Putin grozi, Gazprom czeka na Danię, a Nord Stream 2 się opóźnia | Rozmowy z Polską o wsparciu transformacji energetycznej mogą opóźnić Nowy Zielony Ład

Władimir Putin. Fot.: Flickr
Władimir Putin. Fot.: Flickr

:Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin ocenił, że jego kraj jest gotów rozważyć alternatywny szlak Nord Stream 2, jeżeli Dania nie da zgody na wykorzystanie jej wód terytorialnych. Kommiersant ustalił, że Gazprom nadal liczy na szlak duński pomimo możliwego opóźnienia.

:Financial Times podaje, że opór państw, jak Polska, które domagają się wsparcia finansowego transformacji energetycznej, to zagrożenie dla unijnego planu Nowego Zielonego Ładu.

Putin grozi, Gazprom czeka na Danię, a Nord Stream 2 się opóźnia

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin ocenił, że jego kraj jest gotów rozważyć alternatywny szlak Nord Stream 2, jeżeli Dania nie da zgody na wykorzystanie jej wód terytorialnych. Kommiersant ustalił, że Gazprom nadal liczy na szlak duński pomimo możliwego opóźnienia.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Kommiersant twierdzi, że alternatywą mogłaby być trasa przez wody szwedzkie. Będzie ona droższa i dłuższa, ale wciąż możliwa technicznie. Gazeta dowiedziała się, że póki co Gazprom nadal chce wykorzystać szlak duński, ale przez dalsze oczekiwanie na decyzję Duńczyków termin uruchomienia magistrali zaplanowany na styczeń 2020 roku „już teraz wygląda na niemożliwy do utrzymania”.

– Jeżeli się nie zgodzą, po prostu ominiemy duńską strefę ekonomiczną. Trasa będzie dłuższa i droższa, ale chodzi o gaz dla Europy. To dziwne, że mamy teraz do czynienia z tą sytuacją – powiedział przewodniczący Rady Dyrektorów Gazpromu Wiktor Zubkow. – Dania to mały kraj znajdujący się pod wielką presją. To od niej zależy, czy chce pokazać swą niezależność i suwerenność czy nie. Jeśli nie, są inne szlaki. Będą droższe i nas trochę opóźnią, ale myślę, że projekt zostanie zrealizowany – wtórował mu prezydent Putin podczas Rosyjskiego Tygodnia Energii.

Dania nie odrzuciła wniosku Nord Stream 2 AG o poprowadzenie gazociągu przez jej wody terytorialne. Mogłaby to zrobić jedynie w oparciu o argumenty środowiskowe. Jednakże nadal nie wydaje zgody i w ten sposób może opóźnić jego realizację. Gazprom szacuje, że odcinek duński mógłby powstać w pięć tygodni. Według Kommiersanta oznacza to, że termin pierwszego stycznia jest nieosiągalny. Pierwotnie Rosjanie chcieli ukończyć projekt z końcem 2019 roku.

Budowa gazociągu przez wody szwedzkie wymagałaby dodatkowych 100 km rur, czyli około 8 procent całkowitej długości magistrali. Wymagałaby dodatkowych kosztów, a także nowych badań i pozwoleń od władz szwedzkich, a także niemieckich, bo musiałoby dojść do rewizji szlaku na wodach Niemiec. Rozmówcy Kommiersanta twierdzą, że Gazprom nie bierze na poważnie pod uwagę tej alternatywy i nadal liczy na zgodę Danii przed końcem roku.

Rozmowy z Polską o wsparciu transformacji energetycznej mogą opóźnić Nowy Zielony Ład

Financial Times podaje, że opór państw, jak Polska, które domagają się wsparcia finansowego transformacji energetycznej, to zagrożenie dla unijnego planu Nowego Zielonego Ładu.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Gazeta sugeruje, że trudne rozmowy z Polską mogą uniemożliwić przyjęcie unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku przed kolejnym szczytem klimatycznym COP25 w Chile i mogą opóźnić wdrożenie Nowego Zielonego Ładu proponowanego przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Financial Times przypomina jednak, że oprócz Polski także Czechy, Estonia i Węgry nie zgodziły się na natychmiastowe przyjęcie celu neutralności klimatycznej oczekując wsparcia kosztownej transformacji energetycznej w ich sektorach. Financial Times przywołuje wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego, według którego Polska musiałaby wydać 60 mld euro, by zrealizować unijny cel redukcji emisji CO2 o 45 procent do 2030 roku.

Rozmowy na temat stworzenia mechanizmu dofinansowania przemian w krajach, jak Polska, trwają nadal.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s