Dziś zapadnie wyrok w sporze o OPAL | Sukces francuskiego atomu w Chinach to sygnał dla Polski

:10 września przed południem zostanie ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przyznania rosyjskiemu Gazpromowi wyłączenia spod regulacji antymonopolowych przy wykorzystaniu odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL.

:7 września ruszyła komercyjna praca drugiego reaktora EPR w chińskiej elektrowni jądrowej Taishan zapewnionego przez francuski EDF. To największy projekt współpracy Chin i Francji w sektorze energetycznym.

 

Dziś zapadnie wyrok w sporze o OPAL

10 września przed południem zostanie ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przyznania rosyjskiemu Gazpromowi wyłączenia spod regulacji antymonopolowych przy wykorzystaniu odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL.

Wojciech Jakóbik

28 października 2016 roku Komisja Europejska zgodziła się, by Gazprom mógł wykorzystywać 80 procent przepustowości OPAL do 2033 roku, dzięki czemu mógł słać więcej gazu przez gazociąg Nord Stream z Rosji do Niemiec.

Ta decyzja została zakwestionowana przez spółkę PGNiG Supply and Trading, ukraiński Naftogaz oraz rząd Polski, Litwy i Łotwy. W debacie publicznej na ten temat została uznana za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego, bo zagraża dostawom przez Ukrainę, a także problem natury rynkowej, bo zwiększa ilość gazu dostarczanego z Rosji do Europy Środkowo-Wschodniej.

Zarzuty mają charakter formalny, bo TSUE nie będzie rozstrzygał zasadności decyzji. Wyrok może przesądzić o tym, czy Gazprom będzie mógł wykonywać decyzję Komisji Europejskiej. Zależy od tego wolumen dostaw przez Nord Stream. 10 września może nie zostać ogłoszone pełne uzasadnienie decyzji Trybunału, które może zostać opublikowane z opóźnieniem.

 

Sukces francuskiego atomu w Chinach to sygnał dla Polski

7 września ruszyła komercyjna praca drugiego reaktora EPR w chińskiej elektrowni jądrowej Taishan zapewnionego przez francuski EDF. To największy projekt współpracy Chin i Francji w sektorze energetycznym.

EDF/Wojciech Jakóbik

Projekt został sfinansowany przez joint venture TNPJVC z udziałami chińskiego CGN (51 procent akcji) oraz francuskiego EDF (30 procent) w ramach 35-letniego programu kapitalizacji. Francuzi liczą na zwrot do francuskiego sektora w wysokości szacowanej na 2,4 mld euro. Dwa reaktory Taishan o mocy po 1750 MW zapewnią rocznie do 24 TWh energii elektrycznej bez emisji CO2. Pozwolą uniknąć około 21 mln ton emisji dwutlenku węgla rocznie.

Francuzi są zainteresowani budową reaktora jądrowego w Polsce. Tymczasem Polacy jeszcze nie zdecydowali formalnie czy będą budować atom. Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 zakłada budowę pierwszego reaktora do 2033 roku, ale nie został jeszcze przyjęty przez rząd.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s