Gazprom może przegrać z LNG w Chinach | Układ tymczasowy Gazpromu na Ukrainie da przewagę hubowi LNG w Polsce

Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:Na początku grudnia ruszyły pierwsze dostawy gazu przez gazociąg Siła Syberii z Rosji do Chin. Według agencji Wood Mackenzie nie będzie on stanowił konkurencji do gazu skroplonego, na przykład z USA.

:Źródła Kommiersanta potwierdzają doniesienia BiznesAlert.pl. Nie ma porozumienia o dostawach gazu przez Ukrainę, ale jest ono coraz bliżej.

Gazprom może przegrać z LNG w Chinach

Na początku grudnia ruszyły pierwsze dostawy gazu przez gazociąg Siła Syberii z Rosji do Chin. Według agencji Wood Mackenzie nie będzie on stanowił konkurencji do gazu skroplonego, na przykład z USA.

WoodMac/Wojciech Jakóbik

 

Analityk WoodMac Gavin Thompson odpowiedzialny za obszar Azji i Pacyfiku wskazuje, że zapotrzebowanie na gaz w Chinach będzie zależało od tempa ich rozwoju gospodarczego oraz przyszłości rozmów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Tymczasem dostawy z Siły Syberii muszą dotrzeć z północnych do południowo-wschodnich Chin, gdzie znajduje się centrum gospodarcze kraju. – To wyzwanie wpłynie na rentowność projektu ze względu na wyższe taryfy przesyłowe. Jeżeli dodamy do tego rosnące wydobycie krajowe (planowany wzrost o 9 procent w 2020 roku i średnio o 7 procent w następnych pięciu latach), tanie LNG na spocie i nowe zdolności regazyfikacyjne na wybrzeżu, możemy otrzymać chłodne powitanie gazu syberyjskiego w Państwie Środka – ocenia Thompson.

Wood Mackenzie obliczyło, że dostawy LNG do Szanghaju mogą być tańsze od oferty Siły Syberii. Dostawy do Chin północnych mają być obłożone taryfą sięgającą dolara za mmbtu. Jednak już dostawy do nadmorskiego Szanghaju na południowym wschodzie kraju będą kosztować w taryfie trzy dolary za mmbtu. Oznacza to, że dostawy gazociągowe do tego miasta mogą kosztować nawet powyżej 10 dolarów za mmbtu, w czasie gdy LNG dostarczane na spocie może kosztować między 6 a 8 dolarów za tę samą ilość. – Indeksacja kontraktów LNG w Chinach do ropy wynosi 11 procent – wskazuje Thompson. Kontrakty spotowe na gaz skroplony niezależne od ceny baryłki będą trwale konkurencyjne do oferty Siły Syberii na wybrzeżu Chin. To wyzwanie dla projektu Gazpromu, który w szczytowej fazie ma dostarczać 38 mld m sześc. gazu ziemnego do Państwa Środka.

Według Wood Mackenzie Rosjanie mogą sobie poradzić z konkurencją w Chinach północnych, które mogą odebrać do 15 mld m sześc. rocznie. Rozwój eksportu przez Siłę Syberii może zająć nawet siedem do dziewięciu lat. Do tego czasu konkurencja ze strony LNG jedynie wzrośnie przez pojawienie się kolejnych mocy regazyfikacyjnych, które będą odciągać klientów od oferty Siły Syberii.

 

Układ tymczasowy Gazpromu na Ukrainie da przewagę hubowi LNG w Polsce

Źródła Kommiersanta potwierdzają doniesienia BiznesAlert.pl. Nie ma porozumienia o dostawach gazu przez Ukrainę, ale jest ono coraz bliżej.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Gazeta ustaliła, że nowa umowa przesyłowa Gazprom-Naftogaz może nie być długoterminowa, ale opiewać na 3-5 lat. Takie rozwiązanie nie pozwoli Rosjanom wykorzystywać infrastruktury ukraińskiej do rozwoju dostaw do Unii Europejskiej, a Ukraińcom nie da zabezpieczenia przyciągającego inwestycje w system przesyłowy.

Kommiersant przekonuje także, że umowa przesyłowa dotycząca gazociągów na Ukrainie będzie droga, bo Naftogaz oczekuje wysokich taryf, jednak Gazprom może się tymczasowo zgodzić na taką ofertę, by zyskać czas na ukończenie gazociągu Nord Stream 2 pozwalającego ominąć terytorium ukraińskie przy dostawach do Unii Europejskiej.

Rosyjska gazeta sugeruje, że kontrakt tego rodzaju pozwoli stronom jedynie złapać oddech przed ostatecznym rozstrzygnięciem odnośnie do przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. – Gazprom nie będzie mógł zwiększyć dostaw gazu do Europy przez co w tę niszę wejdzie gaz skroplony, być może częściowo także rosyjski – pisze Jurij Barsukow z Kommiersanta. – Jednakże USA, potencjalnie największy producent LNG, oraz Polska jako możliwy hub gazowy w Europie Środkowo-Wschodniej, będą głównymi beneficjentami tego scenariusza – kończy.

17 grudnia w Świnoujściu odbędą się kolejne rozmowy na temat wykorzystania LNG docierającego do Polski, m.in. z USA, na potrzeby krajów Partnerstwa Wschodniego, w tym Ukrainy. Polacy chcieliby pośredniczyć w dostawach gazu skroplonego do regionu. Dociera on już nad Dniepr.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s