Nowa propozycja sankcji przeciwko Nord Stream 2 w Senacie USA | Zielone oblicze koncernów energetycznych na pokaz

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Senator Partii Republikańskiej Andy Barr zaproponował wprowadzenie sankcji na statki i podmioty zagraniczne zaangażowane w sporny projekt Nord Stream 2.

:Financial Times podaje, że firmy węglowodorowe przekazują mniej niż pięć procent wydatków na rozwój zielonego portfolio. Przekonują jednak, że są zaangażowane w transformację energetyczną, której domagają się społeczeństwa zachodnie.

Nowa propozycja sankcji przeciwko Nord Stream 2 w Senacie USA

Senator Partii Republikańskiej Andy Barr zaproponował wprowadzenie sankcji na statki i podmioty zagraniczne zaangażowane w sporny projekt Nord Stream 2.

Wzglad.ru/Wojciech Jakóbik

 

Szkic regulacji zaproponowany przez Barra zakazuje wkraczania na terytorium USA osób zaangażowanych w dostawę rur na potrzeby gazociągu Nord Stream 2 budowanego między Rosją a Niemcami. Proponowana ustawa daje także prawo prezydentowi USA wprowadzenie obostrzeń wobec podmiotów dających wsparcie finansowe oraz ubezpieczenie firmom zapewniającym rury na potrzeby eksportu surowców z Rosji.

To kolejna propozycja po ustawie zaakceptowanej przez senacką Komisję ds. Zagranicznych opisywanej w BiznesAlert.pl. Obie wymagają zatwierdzenia w parlamencie i podpisu prezydenta, aby weszły w życie. Amerykanie nie zdecydowali się jeszcze na ten krok.

 

 

Zielone oblicze koncernów energetycznych na pokaz

Financial Times podaje, że firmy węglowodorowe przekazują mniej niż pięć procent wydatków na rozwój zielonego portfolio. Przekonują jednak, że są zaangażowane w transformację energetyczną, której domagają się społeczeństwa zachodnie.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

W gazecie można przeczytać, że firmy tego rodzaju muszą znaleźć sposób na zwiększenie zaangażowania przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności. Będzie to trudne po kryzysie cen ropy naftowej z 2015 roku, po którym  wartość węglowodorów nie podniosła się do dawnego poziomu sięgającego 100 dolarów za baryłkę ropy, który gwarantował swobodny dostęp do kapitału.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s