Jest pięcioletnia umowa o dostawach gazu przez Ukrainę | Gaśnie kolejny reaktor jądrowy w Niemczech

Proces trójstronny bez finału. Pusty stół w Berlinie. Zdjęcie autora
Proces trójstronny bez finału. Pusty stół w Berlinie. Zdjęcie autora

:Naftogaz informuje, że podpisał z Operatorem GTS Ukrainy i Gazpromem pakiet umów zapewniających przesył gazu przez Ukrainę przez pięć lat.

:TASS podaje, że spółka Allseas ze Szwajcarii, która budowała gazociąg Nord Stream 2, ale wycofała się po informacji o sankcjach USA wobec projektu, nie zamierza wracać na budowę.

:EnBW wyłącza kolejny reaktor 1,5 GW w elektrowni jądrowej Philippsburg. Sześć pozostałych o mocy 8 GW będzie pracować przez następne 2-3 lata.

Jest pięcioletnia umowa o dostawach gazu przez Ukrainę

Naftogaz informuje, że podpisał z Operatorem GTS Ukrainy i Gazpromem pakiet umów zapewniających przesył gazu przez Ukrainę przez pięć lat.

Naftogaz/Wojciech Jakóbik

 

Ukraiński Naftogaz, operator gazociągów przesyłowych Operator GTS Ukrainy oraz rosyjski Gazprom podpisały umowy niezbędne do kontynuacji dostaw przez Ukrainę do końca 2024 roku. Naftogaz przekonuje, że nie byłoby to możliwe bez jego działań na rzecz informowania o zagrożeniach związanych z alternatywnym szlakiem dostaw przez Nord Stream 2, lobbingiem za sankcjami USA wobec tego projektu oraz zwycięstwa tej firmy w arbitrażu przeciwko Gazpromowi.

Pakiet umów uwzględnia kontrakt międzyoperatorski Operatora GTS Ukrainy (zarządzającego gazociągami od 1 stycznia 2020 roku) i Gazpromu. Określa on warunki techniczne współpracy rosyjskiego i ukraińskiego systemu gazociągowego. To także umowa opisująca wolumen i warunki dostaw przez Ukrainę zawarta między Naftogazem i Gazpromem. Te firmy podpisały także umowę o zrzeczeniu się wzajemnych roszczeń wynikających z umów z 2009 roku.

Te kontrakty zostały podpisane w celu wdrożenia ustaleń rozmów gazowych z Berlina i Mińska przeprowadzonych w dniach 19-20 grudnia. Umowa zakłada już przekazaną należność 2,918 mld dolarów rekompensaty Gazpromu wskutek przegranego arbitrażu z Naftogazem, wycofanie wszelkich nierozstrzygniętych postępowań arbitrażowych, zajęcie majątku, aktywów i środków pieniężnych Gazpromu i możliwych roszczeń oraz pozwów związanych z umowami z 2009 roku, a także minimalny wolumen przesyłu ustalony na 65 mld m sześc. rocznie w 2020 roku i 40 mld w latach 2021-24.

Naftogaz podkreśla, że przywrócenie dostaw gazu Gazpromu na Ukrainę nie jest częścią umowy. Nie są nią także pozwy Ukraińców za zajęcie aktywów na okupowanym Krymie. Naftogaz liczy na to, że stabilność dostaw przez Ukrainę przez najbliższe pięć lat pozwoli kontynuować reformę sektora gazowego nad Dnieprem i poprawi jego wiarygodność w oczach inwestorów.

 

Rosja zostaje sama na budowie Nord Stream 2

TASS podaje, że spółka Allseas ze Szwajcarii, która budowała gazociąg Nord Stream 2, ale wycofała się po informacji o sankcjach USA wobec projektu, nie zamierza wracać na budowę.

TASS/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Rosja zapowiedziała, że ma własne statki pozwalające jej dokończyć gazociąg, któremu zostało niewiele ponad 100 km do ukończenia, ale już teraz władze rosyjskie sugerują, że może dojść do nawet rocznego opóźnienia i rozpoczęcia dostaw do końca 2020 roku. Statek Akademik Czerski brany pod uwagę przez Rosjan stacjonuje na Bliskim Wschodzie i według TASS może dotrzeć na plac budowy w dwa miesiące.

Pierwotnie gazociąg miał być gotowy do pracy z końcem 2019 roku. Allseas poinformował, że wycofał jednostki z prac przy Nord Stream 2 i z Morza Bałtyckiego w celu przygotowania ich do wykonania innych zadań.

Sankcje USA mają objąć podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim. Krytycy tego projektu uznają go za zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw, uderzenie w politykę dywersyfikacji i sposób na uzależnienie od gazu z Rosji.

 

Gaśnie kolejny reaktor jądrowy w Niemczech

EnBW wyłącza kolejny reaktor 1,5 GW w elektrowni jądrowej Philippsburg. Sześć pozostałych o mocy 8 GW będzie pracować przez następne 2-3 lata.

S&P Global/Wojciech Jakóbik

 

31 grudnia o godzinie 18.00 czasu lokalnego reaktor Philippsburg 2 zostanie odłączony od sieci. Pracował od 1984 roku i zapewnił 375 TWh landowi Badenii-Wirtembergii. Ostatni reaktor elektrowni ma zostać wyłączony w 2022 roku, do kiedy Niemcy chcą wyłączyć wszystkie reaktory jądrowe w odpowiedzi na katastrofę w japońskiej Fukushimie, która przekonała ich do porzucenia atomu.

Atom zapewnił Niemcom ponad 70 TWh w 2019 roku i pokrył około 12 procent zapotrzebowania tego kraju na energię. Przeciwko wyłączeniu reaktorów jądrowych protestują polscy aktywiści organizacji FOTA4CLIMATE.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s