Opóźnienie rozmów o przyszłości dostaw gazu na Ukrainę | USA wzywają Niemcy do blokady Huawei

Hua Chunying, rzecznik MSZ Chin. Fot. MSZ Chin
Hua Chunying, rzecznik MSZ Chin. Fot. MSZ Chin

:Rozmowy polityków w ramach procesu trójstronnego Komisja Europejska-Ukraina-Rosja na temat przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie nie odbędą się 28 listopada, na kiedy został ustalony pierwotny termin.

:Szef bezpieczeństwa w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa ostrzegł Niemcy przed współpracą z chińskim Huawei przy rozwoju technologii 5G – podaje Bild.

:Źródła TASS przekonują, że kraje kartelu naftowego OPEC i grupa producentów współpracująca z nimi w ramach porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia w celu podniesienia ceny ropy zamierzają przedłużyć układ bez zwiększenia ambicji.

 

Opóźnienie rozmów o przyszłości dostaw gazu na Ukrainę

Rozmowy polityków w ramach procesu trójstronnego Komisja Europejska-Ukraina-Rosja na temat przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie nie odbędą się 28 listopada, na kiedy został ustalony pierwotny termin.

Zwiezda TV/Wojciech Jakóbik

 

Ukraiński Naftogaz ustąpił, zgadzając się na ewentualność spłaty należności rosyjskiego Gazpromu w dostawach gazu, ale nie w innych kwestiach spornych, na czele z postulatem porzucenia wszelkich roszczeń wysuniętym przez Rosjan.

Rozmowy mogłyby się odbyć w grudniu. Tymczasem 9 grudnia odbędzie się kolejne spotkanie tzw. formatu normandzkiego w Paryżu, podczas którego dojdzie do pierwszego spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji. Rozmawiali oni przez telefon z inicjatywy Kijowa. Rosjanie informują, że jednym z tematów były dostawy gazu przez Ukrainę, ale strona ukraińska tego nie potwierdza.

Cezura to Nowy Rok, do kiedy obowiązuje obecny kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz. – Rosja prawdopodobnie spróbuje dalej grać z Ukrainą faktem, że nadal nie doszło do certyfikacji operatora jej gazociągów, a rezerwacja przepustowości zajmie trochę czasu – wskazuje Madalina Vicari, analityk sektora energetycznego.

 

 

USA wzywają Niemcy do blokady Huawei

Szef bezpieczeństwa w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa ostrzegł Niemcy przed współpracą z chińskim Huawei przy rozwoju technologii 5G – podaje Bild.

DPA/Wojciech Jakóbik

 

Doradca do spraw bezpieczeństwa Robert O’Brien przyznał, że jest zaskoczony pomysłem, że „zachodnia demokracja, której sekrety wojskowe, albo sekrety jej sojuszników, leżą na sercu, pozwoliłaby chińskiej Partii Komunistycznej budować sieć 5G”.

Waszyngton obawia się, że Pekin pozyska z pomocą Huawei wrażliwe dane z Niemiec. Firma odrzuca te oskarżenia. Największa partia koalicyjna w Niemczech CDU zadeklarowała, że Berlin niekoniecznie zablokuje udział Huawei w przetargu na budowę 5G.

 

 

TASS: Porozumienie naftowe będzie przedłużone bez większych cięć

Źródła TASS przekonują, że kraje kartelu naftowego OPEC i grupa producentów współpracująca z nimi w ramach porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia w celu podniesienia ceny ropy zamierzają przedłużyć układ bez zwiększenia ambicji.

TASS/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Źródło TASS przekonuje, że układ zakładający redukcję wydobycia o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie zostanie przedłużony po marcu 2020 roku, kiedy kończy się termin jego obowiązywania. Przedłużenie może wynieść 3-6 miesięcy. Inne źródło przekonuje, że w tej sprawie jest zgoda całego OPEC+, czyli producentów kartelu i ich współpracowników, jak Rosja. Natomiast inne źródło podkreśla, że nie ma konsensusu odnośnie do pomysłu zwiększenia cięć.

OPEC+ to 24 kraje wydobywające ropę naftową, które razem koordynują poziom wydobycia ropy naftowej od 2017 roku. Po kryzysie cen ropy z przełomu lat 2014/2015 producenci postanowili wpływać ręcznie na cenę surowca, by utrzymać jej wyższy poziom. Brak nowych cięć może spowodować spadek wartości baryłki.

Baryłka ropy Brent koszotwała o 7.00 czasu polskiego 64,22 dolarów. Ta sama ilość mieszanki WTI kosztowała 58,31 dolarów. Obie notowały spadki wartości.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s