Kommiersant: Zwrot reformy gazowej na Ukrainie | Niemcy zrobią test zaufania Huawei

Gazociąg. Fot.: Flickr
Gazociąg. Fot.: Flickr

:Kommiersant pisze o reformie gazowej na Ukrainie. W zeszłym tygodniu Wierchowna Rada przyjęła prawo pozwalające wydzielić operatora gazociągów przesyłowych w zgodzie z unijnymi regulacjami trzeciego pakietu energetycznego. Zdaniem gazety włączenie się inwestorów zagranicznych w modernizację gazociągów na Ukrainie stoi pod znakiem zapytania.

:Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass poinformował dziennikarzy, że chiński Huawei jest zależny od państwa przez prawo nakazujące mu współpracować w sektorze bezpieczeństwa i przekazywać informacje rządowi. Z tego względy Niemcy zrobią mu test zaufania.

Kommiersant: Zwrot reformy gazowej na Ukrainie

Kommiersant pisze o reformie gazowej na Ukrainie. W zeszłym tygodniu Wierchowna Rada przyjęła prawo pozwalające wydzielić operatora gazociągów przesyłowych w zgodzie z unijnymi regulacjami trzeciego pakietu energetycznego. Zdaniem gazety włączenie się inwestorów zagranicznych w modernizację gazociągów na Ukrainie stoi pod znakiem zapytania.

Prawo póki co zabrania prywatyzacji lub przekazania większościowych udziałów w gazociągach ukraińskich stronie trzeciej. Firma pod kontrolą ministerstwa finansów Magistralne Gazoprowody Ukrainy ma być właścicielem rur, a dopiero jego spółka córka będzie operatorem wyznaczonym na piętnaście lat. Zdaniem autora rosyjskiego oznacza to, że inwestorzy zagraniczni nie będą mogli przejąć udziałów w gazociągach nad Dnieprem, ale spółce celowej podporządkowanej spółce-matce należącej do rządu. Zdaniem Kommiersanta oznacza to, że mogło brakować chętnych do przejęcia udziałów albo rząd nie chce ich przekazać.

Według dziennikarza Kommiersanta nie oznacza to formalnego naruszenia zobowiązań wobec Unii Europejskiej. Wskazuje, że podobnie wyznaczany jest operator „ nie całkiem rozwiniętych rynkach gazu w Europie” jak Polska. Gazeta ostrzega, że tak ścisła kontrola państwa może uderzać w logikę komercyjną pracy operatora i wystawia go na oddziaływanie szybko zmieniającego się otoczenia politycznego na Ukrainie. Takim zwrotem ma być według Kommiersanta żądanie rekompensaty 12 mld dolarów za gaz niedostarczony pomimo klauzuli ship or pay wystosowane przez Naftogaz.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Niemcy zrobią test zaufania Huawei

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass poinformował dziennikarzy, że chiński Huawei jest zależny od państwa przez prawo nakazujące mu współpracować w sektorze bezpieczeństwa i przekazywać informacje rządowi. Z tego względy Niemcy zrobią mu test zaufania.

Ocena godności zaufania firmy ma stać się elementem wyboru dostawcy technologii 5G w Niemczech. Władze mają badać czy zainteresowane firmy są zmuszane prawem do przekazywania informacji i danych, które powinny być chronione. – Tak jest w przypadku Huawei – wskazał Maas.

Oznacza to, że Niemcy mogą wykluczyć Huawei z dostępu do technologii 5G. To najbardziej stanowcza deklaracja władz niemieckich, które do tej pory przyjmowały umiarkowaną postawę względem apeli USA domagających się blokady wspomnianej firmy chińskiej z powodów bezpieczeństwa.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s