Gazprom płaci Naftogazowi. Trwa walka o każdy przecinek nowego kontraktu | Trump ostrzega przed emisją gazów cieplarnianych przy produkcji wiatraków

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

:Ukraiński Naftogaz potwierdził odbiór 2,9 mld dolarów od Gazpromu zasądzonych przez arbitraż w sporze o umowę przesyłową. To element przygotowań do podpisania nowego kontraktu przed Nowym Rokiem.

:Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak zadeklarował, że gazociąg Nord Stream 2 rozpocznie dostawy do końca 2020 roku. To kolejne opóźnienie projektu, prawdopodobnie nastąpiło wskutek sankcji USA.

:Prezydent USA Donald Trump skrytykował energetykę wiatrową uznając ją za zagrożenie ze względu na emisję przy produkcji turbin wiatrowych.

Gazprom płaci Naftogazowi. Trwa walka o każdy przecinek nowego kontraktu

Ukraiński Naftogaz potwierdził odbiór 2,9 mld dolarów od Gazpromu zasądzonych przez arbitraż w sporze o umowę przesyłową. To element przygotowań do podpisania nowego kontraktu przed Nowym Rokiem.

Naftogaz/Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Naftogaz otrzymał 27 grudnia 2,918 mld dolarów, a więc w sumie Gazprom przekazał mu już 5 mld dolarów z tytułu przegranej sprawy arbitrażowej z 2018 roku. Sąd uznał, że Rosjanie nie wywiązali się z obowiązku dostarczenia minimalnej ilości gazu przez Ukrainę zapisanej w kontrakcie z klauzulą ship or pay. Porozumienie z Rosjanami zostało zatwierdzone przez rząd ukraiński.

Wpłata z grudnia uwzględnia odsetki naliczane od czasu wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Naftogaz i Gazprom dalej negocjują warunki dostaw gazu przez Ukrainę od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej skończy się obecny kontrakt przesyłowy kwestionowany we wspomnianym arbitrażu.

Delegacje Ukrainy i Rosji kontynuowały rozmowy 29 grudnia pomimo deklaracji, że porozumienie jest bliskie i ma zostać zawarte w najbliższych dniach. Prezes Naftogazu Andrij Kobolew przyznał Interfaxowi, że nie ma jeszcze porozumienia pozwalającego podpisać nowy dokument i „trwa walka o każdy przecinek”.

 

Nord Stream 2 jednak do końca 2020 roku. Kolejne opóźnienie przez sankcje USA?

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak zadeklarował, że gazociąg Nord Stream 2 rozpocznie dostawy do końca 2020 roku. To kolejne opóźnienie projektu, prawdopodobnie nastąpiło wskutek sankcji USA.

UA Wire/Wojciech Jakóbik

 

Nowak przyznał, że budowa gazociągu na ostatnim etapie przy wykorzystaniu rosyjskiego okrętu Akademik Czerski „zajmie trochę czasu”. Rosjanie mogą być zmuszeni do wykorzystania własnych statków ze względu na sankcje USA, które mają objąć podmioty zaangażowane w budowę spornego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Portal UA Wire ustalił, że Akademik Czerski może dotrzeć na teren budowy opuszczony przez jednostki szwajcarskiego Allseas dopiero za miesiąc.

 

Trump ostrzega przed emisją gazów cieplarnianych przy produkcji wiatraków

Prezydent USA Donald Trump skrytykował energetykę wiatrową uznając ją za zagrożenie ze względu na emisję przy produkcji turbin wiatrowych.

– Nigdy nie rozumiałem wiatru – przyznał prezydent Trump w wystąpieniu z 22 grudnia. – Wiedzą Państwo, znam wiatraki bardzo dobrze. Badałem ten temat dokładniej niż ktokolwiek, kogo znam. Są bardzo drogie. Powstają głównie w Chinach i Niemczech, mało powstaje tutaj, prawie żadne. Jednakże wytwarzają one straszne ilości oparów i gazy rozprzestrzeniają się w atmosferze – przekonywał. – Czy dzieje się to w Chinach czy Niemczech, te gazy trafiają do atmosfery. To nasze powietrze, ich powietrze, wszystko razem, prawda? – pytał.

W przeszłości Donald Trump stwierdził także, że energetyka wiatrowa może powodować raka. Jego zdaniem farmy wiatrowe są także zagrożeniem dla ptaków i krajobrazu.

The Washington Post/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s