybiegów”. Odnosi się w ten sposób do rewizji dyrektywy gazowej, przez którą może dojść do opóźnienia budowy spornego gazociągu.

Według niego „Niemcy robią wielki błąd polegając tak bardzo na tym gazociągu”. – Wielka ilość surowców będzie do nich docierała tą jedną drogą – dodaje.

 

 

Zagadkowa zmiana ministra w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska ma nowego ministra energetyki Abdela Aziza, członka rodziny królewskiej, który zastąpił Khalida al-Faliha, architekta porozumienia naftowego OPEC+.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Al-Falih był ministrem od 2015 do 2019 roku. Wcześniej przez sześć lat zajmował stanowisko prezesa Saudi Aramco. Rijad stworzył w sierpniu ministerstwo przemysłu i surowców naturalnych ograniczające kompetencje resortu Al-Faliha. Potem usunął go ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów Saudi Aramco. Tłumaczył on ten ruch przygotowaniami do oferty publicznej firmy, która ma zostać przedstawiona na giełdzie na początku 2020 roku.

Część analityków uważa, że to problem z prywatyzacją Saudi Aramco jest powodem dymisji byłego ministra. Inni twierdzą, że to przez utrzymujące się niskie ceny ropy pomimo zawarcia porozumienia naftowego grupy OPEC+, które zakłada skoordynowaną redukcję podaży w celu podniesienia ceny.

Czwarty syn króla Salmana pracował od 1987 roku na stanowisku doradcy ministra ropy i surowców naturalnych. W kwietniu 2017 roku został sekretarzem stanu. Uczęszczał na większość szczytów OPEC. Wybór Abdela Aziza na stanowisko ministra łamie długoletni obyczaj zakazujący rodzinie królewskiej zajmowania wysokich stanowisk ważnych dla gospodarki.

Zmiana zaszła tuż przed wizytą rosyjskiej delegacji w Rijadzie, która ma przygotować wizytę Władimira Putina zaplanowaną na październik. Minister energetyki Arabii Saudyjskiej przewodzi razem z rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem obradom komisji międzyrządowej do spraw handlu, gospodarki, nauki i współpracy technicznej.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s