Ropa pod presją Brexit, USA i OPEC | Strategia energetyczna Rosji jest pozbawiona treści

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Europejski Bank Inwestycyjny nie przyjął strategii o ograniczeniu wsparcia inwestycji w paliwa kopalne. Zarząd instytucji przełożył dyskusję na ten temat na 14 listopada. Zwolennicy szybkiej transformacji energetycznej domagają się od EBI, że od 2021 nie będzie dofinansowywać inwestycji jak gazociągi czy kopalnie.

:Ceny ropy naftowej rosły w środę 16 października ze względu na szanse na układ o Brexit, możliwy wzrost ambicji porozumienia naftowego OPEC+ oraz spór handlowy USA-Chiny.

:Polityka energetyczna Rosji do 2035 roku to projekt, który nie został przyjęty od sześciu lat. Kommiersant podaje, że jest on faktycznie pozbawiony treści.

Polska i Niemcy bronią inwestycji w paliwa kopalne przed EBI

Europejski Bank Inwestycyjny nie przyjął strategii o ograniczeniu wsparcia inwestycji w paliwa kopalne. Zarząd instytucji przełożył dyskusję na ten temat na 14 listopada. Zwolennicy szybkiej transformacji energetycznej domagają się od EBI, że od 2021 nie będzie dofinansowywać inwestycji jak gazociągi czy kopalnie.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Bloomberg przypomina, że Polska, Niemcy i inne kraje zainteresowane dalszymi inwestycjami tego typu zdołały złagodzić stanowisko EBI za pośrednictwem swych przedstawicieli w zarządzie. To uderzenie w Nowy Zielony Ład planowany przez Komisję Europejską pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, która chce zwiększyć ambicje polityki klimatycznej do co najmniej 40-procentowej obniżki emisji CO2 do 2030 roku w stosunku do 1990 roku.

 

 

Ropa pod presją Brexit, USA i OPEC

Ceny ropy naftowej rosły w środę 16 października ze względu na szanse na układ o Brexit, możliwy wzrost ambicji porozumienia naftowego OPEC+ oraz spór handlowy USA-Chiny.

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października bez porozumienia oraz wybuchu wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami spadło. Według analityków oznacza to większe szanse na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie, zapotrzebowania na ropę i ceny surowca pomimo obaw przed nadejściem recesji globalnej.

Tymczasem kartel naftowy OPEC bierze pod uwagę możliwość zwiększenia ambicji porozumienia naftowego zakładającego obecnie skoordynowaną redukcję wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie w krajach organizacji oraz dwunastu spoza niej, razem skupionych w grupie OPEC+. Sekretarz generalny OPEC Mohammada Barkindo przyznał, że kartel „zrobi wszystko, co w jego mocy, by ustabilizować ceny”.

Los układu będzie miał kluczowe znaczenie dla cen ropy, bo od pięciu tygodni rosną zapasy surowca w USA i tworzą presję na spadek wartości baryłki. Oficjalne dane na ten temat mają zostać przedstawione przez Energy Information Administration w tym tygodniu.

16 października o 6.20 polskiego czasu ropa Brent kosztowała 58,89 dolarów za baryłkę, a WTI – 52,93 dolary. Obie zyskiwały na wartości.

 

 

Strategia energetyczna Rosji jest pozbawiona treści

Polityka energetyczna Rosji do 2035 roku to projekt, który nie został przyjęty od sześciu lat. Kommiersant podaje, że jest on faktycznie pozbawiony treści.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Juri Borsukow stojący na czele działu energetycznego gazety wskazuje na to, że projekt zawiera przewidywania wydobycia, zużycia i eksportu, a także cen surowców energetycznych do 2035 roku potrzebne do „ćwiczeń intelektualnych”, ale jego zdaniem nie przystają one do rzeczywistości. Założenia strategii do 2030 roku się nie sprawdziły i podobnie może być w przypadku nowej.

Projekt nie zawiera także informacji na temat nowych regulacji, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla sektora energetycznego. Zawiera jedynie lakoniczne sugestie, że może dojść do dopuszczenia niezależnych firm do eksportu gazu ziemnego, „jeżeli będzie to konieczne”. Oznacza to, że proponowany projekt nie wysyła żadnych konkretnych sygnałów do inwestorów i przez to jest mało znaczący dla rynku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s