AfD domaga się ochrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA | OZE są coraz tańsze, ale czekają na magazyny energii

EUGAL. Grafika: Gascade
EUGAL. Grafika: Gascade

:Bundestag zajmie się siódmego listopada propozycją partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) mającą chronić sporny projekt Nord Stream 2 przed sankcjami USA, których przyjęcie rozważa Waszyngton.

:Huawei przekonuje na Web Summit w Lizbonie, że nie stanowi zagrożenia, ale Niemcy mają wątpliwości.

:Pierwszy odcinek gazociągu EUGAL został ukończony. Teraz odbędą się liczne testy.

:Odnawialne Źródła Energii kosztują coraz mniej, ale brak magazynów energii na rynku ogranicza ich potencjał.

 

AfD domaga się ochrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA

Bundestag zajmie się siódmego listopada propozycją partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) mającą chronić sporny projekt Nord Stream 2 przed sankcjami USA, których przyjęcie rozważa Waszyngton.

Bundestag/Wojciech Jakóbik

 

AfD wzywa do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu obrony firm europejskich zaangażowanych w Nord Stream 2 przed sankcjami USA. W razie negatywnego wpływy sankcji na projekt grupa bankowa KfW miałaby przekazać środki na rzecz ograniczenia kosztów i opóźnień budowy gazociągu Nord Stream 2 mającego połączyć Rosję i Niemcy.

Według Alternatywy projekt jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu Niemiec i służy interesom tego kraju oraz Europy. Ewentualne opóźnienie projektu wskutek sankcji USA powinno być zatem wykluczone, a rząd w Berlinie powinien podjąć odpowiednie działania po konsultacji z innymi państwami europejskimi.

Projekt Nord Stream 2 budzi krytykę w Europie Środkowo-Wschodniej i USA. Amerykanie nie wprowadzają jednak sankcji wobec tego przedsięwzięcia pomimo licznych ostrzeżeń oraz złożenia trzech projektów obostrzeń w Senacie USA.

 

Następczyni Merkel ostrzega Huawei

Huawei przekonuje na Web Summit w Lizbonie, że nie stanowi zagrożenia, ale Niemcy mają wątpliwości.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Liderka partii CDU i następczyni Angeli Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer oceniła, że Huawei będzie musiał zostać wykluczony z budowy sieci 5G w Niemczech, jeżeli nie uda się „usunąć całego ryzyka”. Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który ostrzegł, że może dojść do wykluczenia tej spółki z rynku niemieckiego.

Chińska firma odrzuca oskarżenia o powiązania z rządem Chin. Wyda 2,5 mld dolarów na współpracę z biznesem, uczelniami i programistami. To odpowiedź na zakaz wykorzystania aplikacji Google w sprzęcie tej firmy.

 

 

Testy odnogi Nord Stream 2 w Niemczech

Pierwszy odcinek gazociągu EUGAL został ukończony. Teraz odbędą się liczne testy.

Gascade/Wojciech Jakóbik

 

W tym celu rura została zapełniona powietrzem pod ciśnieniem. To standardowa procedura poprzedzająca testy mające umożliwić oddanie magistrali do użytku.

Gazociąg EUGAL ma osiągnąć przepustowość 55 mld m sześc. rocznie i być gotowy w 2020 roku. Odprowadzi on gaz do Czech (45,1 mld m sześc.) i na rynek zachodnioeuropejski (9,9 mld m sześć.). Będzie on pochodził z gazociągu Nord Stream 2 budowanego z Rosji do Niemiec.

 

 

OZE są coraz tańsze, ale czekają na magazyny energii

Odnawialne Źródła Energii kosztują coraz mniej, ale brak magazynów energii na rynku ogranicza ich potencjał.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Z danych BloombergNEF wynika, że farmy wiatrowe i słoneczne osiągnęły już parytet cenowy z poziomami cen hurtowych energii w Kalifornii, Chinach i części Europy. Ich ceny we Francji i Wielkiej Brytanii mają spaść poniżej poziomu rynkowego w tym roku.

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w 2019 roku nastąpi najszybszy rozwój Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) od czterech lat. Napędzą go nowe inwestycje solarne w Unii Europejskiej, Indiach i Wietnami oraz wiatrowe w Unii, USA i Chinach.

Większa część spadku kosztów wynikała z efektu skali i wzrostu konkurencji w sektorze OZE. Nowe technologie mogą dalej zmniejszać koszty. Chodzi m.in. o perowskity i panele fotowoltaiczne czerpiące energię także z promieniowania słonecznego. Pomoże również modernizacja turbin wiatrowych, a nawet instalacja nowego oprogramowania zwiększającego efektywność ich pracy.

Fakt, że OZE nie mają wciąż zabezpieczenia w postaci magazynów energii ogranicza potencjał tej technologii – czytamy w Financial Times.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s