
:Bundestag zajmie się siódmego listopada propozycją partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) mającą chronić sporny projekt Nord Stream 2 przed sankcjami USA, których przyjęcie rozważa Waszyngton.
:Huawei przekonuje na Web Summit w Lizbonie, że nie stanowi zagrożenia, ale Niemcy mają wątpliwości.
:Pierwszy odcinek gazociągu EUGAL został ukończony. Teraz odbędą się liczne testy.
:Odnawialne Źródła Energii kosztują coraz mniej, ale brak magazynów energii na rynku ogranicza ich potencjał.
AfD domaga się ochrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA
Bundestag zajmie się siódmego listopada propozycją partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) mającą chronić sporny projekt Nord Stream 2 przed sankcjami USA, których przyjęcie rozważa Waszyngton.
Bundestag/Wojciech Jakóbik
AfD wzywa do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu obrony firm europejskich zaangażowanych w Nord Stream 2 przed sankcjami USA. W razie negatywnego wpływy sankcji na projekt grupa bankowa KfW miałaby przekazać środki na rzecz ograniczenia kosztów i opóźnień budowy gazociągu Nord Stream 2 mającego połączyć Rosję i Niemcy.
Według Alternatywy projekt jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu Niemiec i służy interesom tego kraju oraz Europy. Ewentualne opóźnienie projektu wskutek sankcji USA powinno być zatem wykluczone, a rząd w Berlinie powinien podjąć odpowiednie działania po konsultacji z innymi państwami europejskimi.
Projekt Nord Stream 2 budzi krytykę w Europie Środkowo-Wschodniej i USA. Amerykanie nie wprowadzają jednak sankcji wobec tego przedsięwzięcia pomimo licznych ostrzeżeń oraz złożenia trzech projektów obostrzeń w Senacie USA.
Następczyni Merkel ostrzega Huawei
Huawei przekonuje na Web Summit w Lizbonie, że nie stanowi zagrożenia, ale Niemcy mają wątpliwości.
Handelsblatt/Wojciech Jakóbik
Liderka partii CDU i następczyni Angeli Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer oceniła, że Huawei będzie musiał zostać wykluczony z budowy sieci 5G w Niemczech, jeżeli nie uda się „usunąć całego ryzyka”. Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który ostrzegł, że może dojść do wykluczenia tej spółki z rynku niemieckiego.
Chińska firma odrzuca oskarżenia o powiązania z rządem Chin. Wyda 2,5 mld dolarów na współpracę z biznesem, uczelniami i programistami. To odpowiedź na zakaz wykorzystania aplikacji Google w sprzęcie tej firmy.
Testy odnogi Nord Stream 2 w Niemczech
Pierwszy odcinek gazociągu EUGAL został ukończony. Teraz odbędą się liczne testy.
Gascade/Wojciech Jakóbik
W tym celu rura została zapełniona powietrzem pod ciśnieniem. To standardowa procedura poprzedzająca testy mające umożliwić oddanie magistrali do użytku.
Gazociąg EUGAL ma osiągnąć przepustowość 55 mld m sześc. rocznie i być gotowy w 2020 roku. Odprowadzi on gaz do Czech (45,1 mld m sześc.) i na rynek zachodnioeuropejski (9,9 mld m sześć.). Będzie on pochodził z gazociągu Nord Stream 2 budowanego z Rosji do Niemiec.
OZE są coraz tańsze, ale czekają na magazyny energii
Odnawialne Źródła Energii kosztują coraz mniej, ale brak magazynów energii na rynku ogranicza ich potencjał.
Financial Times/Wojciech Jakóbik
Z danych BloombergNEF wynika, że farmy wiatrowe i słoneczne osiągnęły już parytet cenowy z poziomami cen hurtowych energii w Kalifornii, Chinach i części Europy. Ich ceny we Francji i Wielkiej Brytanii mają spaść poniżej poziomu rynkowego w tym roku.
Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w 2019 roku nastąpi najszybszy rozwój Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) od czterech lat. Napędzą go nowe inwestycje solarne w Unii Europejskiej, Indiach i Wietnami oraz wiatrowe w Unii, USA i Chinach.
Większa część spadku kosztów wynikała z efektu skali i wzrostu konkurencji w sektorze OZE. Nowe technologie mogą dalej zmniejszać koszty. Chodzi m.in. o perowskity i panele fotowoltaiczne czerpiące energię także z promieniowania słonecznego. Pomoże również modernizacja turbin wiatrowych, a nawet instalacja nowego oprogramowania zwiększającego efektywność ich pracy.
Fakt, że OZE nie mają wciąż zabezpieczenia w postaci magazynów energii ogranicza potencjał tej technologii – czytamy w Financial Times.