
:Senator Partii Republikańskiej Andy Barr zaproponował wprowadzenie sankcji na statki i podmioty zagraniczne zaangażowane w sporny projekt Nord Stream 2.
:Financial Times podaje, że firmy węglowodorowe przekazują mniej niż pięć procent wydatków na rozwój zielonego portfolio. Przekonują jednak, że są zaangażowane w transformację energetyczną, której domagają się społeczeństwa zachodnie.
Nowa propozycja sankcji przeciwko Nord Stream 2 w Senacie USA
Senator Partii Republikańskiej Andy Barr zaproponował wprowadzenie sankcji na statki i podmioty zagraniczne zaangażowane w sporny projekt Nord Stream 2.
Wzglad.ru/Wojciech Jakóbik
Szkic regulacji zaproponowany przez Barra zakazuje wkraczania na terytorium USA osób zaangażowanych w dostawę rur na potrzeby gazociągu Nord Stream 2 budowanego między Rosją a Niemcami. Proponowana ustawa daje także prawo prezydentowi USA wprowadzenie obostrzeń wobec podmiotów dających wsparcie finansowe oraz ubezpieczenie firmom zapewniającym rury na potrzeby eksportu surowców z Rosji.
To kolejna propozycja po ustawie zaakceptowanej przez senacką Komisję ds. Zagranicznych opisywanej w BiznesAlert.pl. Obie wymagają zatwierdzenia w parlamencie i podpisu prezydenta, aby weszły w życie. Amerykanie nie zdecydowali się jeszcze na ten krok.
Zielone oblicze koncernów energetycznych na pokaz
Financial Times podaje, że firmy węglowodorowe przekazują mniej niż pięć procent wydatków na rozwój zielonego portfolio. Przekonują jednak, że są zaangażowane w transformację energetyczną, której domagają się społeczeństwa zachodnie.
Financial Times/Wojciech Jakóbik
W gazecie można przeczytać, że firmy tego rodzaju muszą znaleźć sposób na zwiększenie zaangażowania przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności. Będzie to trudne po kryzysie cen ropy naftowej z 2015 roku, po którym wartość węglowodorów nie podniosła się do dawnego poziomu sięgającego 100 dolarów za baryłkę ropy, który gwarantował swobodny dostęp do kapitału.