Polska, Ukraina i USA rozmawiają o wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu | Grzałki z Niemiec zwiększą moc polskiego terminalu LNG

Piotr Naimski i Rick Perry. Fot. Departament Energii USA

:Sekretarz energii USA Rick Perry spotkał się z ministrem ochrony środowiska Ołeksijem Orżelem i polskim wiceministrem energii Tomaszem Dąbrowskim, by rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym w regionie.

:Polskie LNG podpisze umowę na zakup urządzeń niezbędnych do rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu od Selas-Linde GmbH.

Polska, Ukraina i USA rozmawiają o wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu

Sekretarz energii USA Rick Perry spotkał się z ministrem ochrony środowiska Ołeksijem Orżelem i polskim wiceministrem energii Tomaszem Dąbrowskim, by rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym w regionie.

Ukrinform/Wojciech Jakóbik

 

Napisał na Twitterze o silnym wsparciu USA na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego. Dodał, że większy dostęp do mocy magazynowych nad Dnieprem pozwoliłby wykorzystać większe dostawy i różnice cenowe na rynku europejskim. – Rozwój połączeń gazowych oznaczałby zaś, że pewnego dnia Ukraina mogłaby dostarczać sąsiadom surowiec z produkcji krajowej – dodał.

Polska, Ukraina i USA podpisały we wrześniu memorandum o wzmocnieniu współpracy w sektorze LNG. Za tą deklaracją na razie nie poszły nowe, konkretne działania.

Przykładem mogą być dostawy gazu z Ukrainy do Mołdawii zlecone państwowemu Naftogazowi przez rząd w Kijowie w celu uniezależnienia tego sąsiedniego kraju od dostaw rosyjskiego Gazpromu w sezonie grzewczym 2019/20. Mołdawia sprowadza obecnie gaz z Rosji przez Ukrainę. Ukraińcy proponują, aby w nowym roku, kiedy skończą się kontrakty przesyłowe Kijowa i Kiszyniowa z Gazpromem, Moldovagaz zakupił surowiec na zachodniej granicy Ukrainy.

 

Grzałki z Niemiec zwiększą moc polskiego terminalu LNG

Polskie LNG podpisze umowę na zakup urządzeń niezbędnych do rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu od Selas-Linde GmbH.

Wojciech Jakóbik

 

Konferencja prasowa w tej sprawie odbędzie się 10 października w siedzibie polskiej firmy z udziałem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, a także prezesów obu wspomnianych firm Pawła Jakubowskiego i Haralda Ranke, wiceprezesa Selas Linde do spraw finansowych Roberta Emslandera, a także prezesa Gaz-System, spółki-matki Polskiego LNG, Tomasza Stępnia.

Niemiecki Selas Linde to światowy lider zamówień na sprzęt sektora LNG, w tym regazfikatorów, czyli tak zwanych grzałek, niezbędnych do zwiększenia mocy skraplającej terminalu. Polacy zamierzają zwiększyć przepustowość obiektu w Świnoujściu z obecnych 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s