EUGAL. Grafika: Gascade
EUGAL. Grafika: Gascade

:Kommiersant pisze o „niespodziewanym” wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na korzyść Polski w sporze o decyzję Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do całej przepustowości odnogi Nord Stream o nazwie OPAL.

:Departament Energii USA wysłał na Ukrainę delegację ekspercką, która ma pomóc w przygotowaniach do sezonu grzewczego 2019-20, w którym spodziewane są problemy z dostawami gazu z Rosji przez terytorium ukraińskie.

Wyrok w sprawie OPAL to precedens, który uderzy w Nord Stream 2

Kommiersant pisze o „niespodziewanym” wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na korzyść Polski w sporze o decyzję Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do całej przepustowości odnogi Nord Stream o nazwie OPAL.

Kommiersant/RIA Novosti/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

– Konsekwencje będę poważniejsze niż utrata możliwości słania przez Niemcy 12,7 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie – czytamy w gazecie. – Sąd zgodził się z Polską, że Komisja naruszyła w tej sprawię zasadę solidarności energetycznej Unii Europejskiej. Ta interpretacja pozostawia Gazpromowi małe szanse na porozumienie z Komisją w sprawie pełnego wykorzystania Nord Stream 2, które byłoby niezbędne w celu porzucenia dostaw przez Ukrainę. Przez to Gazprom będzie zmuszony podpisać długoterminowy kontrakt z Ukraińcami. Komisja Europejska przyznała, że interpretacja ze sporu o OPAL powinna być wykorzystana przy kolejnych decyzjach.

Zdaniem autorów tekstu w cytowanej gazecie rosyjskiej Gazprom będzie miał problem z uzyskaniem wyłączenia spod przepisów trzeciego pakietu energetycznego dla Nord Stream 2, które pozwoliłoby mu wykorzystać część przepustowości na wyłączność pomimo regulacji antymonopolowych gwarantujących wolny dostęp do niej.

Kommiersant przewiduje, że jeśli Nord Stream 2 nie będzie gotów do 2020 roku, gaz z Nord Stream będzie mógł trafiać do bliźniaczki OPAL – odnogi EUGAL, która miała posłużyć drugiemu gazociągowi przez Bałtyk. Możliwa jest także apelacja Komisji Europejskiej, na którą ma dwa miesiące. Niemcy mogą także sporządzić ocenę oddziaływania decyzji w sprawie OPAL na rynek w celu podważenia argumentów Polaków uznanych przez Trybunał. Mimo to proces może potrwać kilka lat w czasie, gdy wyrok TSUE będzie wykonywany, a przepustowość do dyspozycji Gazpromu – ograniczona.

– To miła niespodzianka – komentuje Jurij Witrenko, dyrektor wykonawczy Naftogazu do spraw sprzedaży cytowany przez RIA Novosti. Ukraińska firma także zaskarżyła decyzję w sprawie OPAL. Rosyjski Gazprom poinformował agencję Reuters, że analizuje konsekwencje prawne i komercyjne wyroku.

 

Zełenski ściąga z USA zespół reagowania na kryzys gazowy

Departament Energii USA wysłał na Ukrainę delegację ekspercką, która ma pomóc w przygotowaniach do sezonu grzewczego 2019-20, w którym spodziewane są problemy z dostawami gazu z Rosji przez terytorium ukraińskie.

Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Ambasada USA na Ukrainie poinformowała na Facebooku, że Departament Energii USA wysyła delegację na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w celu jak najlepszego wyposażenia rządu ukraińskiego na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ze strony Rosji. Zespół ma opracować plan reagowania na wszelkie niedobory dostaw.

Z końcem 2019 roku kończy się kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz. Trwają negocjacje na temat nowej umowy z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. W ich trakcie możliwe są problemy z dostawami powodowane przez stronę rosyjską.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s