Sprawa OPAL może wrócić wraz z sporem o Nord Stream 2 | Prywatyzacja Saudi Aramco dopiero w przyszłym roku?

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Prezes Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z ambasadorem Niemiec w Federacji Rosyjskiej Andreasem von Geyrem. Jednym z tematów był sporny Nord Stream 2.

:Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł na korzyść Polski w sporze o odnogę Nord Stream w Niemczech zwaną OPAL. Według Atlantic Council temat może powrócić zimą, gdy Komisja Europejska będzie mogła wpłynąć na spór o Nord Stream 2 i przyszłość dostaw gazu przez Ukrainę.

:Sekretarz energii USA Rick Perry poinformował prezydenta USA Donalda Trumpa o woli odejścia ze stanowiska. Termin opuszczenia Białego Domu pozostaje nieznany – donosi Bloomberg.

:Saudi Aramco po raz kolejny opóźni ogłoszenie oferty publicznej w nadziei na lepsze wyniki pozwalające uzyskać wyższą cenę akcji.

Niemcy rozmawiają z Gazpromem o współpracy przy Nord Stream 2

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z ambasadorem Niemiec w Federacji Rosyjskiej Andreasem von Geyrem. Jednym z tematów był sporny Nord Stream 2.

Gazprom/Wojciech Jakóbik

 

Jednym z tematów była rewizja postępów projektu Nord Stream 2, czyli gazociągu budowanego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Projekt nie może zostać ukończony, bo czeka na zgodę Danii na budowę odcinka na jej wodach terytorialnych.

Gazprom nie podaje treści ustaleń ze spotkania, ale przyznał już, że oczekiwanie na decyzję Duńczyków może opóźnić projekt, na przykład przez konieczność rewizji trasy. Póki co jednak utrzymuje, że ukończy magistralę do końca 2019 roku, czyli zgodnie z pierwotnym planem.

 

Sprawa OPAL może wrócić wraz z sporem o Nord Stream 2

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł na korzyść Polski w sporze o odnogę Nord Stream w Niemczech zwaną OPAL. Według Atlantic Council temat może powrócić zimą, gdy Komisja Europejska będzie mogła wpłynąć na spór o Nord Stream 2 i przyszłość dostaw gazu przez Ukrainę.

Atlantic Council/Wojciech Jakóbik

 

Trybunał zakwestionował decyzję Komisji Europejskiej przyznającą Gazpromowi pełny dostęp do OPAL po zawieszeniu zapisów trzeciego pakietu energetycznego dopuszczającego wszystkich zainteresowanych. Bardziej długoterminowe skutki wyroku TSUE mogą być różne. Trybunał powołał się na zasadę solidarności. Jeśli zostanie potraktowana szeroko, może przez precedens OPAL zostać zastosowana względem planowanej odnogi Nord Stream 2, zwanej EUGAL. Atlantic Council zaznacza jednak, że przepustowość tej drugiej magistrali jest przyznawana w drodze aukcji, więc zdaniem niemieckiego regulatora BnetzA nie ma bezpośredniej analogii z OPAL.

Zasada solidarności potraktowana szeroko może także sprawić, że gazociąg Nord Stream 2 objęty regulacjami europejskimi dzięki rewizji dyrektywy gazowej także będzie oceniony z tego punktu widzenia. Trybunał ocenił, że decyzja OPAL nie została podjęta po ocenie oddziaływania na Polskę. Atlantic Council uważa, że decyzja nie miała negatywnego wpływu na polskie bezpieczeństwo energetyczne ani ekonomiczne, wbrew ocenie Polaków.

Wyrok może mieć wreszcie wpływ na proces trójstronny, czyli rozmowy KE-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie. Według Atlantic Council trudno ocenić wpływ utraty dodatkowej przepustowości OPAL na możliwość porzucenia dostaw przez Ukrainę. Przewiduje, że w razie impasu rozmów trójstronnych możliwe jest ponowne podjęcie przez KE decyzji o przyznaniu Gazpromowi pełnego dostępu do odnogi Nord Stream w celu mitygowania problemów z dostawami przez Ukrainę. Alternatywnie Gazprom może znaleźć się pod presją braku dostępu do dodatkowej mocy OPAL i zaoferować większy wolumen dostaw przez Ukrainę.

Decyzja spoczywa w rękach Komisji Europejskiej, która może wpłynąć na losy sporu Ukraińców i Rosjan o projekt Nord Stream 2, który w założeniu miał pozwolić na ominięcie terytorium ukraińskiego przy dostawach gazu do Europy.

 

Patron układu Polska-USA-Ukraina o LNG opuści Biały Dom

Sekretarz energii USA Rick Perry poinformował prezydenta USA Donalda Trumpa o woli odejścia ze stanowiska. Termin opuszczenia Białego Domu pozostaje nieznany – donosi Bloomberg.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Rick Perry został wskazany w mediach jako współuczestnik afery naciskowej na Ukrainie. Administracja USA miała wpływać na ukraińską w celu rozpoczęcia śledztwa przeciwko politykom opozycji zaangażowanych w biznes nad Dnieprem.

Pisaliśmy w BiznesAlert.pl, że rozwój sytuacji wokół afery może mieć wpływ na zaangażowanie USA w promocję dostaw LNG na Ukrainę przez Polskę. Chociaż następca Perry’ego prawdopodobnie także będzie jej zwolennikiem, to okres przejściowy może przedłużyć rozmowy o sposobach wdrożenia memorandum o współpracy wspomnianych trzech krajów w tym zakresie, które dopuszcza między innymi możliwość wsparcia finansowe Amerykanów.

 

Prywatyzacja Saudi Aramco dopiero w przyszłym roku?

Saudi Aramco po raz kolejny opóźni ogłoszenie oferty publicznej w nadziei na lepsze wyniki pozwalające uzyskać wyższą cenę akcji.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Reuters przypomina, że saudyjska spółka miała przedstawić w przyszłym tygodniu ofertę sprzedaży 1-2 procent akcji, których wartość jest szacowana nawet na 20 mld dolarów. Jednakże atak na rafinerie z września podważył wiarygodność tej firmy, którą przywrócą dopiero dobre wyniki z trzeciego kwartału, o ile będą zadowalające.

Źródło Reutersa przekonuje, że IPO może zostać przełożone nawet na przyszły rok. Byłoby to kolejne przesunięcie po tym, jak kryzys cen ropy opóźnił operację w 2018 roku. Prywatyzacja części akcji firmy ma dać środki na transformację energetyczną w Arabii zależnej od eksportu ropy, ale pragnącej się od niej uwolnić dzięki planowi Wizja 2030 zakładającemu inwestycje w innowacje, nowe technologie i Odnawialne Źródła Energii.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s