Nord Stream 2 będzie mógł kłaść odcinek duński dopiero za miesiąc | Brazylia może wejść do OPEC

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Duńska Agencja Energii informuje, że jej decyzja o zgodzie na budowę Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Danii może zostać zaskarżona w ciągu czterech tygodni od jej podjęcia.

:Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przyjął z zadowoleniem zaproszenie do kartelu naftowego OPEC wystosowane nieoficjalnie przez Arabię Saudyjską. Przyznał, że sprawa wymaga konsultacji z zespołem ekonomicznym i ministerstwem energii przed zgodą na dołączenie do kartelu.

 

Nord Stream 2 będzie mógł kłaść odcinek duński dopiero za miesiąc

Duńska Agencja Energii informuje, że jej decyzja o zgodzie na budowę Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Danii może zostać zaskarżona w ciągu czterech tygodni od jej podjęcia.

– Zgodnie z regulacjami decyzja DEA może być zakwestionowana w ciągu czterech tygodni. Z tego względu Nord Stream 2 nie będzie mógł rozpocząć układania rur natychmiast – wskazuje rzecznik Agencji Ture Falbe-Hansen w rozmowie z agencją TASS. Podkreśla, że rozpatrywanie wniosku w tej sprawie trwało szybko, bo od kwietnia do października.

Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za realizację projektu (100 procent akcji w rękach Gazpromu) informowała wcześniej, że potrzebuje sześciu tygodni na ułożenie odcinka na wodach Danii. Oznaczałoby to, że gazociąg może powstać na przełomie 2019 i 2020 roku, jeżeli skarga na decyzję DEA nie opóźni dodatkowo procesu.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Brazylia może wejść do OPEC

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przyjął z zadowoleniem zaproszenie do kartelu naftowego OPEC wystosowane nieoficjalnie przez Arabię Saudyjską. Przyznał, że sprawa wymaga konsultacji z zespołem ekonomicznym i ministerstwem energii przed zgodą na dołączenie do kartelu.

Rosnące wydobycie w Brazylii to wyzwanie dla krajów OPEC, które razem z dwunastoma producentami spoza organizacji stworzyły grupę OPEC+ i zawarły porozumienie naftowe zakładające wspólne ograniczenie wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie w celu podniesienia cen baryłki na giełdach. Brazylia wydobyła 2,71 mln baryłek w 2018 roku. W tym roku może wydobyć średnio 2,9 mln a w 2020 roku – 3,22 mln.

W razie włączenia się w porozumienie naftowe Brazylia mogłaby obniżyć ten poziom i przyczynić się do wzrostu cen surowca.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s