Putin odwiedzi Arabię Saudyjską. Ropa będzie jednym z głównych tematów | Rosja chce uwolnić się od dolara, by neutralizować sankcje USA

Władimir Putin. Fot.: Flickr
Władimir Putin. Fot.: Flickr

:Prezydent Federacji Rosyjskiej odwiedzi Arabię Saudyjską. Będzie rozmawiał o bezpieczeństwie w Zatoce Perskiej oraz współpracy gospodarczej, w tym w ramach porozumienia naftowego.

:Minister gospodarki Rosji Maksym Oreszkin powiedział gazecie Financial Times, że jego kraj zamierza zminimalizować ekspozycję na wpływ USA poprzez zwiększeniu udziału inwestycji opłacanych rublami.

 

Putin odwiedzi Arabię Saudyjską. Ropa będzie jednym z głównych tematów

Prezydent Federacji Rosyjskiej odwiedzi Arabię Saudyjską. Będzie rozmawiał o bezpieczeństwie w Zatoce Perskiej oraz współpracy gospodarczej, w tym w ramach porozumienia naftowego.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Układ krajów grupy OPEC+ zakłada skoordynowaną redukcję wydobycia ropy o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie. W grudniu ma dojść do rewizji jego założeń, a rozstrzygnięcie będzie zależało w dużym stopniu od stanowiska największych producentów – Arabii i Rosji. Ta pierwsza opowiada się za większymi cięciami mającymi podnieść cenę ropy. Druga jest namawiana przez sektor wydobywczy do porzucenia ograniczeń utrudniających sięganie po nowe złoża rosyjskie.

Podczas wizyty Putina w Rijadzie odbędzie się także inauguracyjne posiedzenie Połączonej Rady Ekonomicznej obu państw. Trwają spekulacje na temat możliwego udziału finansowego Rosjan w prywatyzacji Saudi Aramco odwleczonej w czasie z 2019 roku przez obniżkę wartości baryłki.

 

Rosja chce uwolnić się od dolara, by neutralizować sankcje USA

Minister gospodarki Rosji Maksym Oreszkin powiedział gazecie Financial Times, że jego kraj zamierza zminimalizować ekspozycję na wpływ USA poprzez zwiększeniu udziału inwestycji opłacanych rublami.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

– Chcemy na pewnym etapie transakcji w rublach – powiedział o sektorze ropy i gazu. Jego zdaniem będzie to możliwe po stworzeniu odpowiedniej infrastruktury i zapewnieniu niskich kosztów wykorzystania rosyjskiej waluty w tym celu.

„Dedolaryzacja” opisywana przez FT ma prowadzić do mniejszej wrażliwości Gazpromu (eksportuje do Europy gaz wart 51 mld dolarów) i Rosnieftu (eksportującego 123,7 mln ton ropy) na ewentualne sankcje amerykańskie. Bank Centralny Rosji zmniejszył dług w dolarach z 96 do 8 mld w ostatnich trzech półroczach. Zamiast niego zamierza promować papiery wartościowe w euro i rublach.

Korzystny kurs rubla zapewnia obecnie Rosji nadwyżkę budżetową w 2019 roku i premię do wzrostu gospodarczego szacowanego na 1,5 procent PKB. Rosną także rezerwy Funduszu Bogactwa Narodowego dzięki cenie ropy wyższej od konserwatywnych szacunków w budżecie tegorocznym. Te środki mają posłużyć do pokrycia zapotrzebowania na kapitał w razie spadku wartości baryłki w przyszłości bez potrzeby sięgania po dolary.

Rosjanie liczą też na rozwój współpracy gospodarczej z Europą. Niektóre kraje europejskie nie bacząc na dalszą okupację ukraińskiego Krymu rozmawiają już o nowych projektach w Rosji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s