Szczyt NATO w Warszawie z 2016 roku. Fot.: NATO
Szczyt NATO w Warszawie z 2016 roku. Fot.: NATO

:Frans Timmermans zostanie komisarzem do spraw Europejskiego Zielonego Ładu. Politico podsumowuje program tego polityka na podstawie zapisów z jego przesłuchania przed posłami do PE.

:Gazprom ma sposób na przekonanie ekologów protestujących przeciwko budowie Nord Stream 2 w Rezerwacie Kurgalskim. Przekazał tamtejszemu samorządowi mapę drogową inwestycji mających poprawić tamtejszą bioróżnorodność.

:Zgromadzenie Parlamentarne Sojuszu Północnoatlantyckiego zbierze się w dniach 11-14 października. Sporny gazociąg Nord Stream 2 będzie jednym z tematów obrad.

Jakie są plany przyszłego komisarza ds. Europejskiego Zielonego Ładu?

Frans Timmermans zostanie komisarzem do spraw Europejskiego Zielonego Ładu. Politico podsumowuje program tego polityka na podstawie zapisów z jego przesłuchania przed posłami do PE.

Politico/Wojciech Jakóbik

 

Timmermans opowiedział się za ambitnym celem klimatycznym „co najmniej 55 procent redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Obecny cel to 40 procent do 2030 roku. Mówił także o funduszu transformacji energetycznej. Jego zdaniem powinien być finansowany częściowo z istniejących środków, a częściowo z nowych. Zapewnił, że „nie widzi przyszłości dla węgla”, ale nie sprecyzował w jaki sposób pomoże państwom członkowskim jak Polska zmniejszyć zależność od tego paliwa.

Kandydat zamierza rozszerzyć system handlu emisjami CO2 (ETS) na sektor morski i doinwestować koleje, jako transport alternatywny względem konwencjonalnego, samochodowego. Zapowiada również działania dyplomatyczne mające przekonać emitentów spoza Europy do przyłączenia się do planów redukcji emisji.

Przyszły komisarz zapowiada również współpracę z innymi członkami Komisji Europejskiej, którzy będą mieli pod kontrolą narzędzia niezbędne do budowy Europejskiego Zielonego Ładu: podatki, środki budżetowe i politykę ekonomiczną.

W środę 10 października kandydatura Frans Timmermansa może uzyskać poparcie frakcji w Parlamencie Europejskim.

 

 

Nord Stream 2 zapłaci, by uspokoić ekologów w Rosji

Gazprom ma sposób na przekonanie ekologów protestujących przeciwko budowie Nord Stream 2 w Rezerwacie Kurgalskim. Przekazał tamtejszemu samorządowi mapę drogową inwestycji mających poprawić tamtejszą bioróżnorodność.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Firma Nord Stream 2 AG należąca w stu procentach do Gazpromu zamierza przez 30 lat inwestować w rezerwat, stworzyć leśną remizę straży pożarnej, prowadzić prace sanitarne i techniczne. Część Nord Stream 2 ma przebiega już przez rezerwat pomimo protestów Greenpeace Rosja. Rosjanie zmienili prawo tak, aby budowa w takim miejscu była z nim zgodna.

 

Parlamentarzyści krajów NATO porozmawiają o Nord Stream 2

Zgromadzenie Parlamentarne Sojuszu Północnoatlantyckiego zbierze się w dniach 11-14 października. Sporny gazociąg Nord Stream 2 będzie jednym z tematów obrad.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

 

Nowy gazociąg mający połączyć Rosję i Niemcy jest przedmiotem sporu w relacjach transatlantyckich. Amerykanie rozważają objęcie go sankcjami. Według RIA Novosti podczas posiedzenia ZP NATO ma zostać przedstawiony raport Norwega Christiana Tibringa-Giedde na temat sankcji ekonomicznych jako instrumentu polityki zagranicznej, w którym pojawi się odniesienie do amerykańskich planów objęcia Nord Stream 2 sankcjami.

W dokumencie można przeczytać, że jest to temat dzielący kraje europejskie, a pomysł sankcji USA dodatkowo zwiększył to napięcie. Autor raportu zabiega więc o konsultację polityki sankcji z sojusznikami. Polska opowiedziała się za ich wprowadzeniem i jest jednym ze zwolenników wprowadzenia tego tematu do agendy NATO.

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading