Jakie są plany przyszłego komisarza ds. Europejskiego Zielonego Ładu? | Parlamentarzyści krajów NATO porozmawiają o Nord Stream 2

Szczyt NATO w Warszawie z 2016 roku. Fot.: NATO
Szczyt NATO w Warszawie z 2016 roku. Fot.: NATO

:Frans Timmermans zostanie komisarzem do spraw Europejskiego Zielonego Ładu. Politico podsumowuje program tego polityka na podstawie zapisów z jego przesłuchania przed posłami do PE.

:Gazprom ma sposób na przekonanie ekologów protestujących przeciwko budowie Nord Stream 2 w Rezerwacie Kurgalskim. Przekazał tamtejszemu samorządowi mapę drogową inwestycji mających poprawić tamtejszą bioróżnorodność.

:Zgromadzenie Parlamentarne Sojuszu Północnoatlantyckiego zbierze się w dniach 11-14 października. Sporny gazociąg Nord Stream 2 będzie jednym z tematów obrad.

Jakie są plany przyszłego komisarza ds. Europejskiego Zielonego Ładu?

Frans Timmermans zostanie komisarzem do spraw Europejskiego Zielonego Ładu. Politico podsumowuje program tego polityka na podstawie zapisów z jego przesłuchania przed posłami do PE.

Politico/Wojciech Jakóbik

 

Timmermans opowiedział się za ambitnym celem klimatycznym „co najmniej 55 procent redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Obecny cel to 40 procent do 2030 roku. Mówił także o funduszu transformacji energetycznej. Jego zdaniem powinien być finansowany częściowo z istniejących środków, a częściowo z nowych. Zapewnił, że „nie widzi przyszłości dla węgla”, ale nie sprecyzował w jaki sposób pomoże państwom członkowskim jak Polska zmniejszyć zależność od tego paliwa.

Kandydat zamierza rozszerzyć system handlu emisjami CO2 (ETS) na sektor morski i doinwestować koleje, jako transport alternatywny względem konwencjonalnego, samochodowego. Zapowiada również działania dyplomatyczne mające przekonać emitentów spoza Europy do przyłączenia się do planów redukcji emisji.

Przyszły komisarz zapowiada również współpracę z innymi członkami Komisji Europejskiej, którzy będą mieli pod kontrolą narzędzia niezbędne do budowy Europejskiego Zielonego Ładu: podatki, środki budżetowe i politykę ekonomiczną.

W środę 10 października kandydatura Frans Timmermansa może uzyskać poparcie frakcji w Parlamencie Europejskim.

 

 

Nord Stream 2 zapłaci, by uspokoić ekologów w Rosji

Gazprom ma sposób na przekonanie ekologów protestujących przeciwko budowie Nord Stream 2 w Rezerwacie Kurgalskim. Przekazał tamtejszemu samorządowi mapę drogową inwestycji mających poprawić tamtejszą bioróżnorodność.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Firma Nord Stream 2 AG należąca w stu procentach do Gazpromu zamierza przez 30 lat inwestować w rezerwat, stworzyć leśną remizę straży pożarnej, prowadzić prace sanitarne i techniczne. Część Nord Stream 2 ma przebiega już przez rezerwat pomimo protestów Greenpeace Rosja. Rosjanie zmienili prawo tak, aby budowa w takim miejscu była z nim zgodna.

 

Parlamentarzyści krajów NATO porozmawiają o Nord Stream 2

Zgromadzenie Parlamentarne Sojuszu Północnoatlantyckiego zbierze się w dniach 11-14 października. Sporny gazociąg Nord Stream 2 będzie jednym z tematów obrad.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

 

Nowy gazociąg mający połączyć Rosję i Niemcy jest przedmiotem sporu w relacjach transatlantyckich. Amerykanie rozważają objęcie go sankcjami. Według RIA Novosti podczas posiedzenia ZP NATO ma zostać przedstawiony raport Norwega Christiana Tibringa-Giedde na temat sankcji ekonomicznych jako instrumentu polityki zagranicznej, w którym pojawi się odniesienie do amerykańskich planów objęcia Nord Stream 2 sankcjami.

W dokumencie można przeczytać, że jest to temat dzielący kraje europejskie, a pomysł sankcji USA dodatkowo zwiększył to napięcie. Autor raportu zabiega więc o konsultację polityki sankcji z sojusznikami. Polska opowiedziała się za ich wprowadzeniem i jest jednym ze zwolenników wprowadzenia tego tematu do agendy NATO.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s