Jest szkic porozumienia o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. Ciąg dalszy nastąpi | Rosja liczy na decyzję Polski o przyszłości dostaw gazu

Władimir Putin. Fot.: Flickr
Władimir Putin. Fot.: Flickr

:Członek Rady Federacji Rosyjskiej do spraw polityki informacyjnej Aleksiej Puszkow skrytykował politykę gazową Polski na Twitterze.

:Rosyjski Transnieft i kazachski KazTransOil podpisały porozumienie o odszkodowaniach za dostarczenie zanieczyszczonej ropy na rzecz czternastu firm z Kazachstanu.

:Administracja USA jest przeciwna kolejnym sankcjom wobec Nord Stream 2, co nie oznacza, że prezydent Donald Trump nie podpisze propozycji już złożonej przez senatorów.

:Negocjacje na temat nowej umowy przesyłowej Ukraina-Rosja z udziałem Komisji Europejskiej trwały dziesięć godzin. Przyniosły porozumienie wstępne, które ma zostać niebawem sfinalizowane.

 

Rosja liczy na decyzję Polski o przyszłości dostaw gazu

Członek Rady Federacji Rosyjskiej do spraw polityki informacyjnej Aleksiej Puszkow skrytykował politykę gazową Polski na Twitterze.

Wojciech Jakóbik

 

– Polska czeka na ofertę nowego kontraktu (przesyłowego – przyp. red.) i to po zapowiedzi, że zakończy wszystkie kontrakty gazowe z nami – ocenił polityk. Polska ogłosiła, że nie zamierza przedłużać umowy przesyłowej i kontraktu na dostawy gazu. Nie deklarowała oficjalnie czy będzie kontynuować import z Rosji po 2022 roku, kiedy skończy się kontrakt dostawczy.

– Niech Warszawa zdecyduje czego chce bardziej: odciąć się od Rosji czy z nią współpracować. Inaczej to wygląda jak dziwne konwulsje – podsumował Puszkow. Jego wypowiedź pojawiła się w trakcie rozmów o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. – Jeżeli dojdzie do porozumienia, spór z Polską zostanie uwypuklony wypowiedzią wspomnianego polityka – ocenia rozmówca BiznesAlert.pl z sektora gazowego.

 

Transnieft płaci Kazachstanowi za zanieczyszczoną ropę. Polska dalej liczy straty

Rosyjski Transnieft i kazachski KazTransOil podpisały porozumienie o odszkodowaniach za dostarczenie zanieczyszczonej ropy na rzecz czternastu firm z Kazachstanu.

KAZINFORM/Wojciech Jakóbik

 

Do zanieczyszczenia doszło wiosną 2019 roku z winy Rosjan, którzy spowodowali zatrzymanie przesyłu ropy ropociągiem Przyjaźń. Zanieczyszczony surowiec nie nadawał się do sprzedaży i mógł uszkodzić infrastrukturę, więc poszkodowani, jak firmy polskie, rozmawiają o odszkodowaniach za niedostarczenie ropy oraz ewentualne zniszczenie instalacji.

Tymczasem rozmowy Polaków z Rosjanami mogą się przeciągnąć razem z usuwaniem zanieczyszczonej ropy z systemu. Po jego zakończeniu będzie możliwe oszacowanie szkód poniesionych przez PERN, Grupę Lotos i PKN Orlen poszkodowane przez kryzys zanieczyszczonej ropy.- Po przerobieniu ostatniej partii będzie wiadomo co trzeba wymienić a co wyremontować. Spodziewamy się długiej rozmowy z Rosjanami – mówił prezes PERN Igor Wasilewski cytowany przez BiznesAlert.pl.

 

Trump jest przeciwko nowym sankcjom wobec Nord Stream 2, ale podpisze dotychczasowe

Administracja USA jest przeciwna kolejnym sankcjom wobec Nord Stream 2, co nie oznacza, że prezydent Donald Trump nie podpisze propozycji już złożonej przez senatorów.

Daily Beast/Wojciech Jakóbik

 

Portal Daily Beast dotarł do dokumentu, w którym wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu tłumaczy przedstawicielowi Senatu dlaczego Trump sprzeciwia się projektowi sankcji wobec Nord Stream 2 złożonemu w izbie wyższej parlamentu amerykańskiego. List liczący 22 dwie strony to odpowiedź na propozycję sankcji przedstawioną prawie rok temu przez senator Lindsey Graham o nazwie Defending American Security From Kremlin Aggression Act of 2019 (DASKA).

Nie chodzi zatem o sankcje wpisane do budżetu obronnego USA przez Senat w grudniu tego roku, które mają zostać teraz skierowane do podpisu prezydenta wspierane przez Republikanów Teda Cruza i Rona Johnsona. Ta propozycja ma zostać podpisana przez Trumpa „jak najszybciej”. W obiegu znajduje się kilka propozycji sankcji amerykańskich przeciwko projektowi Nord Stream 2, z których najbliżej wdrożenia są regulacje wpisane do budżetu wspomniane wyżej.

Administracja Trumpa ocenia, że regulacja proponowana przez Graham jest nieuporządkowana i „szkodziłaby sojusznikom Ameryki w Europie”, a także relacjom transatlantyckim. Sankcje proponowane przez tę Republikankę byłyby na tyle zaawansowane, że mogłyby zabraniać firmom rosyjskim działalności na terenie Rosji.

Departament Stanu USA przekazał oficjalnie Daily Beast, że „administracja w pełni popiera cel odstraszenia i przeciwstawienia się szkodliwemu wpływowi i i agresji rosyjskiej. DASKA przeszła przez komisję spraw zagranicznych Senatu USA. Zakłada sankcje wobec oligarchów rosyjskich, rosyjskiego sektora bankowego i długu państwowego. Mogłyby także umożliwić objęcie sankcjami sektora stoczniowego w odpowiedzi na zatrzymanie ukraińskich marynarzy przez wojsko rosyjskie. DASKA miałaby także objąć niektóre projekty energetyczne Rosji (jak Nord Stream 2) i wprowadzić przejrzystość do zakupów nieruchomości za granicą w celu pozbawienia ich oligarchów. Wymagałaby także sprawdzania co 90 dni czy Kreml ingeruje w wybory demokratyczne w USA we współpracy z Departamentem Stanu i środowiskiem wywiadowczym w Stanach.

– USA mogą wprowadzić rozwiązanie bardziej bolesne ekonomicznie wykorzystując dostępne narzędzie i zrobi to jeżeli postępowanie Rosji nie zmieni się widocznie i znacznie – podkreśla Departament Stanu cytowany przez Daily Beast.

 

Jest szkic porozumienia o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. Ciąg dalszy nastąpi

Negocjacje na temat nowej umowy przesyłowej Ukraina-Rosja z udziałem Komisji Europejskiej trwały dziesięć godzin. Przyniosły porozumienie wstępne, które ma zostać niebawem sfinalizowane.

Wojciech Jakóbik

 

19 grudnia w ministerstwie gospodarki i energetyki Niemiec miała się odbyć konferencja prasowa poświęcona postępom rozmów trójstronnych o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Wydarzenie zostało w ostatniej chwili przeniesione z przedstawicielstwa Komisji w Berlinie do resortu Petera Altmaiera. Organizatorzy wyposażyli salę w stół i długopisy niezbędne do podpisania ewentualnego porozumienia o warunkach dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku.

– Doszliśmy do porozumienia co do zasady w kluczowych sprawach. To bardzo dobra wieść dla Europy, Rosji i Ukrainy oraz innych krajów europejskich. Dziś nie przedstawimy szczegółów, bo porozumienie osiągnięte co do zasady zostanie przedyskutowane w stolicach Rosji i Ukrainy, a dopiero potem dojdzie do formalnego podpisu – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

– Mogliśmy stworzyć szkic protokołu, który będziemy mogli teraz przyjąć i teraz szybko doprowadzimy do jego odpisania – zadeklarował minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak.

– Uzgodnimy z naszymi stolicami czy mamy akceptację tego porozumienia – zastrzegł minister energetyki i środowiska Ukrainy Ołeksij Orżel.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali konstruktywny charakter rozmów.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s