Czy rewers naftowy z Polski na Białoruś jest możliwy? Rozmowa w „Spojrzeniu na Wschód” Marii Przełomiec

System przesyłu gazu na Białorusi.

– Ograniczenie dostaw przez szlak niemiecki, które zajdzie przez realizację wyroku ws. OPAL doprowadzi do zwiększenia transportu gazu przez Białoruś i Ukrainę. Te kraje są dzięki temu w trochę lepszej sytuacji – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner z PISM.

Tematem rozmowy były relacje Rosji i Białorusi w zakresie polityki gazowej i naftowej. – Białoruś i Rosja działające w ramach jednego rynku to niższe ceny gazu dla Białorusinów, czego oni zresztą oczekują. W 2011 r. Białorusini zrezygnowali ze swoich gazociągów w zamian za tańszy gaz. Ewentualne zmiany w kierunku integracji być może byłyby korzystne, ale oznaczałyby większą zależność od Rosji – stwierdził Wojciech Jakóbik.

Wojciech Jakóbik twierdzi z kolei, że porozumienie jest możliwe, ale nie będzie o nie łatwo. – Białoruś wykorzystuje sektor naftowy i chemiczny, aby napędzać gospodarkę zależną od ropy rosyjskiej. Długofalowa współpraca z USA mogłaby prowadzić do zmniejszenia zależności Białorusi od ropy rosyjskiej, ale będzie to trudne, bo USA i Rosja mają inne gatunki Rosji i trzeba by było odpowiednio dostosować do tego rafinerie – podsumował.

Więcej: Polskie Radio 24

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s