Opóźnienie odnogi Turkish Stream daje czas Ukrainie | Czas na rekompensaty za zanieczyszczoną ropę z Rosji. Orlen przedstawi żądania do końca roku

Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom
Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom

:Kommiersant podaje, że infrastruktura w Serbii niezbędna do uruchomienia dostaw z gazociągu Turkish Stream będzie gotowa w połowie 2020 roku. Oznacza to, że Serbowie nie będą mieli alternatywy do szlaku ukraińskiego w styczniu przyszłego roku.

:Źródła Reutersa przekonują, że kraje OPEC+ mogą zwiększyć cięcia porozumienia naftowego o dodatkowe 1,2 mln baryłek dziennie. Tymczasem Rosjanie nadal nie wywiązują się z cięć, tłumacząc się przygotowaniami do zimy.

:PKN Orlen przedstawi rosyjskim dostawcom oczekiwania względem rekompensaty za dostarczenie zanieczyszczonej ropy z Rosji. Prezes Daniel Obajtek ocenia, że wycena odszkodowań może zostać zakończona przez jego firmę do końca roku.

 

Opóźnienie odnogi Turkish Stream daje czas Ukrainie

Kommiersant podaje, że infrastruktura w Serbii niezbędna do uruchomienia dostaw z gazociągu Turkish Stream będzie gotowa w połowie 2020 roku. Oznacza to, że Serbowie nie będą mieli alternatywy do szlaku ukraińskiego w styczniu przyszłego roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak przyznał, że Balkan Stream, czyli europejska odnoga Turkish Stream przez Bułgarię do Syrii o przepustowości 15,7 mld m sześc. rocznie ma być gotowy w pierwszej połowie 2020 roku. Jeszcze we wrześniu premier Bułgarii Bojko Borysow zapowiadał, że stanie się to do końca stycznia 2020 roku. W październiku rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ocenił, że może się to stać do końca 2020 roku.

Kommiersant przypomina, że umowa z wykonawcą Arkad Engineering zakłada ukończenie budowy w 250 dni kalendarzowych, to znaczy do końca maja 2020 roku. W pierwszym etapie gazociąg ma pozwolić na maksymalne dostawy w wysokości 4 mld m sześc. rocznie. Przepustowość ma wzrosnąć do kwietnia 2021 roku do 12,4 mld m sześc. rocznie.

Bułgaria będzie mogła odbierać gaz Turkish Stream od pierwszego stycznia 2020 roku dzięki rewersowi Gazociągu Transbałkańskiego, ale Serbia będzie musiała nadal korzystać z szlaku ukraińskiego zimą przyszłego roku.

To kolejny argument za utrzymaniem dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę, na temat których toczą się rozmowy procesu trójstronnego Komisja Europejska-Ukraina-Rosja. Kolejna runda negocjacji ruszy 28 października. 22 października odbyły się konsultacje techniczne w tej sprawie.

 

 

Porozumienie naftowe może zwiększyć cięcia, ale nie wiadomo czy będzie przestrzegane

Źródła Reutersa przekonują, że kraje OPEC+ mogą zwiększyć cięcia porozumienia naftowego o dodatkowe 1,2 mln baryłek dziennie. Tymczasem Rosjanie nadal nie wywiązują się z cięć, tłumacząc się przygotowaniami do zimy.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Grupa państw-producentów ropy z kartelu OPEC i dwunastu producentów spoza niej skupionych razem w tzw. OPEC+ zdecyduje w dniach 5-6 grudnia o przyszłości porozumienia naftowego, które zakłada obecnie skoordynowaną redukcję wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie.

Źródło Reutersa przekonuje, że w razie potrzeby dojdzie do zwiększenia cięć o kolejne 1,2 mln baryłek, jeżeli okaże się, że spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na surowiec będzie obniżać jego cenę w stopniu wymagającym interwencji.

Rozmówca Reutersa przyznaje, że największy producent OPEC, czyli Arabia Saudyjska, chce doprowadzić do podwyżki cen ropy, ale jej głównym zmartwieniem jest przestrzeganie układu przez sygnatariuszy, którzy jak Gabon, Irak, Nigeria i Sudan Południowy nie wypełniły swych zobowiązań w pełni.

Podobnie jest w przypadku Rosji, która tłumaczyła niewywiązanie się z układu w styczniu koniecznością wydobycia większej ilości kondensatu gazu ziemnego przed nadchodzącą zimą. Nie wiadomo czy Rosjanie będą wypełniać zapisy układu w 2020 roku.

 

Czas na rekompensaty za zanieczyszczoną ropę z Rosji. Orlen przedstawi żądania do końca roku

PKN Orlen przedstawi rosyjskim dostawcom oczekiwania względem rekompensaty za dostarczenie zanieczyszczonej ropy z Rosji. Prezes Daniel Obajtek ocenia, że wycena odszkodowań może zostać zakończona przez jego firmę do końca roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

– Czyszczenie systemu jest bardzo ważne także dla nas, ale nasze rafinerie są bezpieczne. Jeśli chodzi o szacunki, myślę, że postaramy się przedstawić nasze żądania przed końcem roku – zapowiedział prezes Obajtek cytowany przez agencję Reuters.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s