Źródła: USA chciały zmienić kierownictwo Naftogazu | Siemens wraca do Rosji

:Agencja AP podaje, że według jej źródeł administracja prezydenta USA miała naciskać na Ukrainę w celu wymuszenia na niej zmiany kierownictwa Naftogazu.

:Pomimo afery w postaci dostarczenia turbin Siemensa na okupowany Krym, ta niemiecka firma zamierza nadal dostarczać sprzęt tego typu do Rosji.

Źródła: USA chciały zmienić kierownictwo Naftogazu

Agencja AP podaje, że według jej źródeł administracja prezydenta USA miała naciskać na Ukrainę w celu wymuszenia na niej zmiany kierownictwa Naftogazu.

Nowe fakty na temat domniemanych nacisków ekipy prezydenta Donalda Trumpa na przywódcę Ukrainy pokazują, że działania te mogły objąć także państwową spółkę gazową Naftogaz, której kierownictwo mieli chcieć zmienić Amerykanie w celu pozyskania intratnych kontraktów dla firm z nimi związanych. Plan miał nie ulec zmianie po tym, jak Wołodymyr Zełenski zastąpił w roli prezydenta USA odchodzącego Petra Poroszenkę. Sekretarz stanu USA Rick Perry miał zabiegać o zatrudnienie w Naftogazie swego współpracownika z branży wydobywczej w Teksasie.

Wcześniej pojawiły się informacje, że Trump miał naciskać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby ten rozpoczął śledztwo w sprawie syna Joe Bidena, byłego wiceprezydenta i rywala politycznego obecnego lokatora Białego Domu. Młody Biden pracował w ukraińskiej Burismie i jest oskarżany o próby nacisków na Ukraińców w celu zatrzymania śledztwa przeciwko tej firmie. Domniemane naciski Trumpa spowodowały rozpoczęcie procedury badania podstaw do odwołania prezydenta USA ze stanowiska w Senacie.

Portal Axios podaje, że prezydent Donald Trump powiedział grupie republikańskich prawników, że to właśnie sekretarz Perry miał doprowadzić do rozmowy telefonicznej Trumpa poświęconej LNG z Zełenskim, podczas której padła sugestia zrobienia „przysługi” USA poprzez wzmożenie działań przeciwko Bidenowi.

AP/Axios/Wojciech Jakóbik

 

Siemens wraca do Rosji

Pomimo afery w postaci dostarczenia turbin Siemensa na okupowany Krym, ta niemiecka firma zamierza nadal dostarczać sprzęt tego typu do Rosji.

Portal Energate podaje, że Siemens dostarczy turbinę gazową SGT5-2000E grupie chemicznej TAIF w Tatarstanie w ramach kontraktu wartego 290 mln euro. Siemens zbuduje tam elektrownie gazową o mocy 250 MW.

Siemens zatrzymał działalność w Rosji dwa lata temu po tym, jak okazało się, że jego turbina gazowa przeznaczona do innej elektrowni, została wykorzystana w jednostce na ukraińskim Krymie okupowanym przez Rosjan od 2014 roku. Zachód odpowiedział na nielegalną aneksję półwyspu sankcjami gospodarczymi.

Energate/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s