Ukraina może zdążyć z reformą przed finałem rozmów gazowych | Wezwanie do odejścia UE od atomu przed COP25

:22 listopada Gazprom sprzedał 3,59 procent akcji anonimowemu inwestorowi za 188 mld rubli. Przedstawiciele firmy deklarują zadowolenie, choć akcje zostały sprzedane po istotnej przecenie.

:Operator GTS Ukrainy, czyli spółka wyznaczona do zarządzania gazociągami na Ukrainie, uzyskała wstępną decyzję o certyfikacji od ukraińskiego odpowiednika Urzędu Regulacji Energetyki.

:Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przedstawiła projekt rezolucji przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie. Zawiera on zapis uderzający w energetykę jądrową, która w polskich planach ma przysłużyć się klimatowi.

 

Gazprom sprzedaje akcje anonimowemu kupcowi z rabatem

22 listopada Gazprom sprzedał 3,59 procent akcji anonimowemu inwestorowi za 188 mld rubli. Przedstawiciele firmy deklarują zadowolenie, choć akcje zostały sprzedane po istotnej przecenie.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Kupiec otrzymał rabat w wysokości 13,22 procent ceny deklarowanej przed zamknięciem parkietu 21 listopada i 11 procent w stosunku do ceny ogłoszonej w przeddzień transakcji. Wcześniej Gazprom sprzedał już 2,93 procent akcji Gazprom Gerosgaz Holdings BV działającego w Holandii i cypryjskiego Rosingaz Limited za łącznie 139,1 mld rubli. Firma nie ujawniła kupca, który otrzymał rabat w wysokości 5,4 procent ceny notowanej w momencie zakończenia handlu na giełdzie dzień wcześniej.

20 listopada prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wyraził nadzieję na Forum „Rosja Wzywa!”, że nastąpi wzrost kapitalizacji Gazpromu, która do tej pory była „minimalna”. Tymczasem od początku 2019 roku wzrosła ona ponad 1,5 razy do 3,12 mld dolarów (dane z 21 listopada) pozwalając koncernowi zostać jej liderem w gospodarce rosyjskiej.

 

Ukraina może zdążyć z reformą przed finałem rozmów gazowych

Operator GTS Ukrainy, czyli spółka wyznaczona do zarządzania gazociągami na Ukrainie, uzyskała wstępną decyzję o certyfikacji od ukraińskiego odpowiednika Urzędu Regulacji Energetyki.

Naftogaz/Wojciech Jakóbik

 

NKREKU (Narodowa Komisja Regulacji Energetyki) zgodziła się wstępnie na certyfikację operatora. Kopia decyzji trafiła na biurko Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej, czyli zagranicznego wymiaru polityki energetycznej Unii Europejskiej. Sekretariat wspiera i nadzoruje reformę gazową na Ukrainie.

Pozytywna opinia Sekretariatu pozwoli na ostateczną decyzję o certyfikacji. Z kolei ona pozwoli operatorowi przejąć kontrolę nad gazociągami. Pierwotne plany zakładały, że stanie się to 1 stycznia 2020 roku.

Przyszłość operatora jest kluczowa dla losu rozmów trójstronnych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja. Rosjanie sugerowali, że certyfikacja operatora nie nastąpi przed Nowym Rokiem i używali tej obawy jako argumentu przeciwko podpisywaniu nowej umowy przesyłowej. Opowiadali się za przedłużeniem obecnego kontraktu obowiązującego do końca 2019 roku. Komisja i Kijów opowiadają się jednak za nową umową, zgodną z przepisami unijnymi.

Operator GTS Ukrainy ma zostać wyłączony z Naftogazu i przekazany pod zarząd Magistralnych Gazoprowodów Ukrainy. Gazociągi pozostaną własnością ministerstwa finansów, ale MGU będzie mogło sprzedać udziały w operatorze ewentualnym inwestorom zachodnim.

 

 

Wezwanie do odejścia UE od atomu przed COP25

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przedstawiła projekt rezolucji przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie. Zawiera on zapis uderzający w energetykę jądrową, która w polskich planach ma przysłużyć się klimatowi.

Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik

 

Posłowie ENVI przedstawili projekt, w którym energetyka jądrowa jest uznawana za niebezpieczną, szkodliwą dla środowiska i nieopłacalną. – Wierzymy, że energetyka jądrowa nie jest bezpieczna ani zrównoważona środowiskowo i ekonomicznie. Dlatego proponujemy, aby strategia sprawiedliwej transformacji zakładała wycofanie z energetyki jądrowej w Unii Europejskiej, łącznie z zapewnieniem nowych miejsc pracy dla ludzi zatrudnionych w sektorze wytwarzania energii jądrowej oraz planami rozbiórki elektrowni jądrowych oraz bezpiecznego, długoterminowego zarządzania odpadami nuklearnymi – czytamy w dokumencie Parlamentu.

Szczyt klimatyczny COP25 będzie okazją do dyskusji o globalnej polityce klimatycznej. Polska zakłada, że wykorzysta energetykę jądrową do dekarbonizacji energetyki. Chce mieć pierwszy reaktor do 2033 roku i 6-9 GW atomu w 2043 roku.

Projekt rezolucji będzie przedmiotem dalszych prac w instytucjach Unii Europejskiej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s