Angela Merkel i Mateusz Morawiecki. Fot.: Kancelaria Premiera
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki. Fot.: Kancelaria Premiera

:Ukraiński Naftogaz wciąż liczy się z możliwością zatrzymania dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę w Nowym Roku.

:Rosyjski Gazprom omawia warunki utrzymania dostaw gazu przez Białoruś po 2019 roku. Jako właściciel tamtejszych gazociągów zabezpieczył niezbędne zapasy na zimę.

:Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do przedstawienia wspólnego stanowiska państw europejskich na temat zaangażowania chińskich dostawców w rozwój sieci 5G.

:Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała decyzję Europejskiego Banku Inwestycyjnego o zakończeniu dofinansowania projektów gazowych do końca 2021 roku.

 

Naftogaz wciąż spodziewa się przerwy dostaw gazu z Rosji w Nowym Roku

Ukraiński Naftogaz wciąż liczy się z możliwością zatrzymania dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę w Nowym Roku.

Deutsche Welle/Wojciech Jakóbik

 

Dyrektor wykonawczy Jurij Witrenko przypomniał Deutsche Welle, że Gazprom wysłał do jego firmy list, w którym stwierdza, że nie ma podstaw do utrzymania dostaw gazu przez Ukrainę od pierwszego stycznia 2020 roku o godzinie 10 czasu moskiewskiego. Kończy się wtedy kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz i nie wiadomo czy zastąpi go nowy. Rozmowy na ten temat się opóźniają. – Gazprom bardzo jasno stwierdził, że rzeczywiście zakręci kurek – stwierdził Witrenko.

Gazprom chciałby przedłużyć obowiązujący kontrakt bez wdrażania przepisów europejskich lub podpisać nowy, roczny, także bez zapisów zgodnych z prawem Unii Europejskiej. Naftogaz i Komisja Europejska będąca arbitrem rozmów oczekują kontraktu dziesięcioletniego z minimalnym poziomem dostaw gazu przez Ukrainę i zgodnością z regulacjami antymonopolowymi UE.

W przeszłości przedstawiciele Naftogazu deklarowali, że przerwa dostaw gazu to scenariusz podstawowy w analizach działalności tej firmy w 2020 roku.

 

Gazprom rozmawia o dostawach gazu przez Białoruś

Rosyjski Gazprom omawia warunki utrzymania dostaw gazu przez Białoruś po 2019 roku. Jako właściciel tamtejszych gazociągów zabezpieczył niezbędne zapasy na zimę.

Gazprom/Wojciech Jakóbik

 

Spotkanie robocze prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z ambasadorem Białorusi w Federacji Rosyjskiej Władimirem Siemaszko było poświęcone między innymi przyszłości dostaw gazu.

Strony omówiły obecne formy współpracy w sektorze gazowym i przyszłość dostaw gazu na Białoruś oraz przesyłu przez jej terytorium po 2019 roku. Gazprom zarządza gazociągami w tym kraju i informuje, że zgromadził zapasy w tamtejszych magazynach dające pewność dostaw w okresie zimowym 2019/2020. Jednak umowa przesyłowa Gazprom-Gazprom Transgaz Belarus wygasa z końcem tego roku.

 

Merkel odpowiada USA. Chce wspólnego stanowiska UE w sprawie 5G

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do przedstawienia wspólnego stanowiska państw europejskich na temat zaangażowania chińskich dostawców w rozwój sieci 5G.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Merkel oceniła, że największym zagrożeniem dla Europy byłaby indywidualna polityka poszczególnych państw unijnych wobec Chin. Wyraziła oczekiwanie, że dojdzie do koordynacji stanowisk Francji i Niemiec, a potem pozostałych partnerów.

Przywódczyni zachodniego sąsiada Polski odpowiedziała w ten sposób na presję Waszyngtonu. Doradca bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Robert O’Brien namawiał Berlin do odrzucenia możliwości współpracy z chińskim Huawei. Merkel oceniła, że standardy bezpieczeństwa powinny wskazywać szerokie aspekty tego zagadnienia, a nie konkretne firmy.

 

Rozdźwięk między Niemcami a Komisją Europejską w sprawie finansowania gazu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała decyzję Europejskiego Banku Inwestycyjnego o zakończeniu dofinansowania projektów gazowych do końca 2021 roku.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

 

– Nie sądzę, aby to było właściwe – powiedziała w Bundestagu. Przypomniała, że Niemcy będą wykorzystywać gaz jako paliwo przejściowe w procesie odchodzenia od węgla i atomu. W podobnym tonie wypowiedział się minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier, który ocenił, że gaz pozostanie istotnym źródłem energii w jego kraju „przez wiele lat”.

Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej (też Niemka, koleżanka partyjna Merkel) Ursula von der Leyen pochwaliła decyzję EBI, jako „postęp” na drodze do uczynienia z tej instytucji „unijnego banku klimatycznego”.

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading