Nowe ceny energii będą kosztować Tauron do 290 mln zł | Trump ma podpisać sankcje USA w Nord Stream 2 do 20 grudnia

:Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wniosek taryfowy Tauron Sprzedaż dla odbiorców z grupy G w 2020 roku. Tauron przyznaje, że nowa taryfa będzie oznaczać dodatkowe wydatki.

:Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wydał opinię pozytywną na temat stanu certyfikacji operatora gazociągów na Ukrainie o nazwie Ukraine GTS Operator (OGTSU). To ten podmiot ma podpisać nową umowę przesyłową z rosyjskim Gazpromem.

:Gazeta Bild dotarła do dokumentu rządu niemieckiego, z którego wynika, że Berlin spodziewa się podpisania projektu sankcji USA wobec spornego projektu Nord Stream 2 przez prezydenta Donalda Trumpa najpóźniej w piątek 20 grudnia.

 

Nowe ceny energii będą kosztować Tauron do 290 mln zł

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wniosek taryfowy Tauron Sprzedaż dla odbiorców z grupy G w 2020 roku. Tauron przyznaje, że nowa taryfa będzie oznaczać dodatkowe wydatki.

Tauron/Wojciech Jakóbik

 

– Biorąc pod uwagę zatwierdzoną cenę sprzedaży energii elektrycznej oraz działając zgodnie z MSR 37 (Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe), Emitent zidentyfikował konieczność utworzenia w IV kwartale 2019 roku rezerwy na umowy rodzące obciążenia w Segmencie Sprzedaży, która została wstępnie oszacowana na poziomie od 230 mln zł do 280 mln zł – informuje Tauron w raporcie bieżącym. – Jednocześnie Emitent zastrzega, że wartość wyżej wskazanej rezerwy może ulec zmianie, a jej ostateczna wartość zostanie ujęta w sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Emitenta za 2019 rok, które będzie podlegało badaniu przez biegłego rewidenta.

 

Reforma zarządzania gazociągami na Ukrainie na ostatniej prostej

Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wydał opinię pozytywną na temat stanu certyfikacji operatora gazociągów na Ukrainie o nazwie Ukraine GTS Operator (OGTSU). To ten podmiot ma podpisać nową umowę przesyłową z rosyjskim Gazpromem.

Naftogaz/Wojciech Jakóbik

 

– Jesteśmy wdzięczni Sekretariatowi Wspólnoty Energetycznej za pozytywną ocenę certyfikacji OGTSU. To ważny krok ku rozdziałowi właścicielskiemu (reforma zgodna z przepisami unijnymi – przyp. red.). Ukraina po raz kolejny zademonstrowała, że wypełnia swe zobowiązania. Jestem pewien, że nowy operator gazociągów na Ukrainie rozpocznie od pierwszego stycznia działalność poza Naftogazem – powiedział prezes Naftogazu Andrij Kobolew.

Obecnie operatorem gazociągów na Ukrainie jest Ukrtransgaz, spółka-córka Naftogazu. Prawo europejskie zakłada, że działalność operatorska musi być oddzielona od dostaw gazu i nie może się nimi zajmować jedna spółka. To sposób na uniknięcie nadużyć znanych z działalności rosyjskiego Gazpromu.

Certyfikacja OGTSU otworzy drogę do przekazania jej odpowiedzialności za przesył gazu na Ukrainie. To ta spółka będzie wówczas mogła podpisać umowę przesyłową. Rozmowy na temat nowego kontraktu trwają z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Obecny kontrakt wygasa z końcem 2019 roku. OGTSU będzie zatem odpowiedzialny za ustalenie wysokości taryfy przesyłowej, od której będzie zależała atrakcyjność szlaku ukraińskiego dla Rosjan.

Wraz z opinią Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej, do której należy Ukraina, proces wydzielenia niezależnego operatora gazociągów na Ukrainie wchodzi w ostateczną fazę. 22 listopada regulator ukraiński zatwierdził wstępną decyzję o certyfikacji.

Wspólnota Energetyczna to wymiar zagraniczny polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Stronami są kraje UE i państwa członkowskie Wspólnoty, które zobowiązują się do wdrożenia regulacji unijnych w zamian za wsparcie polityczne, finansowe i ekspertyzę unijną.

 

Trump ma podpisać sankcje USA w Nord Stream 2 do 20 grudnia

Gazeta Bild dotarła do dokumentu rządu niemieckiego, z którego wynika, że Berlin spodziewa się podpisania projektu sankcji USA wobec spornego projektu Nord Stream 2 przez prezydenta Donalda Trumpa najpóźniej w piątek 20 grudnia.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Reuters cytuje niemiecką gazetę i sugeruje, że sankcje mogą uderzyć w szwajcarską firmę Allseas odpowiedzialną za układanie rur Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim. To projekt gazociągu z Rosji do Niemiec znajdujący się w budowie. Allseas układa obecnie rury w pobliżu duńskiego Bornholmu.

Bild przyznaje, że prace Allseas na odcinku duńskim mogą się skończyć przed wejściem sankcji w życie po przewidzianym okresie przejściowym 30 dni.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s