Shell nadal obawia się sankcji USA wobec Nord Stream 2 | Negocjacje gazowe Białoruś-Rosja mają zakończyć się w grudniu

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Holendersko-brytyjski Shell nadal obawia się sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2, który wspiera finansowo. Lobbuje przeciwko nim w senacie amerykańskim.

:Wicepremier Białorusi Igor Ljasenko poinformował 1 października, że rozmowy o cenie gazu z Rosji w 2020 roku zakończą się w grudniu. – Grupy robocze utrzymują kontakt (w tej sprawie – przyp. red.). Myślę, że ta sprawa będzie już rozstrzygnięta, kiedy głowy naszych państw spotkają się w grudniu – ocenił.

:Problemy fiskalne spowodowały, że Ekwador zdecydował o opuszczeniu kartelu naftowego OPEC. Jego decyzja wejdzie w życie w Nowym Roku.

Shell nadal obawia się sankcji USA wobec Nord Stream 2

Holendersko-brytyjski Shell nadal obawia się sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2, który wspiera finansowo. Lobbuje przeciwko nim w senacie amerykańskim.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Agencja Reuters donosi, że Shell lobbuje w Kongresie USA przeciwko sankcjom. Potwierdza to Cedric Cremers, szef filii rosyjskiej tej firmy. – Jeśli legislacja rozważana obecnie przez Kongres wejdzie w życie, wpłynie na wszystkie firmy zaangażowane w ten projekt, włączając Shell. Z tego względu z całym szacunkiem namawiamy legislatorów, by nie wprowadzali sankcji – przyznał w komentarzu mailowym.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec o przepustowości 55 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Może on posłużyć do ominięcia Ukrainy i zwiększyć zależność Europy od gazu rosyjskiego. Stany Zjednoczone zagroziły wprowadzeniem sankcji wobec partnerów projektu, ale dotąd nie zdecydowały się na przyjęcie stosownego prawa.

 

Negocjacje gazowe Białoruś-Rosja mają zakończyć się w grudniu

Wicepremier Białorusi Igor Ljasenko poinformował 1 października, że rozmowy o cenie gazu z Rosji w 2020 roku zakończą się w grudniu. – Grupy robocze utrzymują kontakt (w tej sprawie – przyp. red.). Myślę, że ta sprawa będzie już rozstrzygnięta, kiedy głowy naszych państw spotkają się w grudniu – ocenił.

BELTA/Wojciech Jakóbik

 

Zaznaczył, że prezydenci Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin ustalili warunki renegocjacji ceny dostaw gazu rosyjskiego na Białoruś, która zostanie powiązana z nowymi programami integracyjnymi z Rosją.

Obecnie Białoruś płaci 127 dolarów za 1000 m sześc. gazu z Rosji. Istnieje plan integracji rynku gazu obu państw do 2025 roku, po której cena mogłaby być jeszcze niższa, analogiczna do oferty na rosyjskim rynku krajowym.

 

Ekwador opuści OPEC bo potrzebuje więcej petrodolarów

Problemy fiskalne spowodowały, że Ekwador zdecydował o opuszczeniu kartelu naftowego OPEC. Jego decyzja wejdzie w życie w Nowym Roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Ekwador zamierza wydobywać więcej ropy, niż jest to ustalone w porozumieniu naftowym zakładającym skoordynowaną redukcję wydobycia o w sumie 1,2 mln baryłek. Quito wielokrotnie przekraczało kwotę mu przydzieloną. Obecnie planuje zwiększać przychody z handlu ropą.

Ten andyjski kraj wydobywa około 545 tysięcy baryłek dziennie. Ma jednak problemy finansowe i istotny deficyt budżetowy, przez co musi sięgać po pożyczki zagraniczne, w tym od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nowe przychody ze sprzedaży ropy mają pomóc ustabilizować budżet w ramach szerszego programu oszczędnościowego prowadzonego przez rząd.

Chociaż wzrost wydobycia może oznaczać porzucenie kwoty ustalonej w porozumieniu naftowym, Ekwador deklaruje dalsze poparcie tej inicjatywy, która została przedłużona do marca 2020 roku. Nowe wydobycie z bloku wydobywczego Ishpingo-Tambocoha-Tiputini ma zapewnić 603 mln dolarów przychodów budżetowych w 2020 roku przy cenie około 57 dolarów za baryłkę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s