Należy pisać o kryzysie klimatycznym, ale co?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny apeluje do mediów o priorytetowe potraktowanie tematu kryzysu klimatycznego przed szczytem ONZ zaplanowanym na 23 września. BiznesAlert.pl traktuje ten temat priorytetowo na co dzień, ale zachowuje dystans wobec postulatów młodych – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Covering Climate Now

– Covering Climate Now to inicjatywa łącząca media z całego świata, świadome ciążącej na nich odpowiedzialności. Ponad 200 stacji radiowych i telewizyjnych, portali internetowych, gazet oraz niezależnych dziennikarek i dziennikarzy, zadeklarowało, że w tygodniu między 16 a 23 września kryzys klimatyczny będzie dla nich tematem priorytetowym. Biorące udział w akcji media, od The Guardian i CBS News, przez Science i Nature, po Agence France-Presse, The Christian Science Monitor czy Bloomberg będą robić co w ich mocy, by budować świadomość wagi i pilności problemu – informuje MSK. – Kierujemy do Was niezwykle ważną prośbę — prośbę młodych pokoleń. W tygodniu przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku dołączcie do historycznego zjednoczenia mediów, dołączcie do Covering Climate Now i wykorzystajcie wszelkie narzędzia, jakimi posługujecie się zawodowo, by zwrócić uwagę swoich słuchaczek i słuchaczy, czytelniczek i czytelników na problem kryzysu klimatycznego, który zdecyduje o naszej wspólnej przyszłości.

BiznesAlert.pl na co dzień informuje o kryzysie klimatycznym. W czasie gdy kliknięć przysparzają teksty spłaszczające debatę na ten temat, odsądzające ekologów od czci, nasz portal publikuje rzetelną informację podkreślającą wagę problemu wykraczającego poza doraźne spory światopoglądowe. Polityka klimatyczna to nie lewactwo, nie dla wulgaryzacji debaty na ten temat – piszemy. W dziale portalu zatytułowanym środowisko można znaleźć najświeższe informacje na temat realizacji polityki ochrony klimatu, a także szerzej – środowiska. Apelowałem także o Okrągły Stół Klimatyczny mający umożliwić rzeczową debatę na temat polityki klimatycznej, udostępniając możliwości redakcji na jej potrzeby.

Czas na dyskusję merytoryczną

Jednakże poparcie jak najszerszej dyskusji o kryzysie klimatycznym nie powinno oznaczać automatycznego poparcia postulatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Młodzi nadal nie zdradzili przyczyny wystosowania postulaty odejścia od węgla w 2030 roku, ani nie przedstawili rachunku kosztów tak szybkiej transformacji. Ten sam problem ma polski Greenpeace, który domaga się jak najszybszego wyłączenia elektrowni węglowych w naszym kraju, ale nie tłumaczy na czym polega alternatywa. Istnieje obawa, że tak szybka zmiana może się skończyć zastąpieniem zależności od polskiego węgla na zależność od rosyjskiego gazu. Obrazki z blokady dostaw węgla koksującego z Mozambiku nie powinny odwracać uwagi od tego faktu.

Ministerstwo energii ma bliżej niesprecyzowany plan finansowania energetyki jądrowej, która ma zapewnić dekarbonizację polskiego sektora od 2033 roku, kiedy planowane jest uruchomienie pierwszego bloku jądrowego. Z tego względu BiznesAlert.pl apeluje o jak najszybsze przyjęcie strategii energetycznej i przedstawienie informacji pozwalających potraktować ten plan jako wiarygodny.

Obywatele mają jednak takie samo prawo oczekiwać danych od Młodzieżowego Strajku Klimatycznego czy Greenpeace na temat założeń ich planu odejścia od węgla w 2030 roku. Ile będzie kosztował i w jaki sposób zmieni polską energetykę? Zastrzegam, że plan przejścia na 100 procent OZE dotąd nie został zrealizowany nigdzie na świecie, więc warto się postarać przy szykowaniu argumentacji.

Należy krzyczeć o groźbie kryzysu klimatycznego, którą trudno będzie odwlec. Nie można jednak tego robić dla samego wykrzyczenia się. Postawa zwolenników odejścia od węgla powinna być konstruktywna. Redakcja BiznesAlert.pl z przyjemnością będzie kontynuować debatę na ten temat i już teraz czeka na ciekawe argumenty jej uczestników, oferując łamy na potrzeby dyskusji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s