Apel o sankcje USA wobec Nord Stream 2 | Sankcje USA na ropę destabilizują Iran

Zasoby gazu w Iranie wg. OPEC

:Współpraca USA i Unii Europejskiej może doprowadzić do blokady Nord Stream 2 – przekonuje autor Harvard International Review.

:W piątek 15 listopada wybuchły masowe protesty w Iranie po tym, jak rząd ogłosił podwyżkę cen paliw o połowę w odpowiedzi na sankcje USA blokujące eksport ropy z tego kraju.

Apel o sankcje USA wobec Nord Stream 2

Współpraca USA i Unii Europejskiej może doprowadzić do blokady Nord Stream 2 – przekonuje autor Harvard International Review.

Harvard International Review/Wojciech Jakóbik

 

Kongres USA wciąż rozważa wprowadzenie sankcji przeciwko Nord Stream 2 na mocy jednej z trzech ustaw spoczywających w Izbie. Ustawa Protecting Europe’s Energy Security Act zatrzyma budowę poprzez obłożenie obostrzeniami firmy zaangażowane w układanie rur. – Wydaje się mało prawdopodobne, aby projekt pozyskał zastępstwo w postaci specjalistycznych statków i technologii niezbędnych do budowy gazociągu. Der Spiegel zasugerował, że wprowadzenie sankcji amerykańskich uczyniłoby Nord Stream 2 „martwym” – wskazuje Benjamin L. Schmitt, były doradca do spraw bezpieczeństwa energetycznego Europy w Departamencie Stanu USA.

Europa powinna z kolei doprowadzić do wprowadzenia w życie zapisów dyrektywy gazowej, która ma objąć także Nord Stream 2. Dyrektywa nakłada na regulatora niemieckiego Bundesnetzagentur obowiązek oceny, czy projekt wpłynie na bezpieczeństwo dostaw do krajów członkowskich.

Sankcje amerykańskie mogą jeszcze wpłynąć na Nord Stream 2, który według zapowiedzi miał być gotów do końca 2019 roku, ale jest prawdopodobnie opóźniony. Autor tekstu apeluje o wprowadzenie ich w życie.

 

 

Sankcje USA na ropę destabilizują Iran

W piątek 15 listopada wybuchły masowe protesty w Iranie po tym, jak rząd ogłosił podwyżkę cen paliw o połowę w odpowiedzi na sankcje USA blokujące eksport ropy z tego kraju.

Asharq Al-Awsat/Wojciech Jakóbik

 

Protesty, które uwzględniają blokady drogowe, plądrowanie sklepów i podpalanie budynków w całym kraju, skończyły się dotąd potwierdzonymi dwoma zgonami – policjanta i cywila. Teheran zdecydował się na ograniczenie dostępu do internetu w celu utrudnienia organizacji wystąpień.

Demonstracje są spowodowane podwyżką cen paliwa o 50 procent za pierwsze 60 litrów i 200 procent za dodatkowe zakupy każdego miesiąca. Iran jest zmuszony do wprowadzenia podwyżek po tym jak Amerykanie objęli ten kraj sankcjami wycofując się z porozumienia nuklearnego. Wykluczają one możliwość handlu ropą irańską w dolarach. Amerykanie obejmują sankcjami podmioty próbujące szmuglować ropę z tego kraju, jak firmy chińskie.

Brak dostępu do rynku uderza w irański budżet zależny od zysków ze sprzedaży ropy i utrudnia realizację programów socjalnych. Wyższe opodatkowanie paliwa ma pomóc je sfinansować. Destabilizacja może mieć wpływ na wynik wyborów parlamentarnych zapowiedzianych na luty 2020 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s