Opóźnienie Nord Stream 2 może wynieść „dni, tygodnie albo miesiące” | Spór o ochronę pól naftowych w Syrii przez USA

Wydobycie ropy. Fot. Wikimedia Commons
Wydobycie ropy. Fot. Wikimedia Commons

:Federalna Służba Wywiadowcza (BND) i Federalne Biuro Ochrony Konstytucji (BFV) skomentowały plan dopuszczenia Huawei do przetargu na rozbudowę infrastruktury 5G. BND ostrzegło przed zagrożeniami płynącymi z zaangażowania Chińczyków podczas wysłuchania w parlamencie.

:Gazociąg Nord Stream 2 miał pierwotnie rozpocząć pracę z końcem 2019 roku. Nie wiadomo czy zostanie do tego czasu ukończony, bo wciąż czeka na zgodę Danii.

:Chociaż Rosjanie chcieliby, aby Ukraińcy porzucili wszelkie roszczenia przed podpisaniem nowego kontraktu przesyłowego, to Naftogaz ma inne plany. Pierwszego listopada złoży kolejny pozew przeciwko Gazpromowi w arbitrażu.

:Iran i Rosja skrytykowały plany ochrony złóż ropy w Syrii przez USA. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Amerykanów o działania „nielegalne”.

Niemieckie służby ostrzegają przed współpracą z chińskim Huawei

Federalna Służba Wywiadowcza (BND) i Federalne Biuro Ochrony Konstytucji (BFV) skomentowały plan dopuszczenia Huawei do przetargu na rozbudowę infrastruktury 5G. BND ostrzegło przed zagrożeniami płynącymi z zaangażowania Chińczyków podczas wysłuchania w parlamencie.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Wojciech Jakóbik

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung donosi, że firmy chińskie muszą ściśle współpracować z rządem i przez to nie są wystarczająco zaufane. Zdaniem szefa BND Bruno Kahla nie można angażować Huawei tam, gdzie w grę wchodzą „sekrety nuklearne”. Warto przypomnieć, że w Niemczech jest zlokalizowany europejski arsenał jądrowy NATO.

Zdaniem BND należy przyjąć standardy bezpieczeństwa technologii 5G, które pozwolą wykluczyć dostawców niegodnych zaufania. Polska planuje przyjąć tego rodzaju rozwiązanie. BFV ostrzega, że aktywność szpiegowska Chin w Republice Federalnej rośnie. Warto przypomnieć, że w Polsce doszło do zatrzymania osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Państwa Środka. Jedna z nich była zatrudniona w Huawei.

 

Opóźnienie Nord Stream 2 może wynieść „dni, tygodnie albo miesiące”

Gazociąg Nord Stream 2 miał pierwotnie rozpocząć pracę z końcem 2019 roku. Nie wiadomo czy zostanie do tego czasu ukończony, bo wciąż czeka na zgodę Danii.

Deutsche Welle/Wojciech Jakóbik

 

87 procent rur leży już na dnie Morza Bałtyckiego, by połączyć Rosję i Niemcy magistralą o planowanej przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Do tego potrzebna jest jeszcze zgoda Danii na poprowadzenie odcinka przez jej wody terytorialne. – Czekamy na tę decyzję każdego dnia – przyznaje rzecznik Nord Stream 2 AG Jens Muller w rozmowie z Deutsche Welle. Jego zdaniem budowa pozostałej części może potrwać półtorej miesiąca. Tymczasem zostały niewiele ponad dwa miesiące do Nowego Roku.

Zdaniem Mullera opóźnienie jest możliwe i może wynieść „dni, tygodnie albo miesiące” w zależności od postawy Duńczyków. Jego zdaniem pozwolenie może zostać wydane na dniach.

 

Naftogaz rzuca Gazpromowi kolejne wyzwanie w arbitrażu

Chociaż Rosjanie chcieliby, aby Ukraińcy porzucili wszelkie roszczenia przed podpisaniem nowego kontraktu przesyłowego, to Naftogaz ma inne plany. Pierwszego listopada złoży kolejny pozew przeciwko Gazpromowi w arbitrażu.

Ukrinform/Wojciech Jakóbik

 

W toku rozmów trójstronnych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o warunkach podpisania nowego kontraktu przesyłowego obowiązującego do 2020 roku Rosjanie domagali się porzucenia wszelkich roszczeń Naftogazu przedstawionych przed trybunałem arbitrażowym w Sztokholmie. Gazprom przegrał jeden spór arbitrażowy i może przegrać kolejne.

Naftogaz ani rząd ukraiński nie odpowiedziały na tę propozycję, ale dyrektor wykonawczy firmy Jurij Witrenko poinformował dzień po rozmowach na Facebooku, że będzie nowy pozew w arbitrażu. – Nie marnowałem czasu, bo pracowałem nad procesami przeciwko Gazpromowi w nowym arbitrażu – podał menadżer. Zdradził, że chodzi o żądanie 11 mld dolarów kary za przerwę dostaw gazu przez Ukrainę.

 

Spór o ochronę pól naftowych w Syrii przez USA

Iran i Rosja skrytykowały plany ochrony złóż ropy w Syrii przez USA. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Amerykanów o działania „nielegalne”.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

 

Przedstawiciele Iranu, Rosji i Turcji wystąpili na wspólnej konferencji prasowej poświęconej rozmowom o przyszłości Syrii z udziałem Organizacji Narodów Zjednoczonych, rządu syryjskiego i opozycji.

– Wygląda na to, że Stany Zjednoczone zostają w Syrii by chronić ropę i przynajmniej prezydent Trump (Donald Trump, przywódca USA – przyp. red.) jest szczery, mówiąc o intencjach Stanów – przyznał Mohammed Javad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu.

26 października pojawiła się informacja, że Amerykanie wysyłają do Syrii nowych żołnierzy do ochrony pól naftowych w Syrii wschodniej. Ten ruch jest postrzegany jako odwrót od decyzji o wycofaniu sił zbrojnych z tego kraju, której konsekwencją była interwencja wosjkowa Turcji i Rosji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s