Budowa Nord Stream 2 czeka na Danię | Rosjanie zmieniają narrację o OPAL: wyrok na korzyść Polski to nie porażka

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Giełda ropy wpadła w panikę, ale najwięksi gracze na rynku ze spokojem czekają na rozwój wypadków wokół zaatakowanych rafinerii w Arabii Saudyjskiej.

:Statek Solitaire zbliży się do wód terytorialnych w oczekiwaniu na rozpatrzenie dwóch wniosków o zgodę na budowę Nord Stream 2.

:Media rosyjskie pierwotnie informowały o zaskakującym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie OPAL na korzyść Polski, który uderzy w pozycję negocjacyjną Rosji w rozmowach o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. Teraz piszą na odwrót.

Giełda panikuje, sektor ropy analizuje atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

Giełda ropy wpadła w panikę, ale najwięksi gracze na rynku ze spokojem czekają na rozwój wypadków wokół zaatakowanych rafinerii w Arabii Saudyjskiej.

Kommiersant/Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Według informacji źródeł Bloomberga i Reutersa sytuacja w dwóch rafineriach w Arabii Saudyjskiej zaatakowanych przez drony jest gorsza niż się wydawało. Rijad stracił moc przerobową w wysokości 5,7 mln baryłek dziennie, czyli 58 procent całkowitej saudyjskiej mocy przerobowej.

Rozmówcy Kommiersanta przekonują, że naprawa zniszczonych zbiorników do oczyszczania ropy z gazów i kolumn stabilizacyjnych może odbyć się szybko, ale przywrócenie normalnej pracy rafinerii może zająć „dużo czasu”.

Tempo napraw będzie miało znaczenie dla cen ropy naftowej, która w poniedziałek 6 czerwca zanotowała największy wzrost od 1997 roku – o prawie 15 procent. Mimo to USA i kartel naftowy OPEC+ nie podjęły jeszcze decyzji o ewentualnym wypuszczeniu na rynek ropy z rezerw, bo wciąż czekają na dalszy rozwój wypadków.

 

Budowa Nord Stream 2 czeka na Danię

Statek Solitaire zbliży się do wód terytorialnych w oczekiwaniu na rozpatrzenie dwóch wniosków o zgodę na budowę Nord Stream 2.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Solitaire układa 3-4 km rur dziennie. Na początku października powinien dotrzeć z budową spornego gazociągu do wód terytorialnych Danii. Pierwotnie budowa miała zakończyć się z końcem 2019 roku, ale brak decyzji Duńczyków ją opóźnia.

– Zbliżamy się do duńskiej granicy i po prostu czekamy na dalszą realizację projektu stamtąd do Niemiec – powiedział kapitan statku Kenny Houben agencji Reuters.

Spółka Nord Stream 2 AG wyraziła nadzieję, że Dania wyrazi zgodę na budowę magistrali na jej wodach terytorialnych. Alternatywa to bardziej kosztowna i czasochłonna trasa omijająca wody duńskie. Nord Stream 2 AG poinformowało, że z tego powodu budowa może się opóźnić o osiem miesięcy i kosztować dodatkowe 600 mln euro.

 

Rosjanie zmieniają narrację o OPAL: wyrok na korzyść Polski to nie porażka

Media rosyjskie pierwotnie informowały o zaskakującym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie OPAL na korzyść Polski, który uderzy w pozycję negocjacyjną Rosji w rozmowach o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. Teraz piszą na odwrót.

TASS/Wojciech Jakóbik

Jeszcze 11 września rosyjski Kommiersant cytowany przez BiznesAlert.pl przyznawał, że wyrok nakazujący Gazpromowi obniżenie dostaw przez odnogę Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL to precedens, który może zaszkodzić Nord Stream 2 i mieć wpływ na negocjacje tzw. procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji.

Rosyjscy eksperci cytowani przez TASS w dniu 16 września mają już inne zdanie. Według Aleksieja Griwacza z Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego wyrok Trybunału może wręcz poprawić pozycję negocjacyjną Rosjan, bo podniesie ceny gazu w Europie i może zostać uznany za niesprawiedliwy. Analityk Finam Aleksiej Kałaczew twierdzi, że wyrok nie był zaskoczeniem dla stron rosyjskiej, bo zgoda na większe dostawy Gazpromu przez OPAL była warunkowa, a zatem można się było spodziewać jej wycofania. Maria belova z Vygon Consulting wskazuje, że ewentualne odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku może nastąpić dopiero po sformowaniu nowego składu tej instytucji jesienią tego roku.

Griwacz przekonuje, że dalszy ciąg sporu zależy także od wpływu USA, które realizują interesy geopolityczne i komercyjne wywołując „kryzys gazowy” w Europie. Nie wspomina o tym, że kryzysy tego typu wybuchają w Europie za każdym razem, gdy Gazprom ograniczy lub przerwie dostawy przez Ukrainę i dlatego konieczne są rozmowy o ich warunkach po zakończeniu umowy przesyłowej z końcem 2019 roku.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s