Ukraina zbiera zapasy gazu na wypadek problemów z Rosją | Zielone światło dla odnogi Turkish Stream w Bułgarii

Zapasy gazu na Ukrainie. Grafika: Naftogaz

:Zapasy gazu na Ukrainie przewyższyły zeszłoroczny poziom o cztery mld m sześc. Z końcem roku wygasa kontrakt przesyłowy z Rosjanami, a Kijów liczy się z możliwością pojawienia się problemów z dostawami gazu przez jego terytorium do Unii Europejskiej.

:Źródła Wall Street Journal przekonują, że naprawa zniszczeń po ataku dronów na rafinerie w Arabii Saudyjskiej może potrwać dwa miesiące. Rijad przekonuje, że usunie je do końca września.

:Sąd bułgarski odrzucił apelację bułgarskiej firmy GDEB kwestionującej zgodność z prawem wynik przetargu na budowę gazociągu mającego stać się odnogą rosyjskiego Turkish Stream w Bułgarii.

Ukraina zbiera zapasy gazu na wypadek problemów z Rosją

Zapasy gazu na Ukrainie przewyższyły zeszłoroczny poziom o cztery mld m sześc. Z końcem roku wygasa kontrakt przesyłowy z Rosjanami, a Kijów liczy się z możliwością pojawienia się problemów z dostawami gazu przez jego terytorium do Unii Europejskiej.

Naftogaz/Wojciech Jakóbik

 

Ilość gazu w magazynach nad Dnieprem sięgnęła 19,5 mld m sześc. To o cztery mld więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Prezes Naftogazu Andriej Kobolew zapewnił, że takie zapasy w połączeniu z zaplanowanymi zakupami pozwolą zebrać w sumie 20 mld m sześc. i zagwarantują bezpieczeństwo dostaw gazu w sezonie grzewczym 2019/2020.

Ukraina odbyła trzecią rundę procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej i Rosji. Owocem rozmów była deklaracja Rosjan o gotowości do podpisania nowego kontraktu przesyłowego w 2020 roku, który byłby zgodny z przepisami unijnymi, pod warunkiem wydzielenia niezależnego operatora gazociągów nad Dnieprem. Może się to stać na początku 2020 roku i wiązać się z koniecznością ustalenia rozwiązania tymczasowego na okres przejściowy. Kolejne rozmowy mają odbyć się pod koniec października.

 

 

Usunięcie uszkodzeń rafinerii w Arabii Saudyjskiej może potrwać dłużej

Źródła Wall Street Journal przekonują, że naprawa zniszczeń po ataku dronów na rafinerie w Arabii Saudyjskiej może potrwać dwa miesiące. Rijad przekonuje, że usunie je do końca września.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

 

WSJ ustalił, że Saudyjczycy nie mają sami zdolności technicznych pozwalających usunąć wszystkie szkody i szukają na rynku firmy zdolnej im pomóc. Rozważają zaproszenie między innymi General Electric.

Saudi Aramco przekonuje klientów, że przywróci pierwotny poziom przerobu ropy naftowej w rafineriach do końca listopada, ale ten termin także jest kwestionowany przez źródła WSJ.

Atak na rafinerie z 14 września spowodował nagły wzrost cen ropy o kilkanaście procent z okolic 60 do prawie 70 dolarów za baryłkę Brent. Obecnie surowiec tanieje wraz z uspokojeniem emocji na giełdzie.

 

 

Zielone światło dla odnogi Turkish Stream w Bułgarii

Sąd bułgarski odrzucił apelację bułgarskiej firmy GDEB kwestionującej zgodność z prawem wynik przetargu na budowę gazociągu mającego stać się odnogą rosyjskiego Turkish Stream w Bułgarii.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Przetarg został wygrany przez konsorcjum włoskiego Arkad ABB oraz saudyjskiego Arkad engineering and Construction Company. Ewentualna sprawa sądowa mogła opóźnić budowę odcinka od granicy tureckiej przez Bułgarię do Serbii i na Węgry. Jednak oczekiwanie na rozstrzygnięcie mogło opóźnić budowę na tyle, że nie zakończy się ona na początku 2020 roku zgodnie z planem.

Odnoga Turkish Stream w Bułgarii ma umożliwić dostawy gazu z Rosji szlakiem południowym omijającym Ukrainę i razem z północnym gazociągiem Nord Stream 2 pozwolić teoretycznie na porzucenie dostaw przez ten kraj. Jednakże problemy obu projektów połączone z innymi czynnikami, jak wyrok OPAL ograniczający dostawy przez Nord Stream 1, mogą zmusić Rosjan do utrzymania dostaw przez Ukrainę na początku 2020 roku.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s