Putin i Zełenski rozmawiali o dostawach gazu przez Ukrainę | Iran chce uniezależnić się od ropy objętej sankcjami USA

:Prezydenci Rosji i Ukrainy spotkali się w Paryżu na szczycie normandzkim i omówili między innymi przyszłość dostaw gazu przez terytorium ukraińskie.

:Saudi Aramco zgodziło się na pełną przejrzystość przed ogłoszeniem oferty publicznej na 1,5 procent akcji planowanym na 11 grudnia wycenianymi na 1,7 bln dolarów.

:Iran przygotowuje budżet pozwalający mu zmniejszyć zależność od sprzedaży ropy naftowej, by zneutralizować wpływ sankcji USA.

 

Putin i Zełenski rozmawiali o dostawach gazu przez Ukrainę

Prezydenci Rosji i Ukrainy spotkali się w Paryżu na szczycie normandzkim i omówili między innymi przyszłość dostaw gazu przez terytorium ukraińskie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Przywódca rosyjski Władimir Putin powtórzył, że Rosja może zaoferować Ukrainie rabat w wysokości 25 procent obecnej ceny końcowej. Jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski przyznał, że temat został „odblokowany”. Prezesi Gazpromu i Naftogazu poinformowali, że padło jedynie zagadnienie przesyłu gazu przez Ukrainę, ale nie doszło do żadnych rozstrzygnięć.

Gazprom domaga się porzucenia wszelkich roszczeń przez Naftogaz. Spółka ukraińska uważa, że dostosowanie kontraktu z Rosjanami do regulacji europejskich sprawi, że cena dostaw spadnie i nie będzie potrzebny rabat zaproponowany przez Kreml. Następne spotkanie trójstronne z arbitrażem Komisji Europejskiej miało się odbyć w grudniu, ale nadal nie jest znany termin rozmów. Tymczasem kontrakt przesyłowy kończy się z końcem 2019 roku.

 

 

Arabia ma problemy przed prywatyzacją Saudi Aramco

Saudi Aramco zgodziło się na pełną przejrzystość przed ogłoszeniem oferty publicznej na 1,5 procent akcji planowanym na 11 grudnia wycenianymi na 1,7 bln dolarów.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Jednakże sprzedaż nastąpi na krajowej giełdzie Tadawul a Saudyjczycy obawiają się, że nie przyciągnie wystarczająco dużo kapitału zagranicznego, na który liczył Rijad w nadziei na to, że posłuży on do modernizacji kraju uzależnionego dotąd od sprzedaży ropy naftowej. – To nie jest prawdziwa transakcja, to układ polityczny – ocenił jeden z uczestników rozmów o IPO, z którym rozmawiał Financial Times.

Program Wizja 2030 ogłoszony przez księcia Mohammeda bin Salmana zakłada reformę życia społeczno-ekonomicznego kraju. Doszło już do zniesienia zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety i otwarcia kin, a także osłabienia uprawnień policji religijnej. Zostały wprowadzone nowe przepisy o bankructwie, własności zagranicznej oraz spadkach. Rijad zmniejszył także subsydia rachunków za energię i paliwa, aby zmniejszyć obciążenia budżetowe.

Jednakże w międzyczasie doszło do zamordowania Jamala Chaszokdżiego i czystek w elitach Arabii Saudyjskiej, które dotknęły około 300 osób. Rijad prześladuje także blogerów, feministki, dziennikarzy i naukowców. Być może te zjawiska wpłyną na spadek inwestycji zagranicznych.

 

Iran chce uniezależnić się od ropy objętej sankcjami USA

Iran przygotowuje budżet pozwalający mu zmniejszyć zależność od sprzedaży ropy naftowej, by zneutralizować wpływ sankcji USA.

BNE Intellinews/Wojciech Jakóbik

 

Amerykanie objęli sankcjami sprzedaż ropy irańskiej uniemożliwiając handel tym surowcem z wykorzystaniem dolarów. Teheran odpowiedział przedstawieniem ósmego grudnia szkicu budżetu wartego 39 mld dolarów dającego zgodnie ze słowami prezydenta Hassana Rouhaniego „jak najmniejszą zależność od ropy”.

Irańczycy są w stanie częściowo ominać sankcje i dalej sprzedawać ropę za granicę w ilości około 700 tysięcy baryłek dziennie (przed sankcjami – 2,1 mln baryłek), ale nowy budżet przewiduje spadek przychodów ze sprzedaży węglowodorów o 40 procent.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że Iran potrzebowałby ceny ropy trzy razy wyższej niż obecne około 60 dolarów za baryłkę Brent, aby jej sprzedaż bilansowała budżet. Z tego względu Iran planuje prywatyzację i sprzedaż państwowych papierów wartościowych. Liczy także na pożyczkę w wysokości pięciu mld dolarów z Rosji.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s