Ekolodzy z Krakowa uderzają w Nord Stream 2 w Danii | Turcja dołącza do protestu przeciwko kontroli USA nad ropą Syrii

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Polski Klub Ekologiczny skarży się na decyzję Duńczyków o zgodzie na budowę Nord Stream 2.

:Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wezwał Gazprom do sfinalizowania negocjacji w sprawie kontraktu przesyłowego z ukraińskim Naftogazem do pierwszego stycznia 2020 roku – donosi Montel.

:Gwaranci procesu astańskiego, czyli Rosja, Iran i Turcja, opowiedzieli się przeciwko „nielegalnemu” przejęciu kontroli nad złożami ropy w Syrii. Amerykanie zajęli obszary wydobycia i przekazali przychody Kurdom.

 

Ekolodzy z Krakowa uderzają w Nord Stream 2 w Danii

Polski Klub Ekologiczny skarży się na decyzję Duńczyków o zgodzie na budowę Nord Stream 2.

Bild/Wojciech Jakóbik

 

30 października Duńska Agencja Energetyczna wyraziła zgodę na budowę odcinka Nord Stream 2 na wodach Danii. Bild sugeruje, że za ruchem krakowskiego PKE mogła stać dyplomacja ukraińska pragnąca włożyć kij w szprychy rosyjskiego projektu.

Dziennikarz Julian Ropcke sugeruje, że rozpatrywanie skargi złożonej 27 listopada może zająć od siedemnastu miesięcy do dwóch lat. Ekolodzy twierdzą, że nie doszło do wystarczającej oceny oddziaływania Nord Stream 2 na środowisko, a także nie zostały złożone wszystkie dokumenty potrzebne do wniosku o zgodę DEA na budowę. Ich zdaniem dostęp publiczny do informacji na ten temat został udostępniony na zbyt krótki czas, a Nord Stream 2 AG odpowiedzialny za projekt złożył niejasne i nieaktualne wyjaśnienia naruszając w ten sposób Konwencję z Espoo.

 

 

Montel: Putin chce zakończenia rozmów gazowych z Ukrainą przed Nowym Rokiem

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wezwał Gazprom do sfinalizowania negocjacji w sprawie kontraktu przesyłowego z ukraińskim Naftogazem do pierwszego stycznia 2020 roku – donosi Montel.

Montel/Wojciech Jakóbik

 

Agencja Montel ustaliła, że Putin zlecił szybkie zakończenie rozmów po tym, jak spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ten stwierdził po rozmowie w Paryżu przy okazji szczytu normandzkiego, że temat został „odblokowany”.

Źródło Montel to handlarz gazem z Moskwy. Nie wiadomo, czy faktycznie doszło do przełomu w trakcie bilateralnych rozmów prezydentów Rosji i Ukrainy. Równolegle toczą się negocjacje w formacie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja, których następna runda ma się odbyć przed końcem grudnia.

 

 

Turcja dołącza do protestu przeciwko kontroli USA nad ropą Syrii

Gwaranci procesu astańskiego, czyli Rosja, Iran i Turcja, opowiedzieli się przeciwko „nielegalnemu” przejęciu kontroli nad złożami ropy w Syrii. Amerykanie zajęli obszary wydobycia i przekazali przychody Kurdom.

AMN/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Siły zbrojne USA zajęły złoża, na których trwa obecnie wydobycie kontrolowane przez Syryjskie Siły Demokratyczne, czyli Kurdów syryjskich. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w Syrii zostanie około tysiąca żołnierzy amerykańskich, którzy będą pilnować wiertni kurdyjskich.

Rosja, Iran i Turcja wyraziły przekonanie, że kontrola nad wydobyciem i przychody z tego tytułu powinny trafiać do budżetu Syrii pod władzą Baszara Asada. Opowiedziały się przeciwko ustanawianiu „samowoli” pod pretekstem walki z terroryzmem.

Astański proces pokojowy to rozmowy między Rosją, Iranem i Turcją o warunkach zakończenia konfliktu w Syrii. Zmierzają one do zakończenia walk na terytorium tego kraju i znalezienia rozwiązania politycznego sporu między Asadem a opozycją.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s