Trump i Duda będą szukać sposobu na zablokowanie Nord Stream 2 | Transnieft donosi na Rosnieft

Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta RP
Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

:Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych zgodzili się, że gazociąg Nord Stream 2 to zagrożenie dla Europy, a należy zatrzymać jego budowę.

:Operator ropociągów rosyjskich Transnieft opublikował informacje na temat zanieczyszczenia ropy Rosnieftu (dostawcy) związkami organicznymi chloru. Ich zawartość wynosi regularnie „znacznie” powyżej 1 ppm, choć ropa spełnia wymogi formalne. W ciągu ośmiu miesięcy 2019 roku Rosnieft miał dostarczać ropę o zawartości chlorków na poziomie 1-4 ppm.

Trump i Duda będą szukać sposobu na zablokowanie Nord Stream 2

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych zgodzili się, że gazociąg Nord Stream 2 to zagrożenie dla Europy, a należy zatrzymać jego budowę.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

 

Rzecznik Białego Domu poinformował dziennikarzy, że prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump rozmawiali w kuluarach szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych. – Obie głowy państw nazwały gazociąg Nord Stream 2 zagrożeniem dla Europy – zadeklarował rzecznik. Dodał, że Duda i Trump zgodzili się szukać dalej sposobów na zatrzymanie budowy spornej magistrali. USA rozważają sankcje wobec tego projektu, ale dotąd nie zdecydowały się na ich wprowadzenie w życie.

Nord Stream 2 to projekt gazociągu z Rosji do Niemiec, który mógłby posłużyć do ominięcia szlaku ukraińskiego i gruntowania pozycji rosyjskiego Gazpromu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polsce. Spółka odpowiedzialna za jego realizację – Nord Stream 2 AG – informuje, że powstały już 2/3 gazociągu, który czeka jeszcze na zgodę Danii na budowę odcinka na jej wodach terytorialnych.

 

 

Transnieft donosi na Rosnieft

Operator ropociągów rosyjskich Transnieft opublikował informacje na temat zanieczyszczenia ropy Rosnieftu (dostawcy) związkami organicznymi chloru. Ich zawartość wynosi regularnie „znacznie” powyżej 1 ppm, choć ropa spełnia wymogi formalne. W ciągu ośmiu miesięcy 2019 roku Rosnieft miał dostarczać ropę o zawartości chlorków na poziomie 1-4 ppm.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Wiosną 2019 roku doszło do kryzysu zanieczyszczonej ropy, kiedy długotrwałe zanieczyszczenie dostaw z Rosji zmusiło odbiorców w Europie do zatrzymania poboru surowca, a nawet przerwy pracy ropociągu Drużba na odcinku polskim. W owym czasie norma jakości ropy została przekroczona wielokrotnie a wskaźnik ppm wynosił przy różnych pomiarach kilkadziesiąt-kilkaset ppm.

Obecnie kolejne spółki składają żądania odszkodowań za niedostarczenie ropy odpowiedniej jakości oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa infrastruktury. Trwają rozmowy o poziomie rekompensat względem polskich PERN, PKN Orlen i Grupy Lotos.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s