Niemcy mogą dołączy do Polski w obronie gazociągów przed taksonomią | Detronizacja ropy w projekcie nowej strategii energetycznej Rosji

Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Niemcy, podobnie jak Polska, mogą stanąć po stronie projektów gazowych w sporze o taksonomię dofinansowania inwestycji w sektorze energetycznym.

:Rosyjska strategia energetyczna może zawrzeć zapisy o spadku znaczenia ropy naftowej.

Niemcy mogą dołączy do Polski w obronie gazociągów przed taksonomią

Niemcy, podobnie jak Polska, mogą stanąć po stronie projektów gazowych w sporze o taksonomię dofinansowania inwestycji w sektorze energetycznym.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

 

Europejski Bank Inwestycyjny zamierza zakończyć finansowanie inwestycji w paliwa kopalne, w tym w gaz ziemny. Ma podjąć decyzję 15 października, ale może ją zmienić rosnący opór Niemiec – podaje Euractiv.com.

EBI podejmuje decyzje w drodze głosowania przedstawicieli wszystkich krajów członkowskich zasiadających w jego zarządzie. W razie braku konsensusu są one podejmowane podwójną większością i zależą od najsilniejszych graczy, jak Niemcy posiadający ponad 16 procent akcji banku.

Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki opowiada się za dalszym wykorzystaniem gazu ziemnego. Podobnego zdania jest Eurogas zrzeszający firmy gazowe z Europy. Przeciwnicy wykorzystania tego paliwa wskazują za raportem Międzyrządowego Panelu o Zmianach Klimatu (IPCC), że metan wpływa na klimat o 34 razy bardziej niż dwutlenek węgla.

Decyzja EBI będzie miała istotne znaczenie dla dyskusji o taksonomii, czyli oznaczeniu projektów energetycznych z punktu widzenia ich oddziaływania na środowisko, o którym pisał BiznesAlert.pl.

Najbliższy trialog ma doprowadzić do wprowadzenia takiej klasyfikacji, która odbierałaby dofinansowanie projektom oznaczonym jako szkodliwe dla środowiska. Wśród nich mogą znaleźć się także projekty gazowe, choć Polska wskazuje, że wywalczyła już dla nich derogacje. Opór Niemiec może oznaczać, że najbardziej radykalne rozwiązania nie znajdą się w propozycji stosownego aktu prawnego, który ma przygotować Komisja Europejska.

 

Detronizacja ropy w projekcie nowej strategii energetycznej Rosji

Rosyjska strategia energetyczna może zawrzeć zapisy o spadku znaczenia ropy naftowej.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Wiedomosti dotarły do projektu rosyjskiej strategii energetycznej do 2035 roku przygotowywanego przez tamtejsze ministerstwo energetyki. Wynika z niego, że zapotrzebowanie na ropę z Rosji sięgnie maksymalnego poziomu po 2025 roku, a potem zacznie spadać.

Projekt miał zostać przedstawiony na posiedzeniu w ministerstwie energii 21 września. Resort nie odpowiedział na pytania Wiedomosti na temat dokumentu. Wynika z niego, że firmy naftowe na świecie już teraz szykują się na spadek zapotrzebowania na ropę i inwestują w odnawialne źródła energii, jak norweski Equinor (dwaniej Statoil) czy saudyjskie Saudi Aramco.

Wiedomosti przypominają, ze póki co firmy rosyjskie nie planują inwestycji w OZE. Przykładowo, Rosnieft nie wspomniał o nich w strategii do 2022 roku. Tymczasem sprzedaż ropy naftowej jest jednym z głównych źródeł przychodów do budżetu rosyjskiego.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s