Węgiel drożeje przez atak w Arabii Saudyjskiej i nie tylko | Rosnieft chce skorzystać na problemach Arabii

Władimir Putin i Igor Sieczin. Fot. Rosnieft

:Białoruś będzie rozmawiać o rekompensatach za straty spowodowane wpompowaniem zanieczyszczonej ropy z Rosji.

:Agencja Montel donosi, że cena węgla wzrosła do dwumiesięcznego wyżu po tym, jak ropa podrożała po ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej.

:Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow powiedział dziennikarzom 17 września, że Bałkan Stream, czyli bułgarska odnoga planowanego gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji, ma być gotowa do 1 stycznia 2020 roku.

:Rosyjski Rosnieft zgłosił gotowość do zwiększenia dostaw ropy do Indii w związku z możliwymi problemami z dostawami surowca z Arabii Saudyjskiej dotkniętej atakami na rafinerie.

 

Białoruś chce rekompensat strat poniesionych wskutek kryzysu zanieczyszczonej ropy

Białoruś będzie rozmawiać o rekompensatach za straty spowodowane wpompowaniem zanieczyszczonej ropy z Rosji.

BelTA/Wojciech Jakóbik

 

– Główne środki techniczne na rzecz usunięcia zanieczyszczonej ropy z Białorusi zostały zastosowane. Część szkód została już zrekompensowana. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostają straty przychodów z przesyłu ropy, niewystarczającego wykorzystania rafinerii i uszkodzenia sprzętu – ocenił wiceprezes Biełneftechimu Władimir Sizow cytowany przez agencję BelTA. Wysokość rekompensat ma zostać ustalona w toku negocjacji.

19 kwietnia Biełneftechim odnotował istotny spadek jakości ropy docierającej na Białoruś z Rosji. Sprawa była na tyle poważna, że skończyła się tymczasowym zatrzymaniem dostaw do Europy przez polski odcinek ropociągu Przyjaźń.

 

 

Węgiel drożeje przez atak w Arabii Saudyjskiej i nie tylko

Agencja Montel donosi, że cena węgla wzrosła do dwumiesięcznego wyżu po tym, jak ropa podrożała po ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej.

Montel/Wojciech Jakóbik

 

Część kontraktów giełdowych sięgnęła wartości 70,25 dolarów za tonę. To poziom najwyższy od 24 lipca tego roku. Powodem ma być podwyżka cen ropy wskutek ataku dronów na rafinerie w Arabii Saudyjskiej o prawie 20 procent, wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ograniczający wykorzystanie odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL, problemy reaktorów EDF, a także decyzja rządu Holandii o zakończeniu wydobycia gazu ze złoża Groningen w 2022 roku.

 

Rosja liczy na odnogę Turkish Stream w Europie bez opóźnień

Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow powiedział dziennikarzom 17 września, że Bałkan Stream, czyli bułgarska odnoga planowanego gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji, ma być gotowa do 1 stycznia 2020 roku.

TASS/Platts/Wojciech Jakóbik

 

– Liczymy na terminy przedstawione przez stronę bułgarską zakładające ukończenie gazociągu do pierwszego stycznia w celu uruchomienia dostaw przez Turkish Stream – powiedział minister cytowany przez agencję TASS.

Rosyjska agencja nie wspomina o problemach, które mogą opóźnić Bałkan Stream nawet do końca 2021 roku. Agencja Platts ustaliła, że spór sądowy doprowadził do zawieszenia prac budowlanych na czas postępowania w sprawie nieprawidłowości przy przetargu na budowę gazociągu.

 

Rosnieft chce skorzystać na problemach Arabii Saudyjskiej

Rosyjski Rosnieft zgłosił gotowość do zwiększenia dostaw ropy do Indii w związku z możliwymi problemami z dostawami surowca z Arabii Saudyjskiej dotkniętej atakami na rafinerie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Prezes Igor Sieczin zadeklarował w New Delhi, że jego firma rozważa nawet podwojenie dostaw do Indii (rafineria Vadinar) po atakach na instalacje Saudi Aramco z zeszłego tygodnia. Mimo to Saudyjczycy deklarują gotowość do usunięcia szkód do końca września i świadczą dostawy z wykorzystaniem rezerw już teraz.

Rosjanie oferują także Hindusom dostęp do projektów naftowych. Póki co hinduskie firmy zaangażował y się w projekt wydobywczy Wankor (49 procent akcji ONGC) oraz Tass-Juriach (29,9 procent). Od czasu tych inwestycji przed 2016 rokiem Indie nie zainwestowały w nowe przedsięwzięcia rosyjskiego sektora naftowego.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s