Ukraina zwiększa moc rewersu gazowego z Polski | Rosjanie wprowadzą politykę klimatyczną na ochotnika

:Modernizacja tłoczni w Komarnie pod Lwowem pozwoliła zwiększyć przepustowość do 6,6 mld m sześc. rocznie dostaw rewersowych z kierunku zachodniego, czyli z Polski. To 18 mln m sześc. na dobę.

:Rząd rosyjski przedstawił szkic regulacji ograniczających emisje gazów cieplarnianych w zgodzie z porozumieniem klimatycznym z Paryża, z których usunął propozycję konkretnych rozwiązań polityki klimatycznej.

:Agencja Reuters dowiedziała się o rzekomym cyberataku USA na Iran przed tym, jak drony z tego kraju uszkodziły rafinerie w Arabii Saudyjskiej.

 

Ukraina zwiększa moc rewersu gazowego z Polski

Modernizacja tłoczni w Komarnie pod Lwowem pozwoliła zwiększyć przepustowość do 6,6 mld m sześc. rocznie dostaw rewersowych z kierunku zachodniego, czyli z Polski. To 18 mln m sześc. na dobę.

Ukrtransgaz/Wojciech Jakóbik

 

Test rewersu ma się odbyć pod koniec października. Operator gazociągów przesyłowych Ukrtransgaz informuje, że jest to szczególnie istotne przed sezonem grzewczym 2019/2020. Z końcem tego roku wygasa kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz. Trwają negocjacje na temat podpisania nowej umowy. Bierze w niej udział Komisja Europejska. Przedstawiciele Naftogazu przyznają w rozmowie z BiznesAlert.pl, że problemy z dostawami gazu z Rosji uznają za „scenariusz bazowy”.

Omawiany rewers jest wirtualny. Dostawy fizyczne z Polski będą możliwe dzięki budowie Gazociągu Polska-Ukraina, który może powstać po 2021 roku. Oprócz aspektu bezpieczeństwa, zwiększenie dostaw gazu przez Polskę na Ukrainę to szansa na zarobek firm z obu krajów, które mogą zyskać na różnicy cenowej między gazem kupowanym latem i sprzedawanym z magazynów ukraińskich zimą.

 

 

Rosjanie wprowadzą politykę klimatyczną na ochotnika

Rząd rosyjski przedstawił szkic regulacji ograniczających emisje gazów cieplarnianych w zgodzie z porozumieniem klimatycznym z Paryża, z których usunął propozycję konkretnych rozwiązań polityki klimatycznej.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Kommiersant informuje, że po konsultacjach międzyresortowych z dokumentu zniknęły cele redukcji emisji gazów cieplarnianych, kary za ich naruszenie i system handlu emisjami. Rząd ma stworzyć system monitoringu, a firmy mają walczyć z zanieczyszczeniem według uznania. Gazeta pisze, że jest to sposób, aby Rosjanie weszli do porozumienia paryskiego bez aktywnej partycypacji w realizacji jego celów.

Projekt ma zostać rozpatrzony 18 października na spotkaniu wicepremierów Aleksieja Gordiejewa i Dmitrija Kozaka. Do końca roku ma zostać przedstawiony Dumie Państwowej. Wcześniejsza wersja zakładała wprowadzenie mechanizmów monitoringu i kontroli emisji gazów cieplarnianych znanych z Protokołu z Kioto, ale sprzeciwili mu się przedstawiciele biznesu rosyjskiego, o czym pisał BiznesAlert.pl.

Rewizja została przeprowadzona poprzez usunięcie rozdziału dwunastego o handlu uprawnieniami do emisji CO2, artykułu 13. o celu redukcyjnym, 14. o karach i 15. o funduszu wsparcia redukcji. Tymczasem w artykule 2. Zostały wykreślone definicje kluczowe dla systemu handlu emisjami.

Rozmowa o powrocie do tych rozwiązań ma nastąpić po wdrożeniu okrojonego systemu zaproponowanego przez rząd. Według Kommiersanta może się to stać „za kilka lat”.

 

 

Cyberatak USA na Iran?

Agencja Reuters dowiedziała się o rzekomym cyberataku USA na Iran przed tym, jak drony z tego kraju uszkodziły rafinerie w Arabii Saudyjskiej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Źródła Reutersa przekonują, że Amerykanie dokonali cyberataku na Iran w przeddzień ataku dronów na rafinerie saudyjskie.

W przeddzień ataku dronów z 14 września, o który jest posądzany Iran, Amerykanie mieli przeprowadzić potajemnie atak cybernetyczny w celu ograniczenia możliwości „szerzenia propagandy” przez Teheran. Źródła Reutersa przekonują, że chodziło o uszkodzenie sprzętu fizycznego.

Minister komunikacji i technologii Iranu zareagował na te doniesienia gwałtownie. – Musiało im się to przyśnić – powiedział agencji Fars. Pentagon odmówił komentarza na ten temat.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s