Nord Stream 2 będzie droższy przez problemy w Danii | Ostrzeżenie przed wzrostem zależności Europy od gazu z Rosji

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Projekt gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o nazwie Nord Stream 2 będzie kosztował więcej przez oczekiwanie na zgodę Danii na budowę odcinka na jej wodach terytorialnych.

:Według saudyjskiego księcia koronnego Mohammebda bin Salmana światu grozi podwyżka cen ropy do „niezwykle wysokiego poziomu”, jeżeli społeczność międzynarodowa nie powstrzyma Iranu.

:EIA ostrzega, że Europa może zwiększyć zależność od gazu z Rosji wbrew założeniom Komisji Europejskiej.

Nord Stream 2 będzie droższy przez problemy w Danii

Projekt gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o nazwie Nord Stream 2 będzie kosztował więcej przez oczekiwanie na zgodę Danii na budowę odcinka na jej wodach terytorialnych.

NDR/Wojciech Jakóbik

 

Duńska Agencja Energetyczna powiedziała niemieckiemu radio NDR 1, że dwa wnioski Nord Stream 2 AG o zgodę na budowę gazociągu na wodach Danii są wciąż rozpatrywane i trudno ocenić kiedy zakończy się ta procedura.

Zdaniem rzecznika Nord Stream 2 cytowanego przez radio jest to „taktyka spowalniania” Nord Stream 2, a wielomiesięczne opóźnienie może skończyć się podwyżką ceny projektu o kilkaset mln euro. Pierwotnie gazociąg miał być gotów do pracy do końca 2019 roku i pozwolić na ominięcie Ukrainy przy dostawach do Unii Europejskiej.

 

Arabia Saudyjska grozi rekordowym wzrostem cen ropy

Według saudyjskiego księcia koronnego Mohammebda bin Salmana światu grozi podwyżka cen ropy do „niezwykle wysokiego poziomu”, jeżeli społeczność międzynarodowa nie powstrzyma Iranu.

Kommiersant/SHANA/Wojciech Jakóbik

 

– Jeśli świat nie podejmie zdecydowanych działań, możemy się spodziewać dalszej eskalacji zagrażającej interesom globalnym – mówił książę w programie „60 minut” amerykańskiej stacji CBS. Był to komentarz na temat ataku dronów na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, o który USA i Arabia oskarżają zgodnie Iran.

Salman zastrzegł, że wolałbym uciec się do pokojowego rozwiązania, bo jego zdaniem konflikt saudyjsko-irański zniszczyłby gospodarkę światową. Iran odrzuca oskarżenia o atak na rafinerie Saudi Aramco i przygotowuje się na ewentualność ataków cybernetycznych i fizycznych.

Minister ropy Iranu Bijan Zanganeh ocenił, że firmy handlujące ropą i zarządzające infrastrukturą naftową muszą zostać postawione w stan alarmowy ze względu na zagrożenie atakiem fizycznym albo cybernetycznym. Oskarżył USA o prowadzenie wojny ekonomicznej przeciwko Iranowi. Mimo to prezydent USA opowiedział się przeciwko rozwiązaniu siłowemu.

 

 

Ostrzeżenie przed wzrostem zależności Europy od gazu z Rosji

EIA ostrzega, że Europa może zwiększyć zależność od gazu z Rosji wbrew założeniom Komisji Europejskiej.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Z wyliczeń U.S. Energy Information Administration wynika, że Unia Europejska zwiększy zależność od importu gazu z Rosji do 2050 roku. Zużycie na kontynencie liczonym wraz z Norwegią, Szwajcarią i Islandią wzrośnie o 9,7 procent do 605 mld m sześc.

Import gazu netto i wzrośnie o prawie 70 procent do 495 mld m sześc. Rosja ma odpowiadać za dostawy w wysokości do 492 mld m sześc. w 2050 roku i pozostać głównym dostawcą na kontynent. Ta prognoza uderza w plany unijne, które zakładają spadek konsumpcji gazu wywołany rozwojem Odnawialnych Źródeł Energii. Komisja Europejska zakłada spadek zużycia gazu o 16 procent do 2050 roku. Wzrost importu nie powinien zaś przekroczyć do wtedy 19 procent.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s