Fuzja Orlenu i Lotosu to dopiero początek. Następne będą Azoty? | Naftogaz zaprasza Rosjan na Ukrainę po wyroku OPAL

:Prawo i Sprawiedliwość opublikowało program wyborczy pod tytułem „Polski model państwa dobrobytu”. Deklaruje w nim gotowość do dalszej ochrony konsumentów, którym rząd zamroził ceny energii w 2019 roku.

:Program wyborczy partii rządzącej zawiera zapisy o fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, która ma być wstępem do dalszych inwestycji w sektorze petrochemicznym. Czy chodzi o zakup Grupy Azoty?

:Naftogaz zaprosił Gazprom do wykorzystania systemu przesyłowego Ukrainy w celu uzupełnienia dostaw słanych dotąd przez Nord Stream 1 i OPAL, które musiały zostać ograniczone po zwycięstwie sądowym Polski z Komisją Europejską.

Ingerencja w ceny energii w programie wyborczym partii rządzącej

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało program wyborczy pod tytułem „Polski model państwa dobrobytu”. Deklaruje w nim gotowość do dalszej ochrony konsumentów, którym rząd zamroził ceny energii w 2019 roku.

Wojciech Jakóbik

 

– Przyjęliśmy postawę renegocjacji pakietu energetyczno-klimatycznego w kierunku zagwarantowania interesów polskiego przemysłu i konsumentów. Dla nas ważne jest dobro konsumentów energii elektrycznej, czyli ceny za prąd, dlatego je zamroziliśmy w 2019 roku – czytamy w programie.

– Wszelkie zmiany na rynku energii nie mogą zakłócać dostaw energii dla mieszkańców i gospodarki ani powodować radykalnego wzrostu cen. Będziemy stosować ochronę konsumentów energii elektrycznej: gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych – napisali autorzy programu.

Tymczasem prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zadeklarował, że w przyszłym roku powinno dojść do odmrożenia cen energii, czyli wycofania wsparcia w postaci rekompensat wzrostu tych cen wprowadzonych ustawą z 28 grudnia 2018 roku.

 

 

Fuzja Orlenu i Lotosu to dopiero początek. Następne będą Azoty?

Program wyborczy partii rządzącej pt. „Polski model państwa dobrobytu” zawiera zapisy o fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, która ma być wstępem do dalszych inwestycji w sektorze petrochemicznym. Czy chodzi o zakup Grupy Azoty?

Wojciech Jakóbik

 

– Ważnym projektem o znaczeniu strategicznym jest fuzja Orlenu i Lotosu. W skali europejskiej zarówno Orlen, jak i Lotos są zaliczane do mniejszych firm. Obecna sytuacja sprawia również, że jesteśmy niewielkim odbiorcą przy zakupie ropy. Efektem powstania jednego koncernu paliwowego na bazie tych spółek będzie polski czempion, który łatwiej sprosta wyzwaniom, jakie stoją przed branżą naftową i zagwarantuje Polsce większe bezpieczeństwo energetyczne. Fuzja przełoży się na korzystniejszą cenę przy zakupie baryłki ropy, a to przełoży się na stabilność cen, również na stacjach paliw – czytamy w programie.

Dalej można przeczytać o fuzji, że są to „działania zmierzające do stworzenia wielkiego koncernu petrochemicznego, co ma umożliwić wielkie inwestycje w przemysł chemiczny, a także w energetykę”. Warto przypomnieć, że w przeszłości rozważane były różne konfigurację fuzji na polskim rynku paliwowym, w tym uwzględniające przejęcie Grupy Azoty. Petrochemia jest obecnie istotnym elementem strategii inwestycyjnej PKN Orlen. Firma jest także zainteresowana inwestycjami w morskie farmy wiatrowe.

Rozstrzygnięcie Komisji Europejskiej w sprawie fuzji ma nastąpić dopiero w 2020 roku. Komisja musi zdecydować na jakich warunkach powinno odbyć się połączenie PKN Orlen-Grupa Lotos, aby nie zaszkodzić konkurencji na rynku.

 

 

 

Naftogaz zaprasza Rosjan na Ukrainę po wyroku OPAL

Naftogaz zaprosił Gazprom do wykorzystania systemu przesyłowego Ukrainy w celu uzupełnienia dostaw słanych dotąd przez Nord Stream 1 i OPAL, które musiały zostać ograniczone po zwycięstwie sądowym Polski z Komisją Europejską.

Prezes ukraińskiego Naftogazu Andrij Kobolew zapewnił, że jest możliwe dostarczenie tego samego gazu z wykorzystaniem gazociągów na Ukrainie oraz Słowacji. – Jeśli Gazprom chce słać te same wolumeny, które docierały przez OPAL, ale krótszą drogą, systemy przesyłowe Ukrainy i Słowacji mogą sobie z nimi łatwo poradzić tak, jak robiły to zanim Gazprom uzyskał wyłączny dostęp do OPAL – powiedział.

Zdaniem Kobolewa decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej cofająca zgodę Komisji Europejskiej na to, by Gazprom był wyłącznym użytkownikiem OPAL, odnogi Nord Stream, „przywróciła sprawiedliwość i ochroniła konkurencję”. Był to skutek skargi Rzeczpospolitej Polskiej, która uznała taką decyzję za naruszenie solidarności energetycznej.

RBK/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s