Łukaszenka gra dywersyfikacją w rozmowach o dostawach ropy z Rosji | Niezależny operator gazociągów na Ukrainie będzie miał więcej pracy przez opóźnienie Nord Stream 2

:31 grudnia doszło do podpisania protokołu w sprawie cen gazu z Rosji dla Białorusi. Nadal nie ma porozumienia o dostawach ropy, a prezydent Aleksandr Łukaszenko znów zapowiada poszukiwania alternatywy.

:Rząd Narendry Modiego zaproponował zwolnienie firm węglowych z podatku węglowego w celu zgromadzenia środków na sprzęt ograniczający zanieczyszczenie środowiska. Pośrednim skutkiem może być większa konkurencyjność węgla względem Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

:Szefowie Naftogazu i Operatora GTS Ukrainy (OGTSU) podpisali dokument o przekazaniu kontroli nad gazociągami na rzecz tego niezależnego operatora. Kolejny dokument dotyczył przekazania kontroli nad OGTSU na rzecz Magistralnych Gazoprowodów Ukrainy. Opóźnienie Nord Stream 2 może mu dać większy przesył gazu.

Łukaszenka gra dywersyfikacją w rozmowach o dostawach ropy z Rosji

31 grudnia doszło do podpisania protokołu w sprawie cen gazu z Rosji dla Białorusi. Nadal nie ma porozumienia o dostawach ropy, a prezydent Aleksandr Łukaszenko znów zapowiada poszukiwania alternatywy.

Reuters/BelTA/Wojciech Jakóbik

Ambasador Białorusi w Rosji i Gazprom podpisały protokół w sprawie cen gazu dla Białorusi na dwa pierwsze miesiące 2020 roku oraz przedłużyły kontrakt przesyłowy do 2021 roku. Prezydent Białorusi zaapelował o szybkie negocjacje z Rosjanami i poszukiwanie alternatywnych źródeł dostaw ropy, w tym z Polski.

W przeszłości Łukaszenko sugerował, że mógłby sprowadzać ropę z Polski przy wykorzystaniu rewersu ropociągu Przyjaźń. – Połączenie wykonamy, dostarczać będziemy od razu do dwóch rafinerii. Z czterech nici ropociągu „Przyjaźń” zabierzemy na początku dwie. I rewersem będziemy tłoczyć. Ropa popłynie do nas nie z Rosji, lecz stamtąd – zapewniał we wrześniu 2019 roku. – Weźmiemy, dajmy na to, irańską, amerykańską, saudyjską ropę, od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, niedawno gościliśmy u nas szejka, prowadziliśmy rozmowy. Potrzebne to wam? Stracicie rynek? Minimum 20-25 milionów ton. Jestem pewien, nie jest nam to potrzebne.

Operator ropociągów PERN przyznał, że strona białoruska na razie nie wyraziła zainteresowania rewersowymi dostawami z Polski. Reuters ostrzegał, że opóźnienie rozmów z Rosjanami może doprowadzić do zawieszenia pracy rafinerii białoruskich od pierwszego stycznia. Terminarz dostaw zakłada dostarczenie 5,84 mln ton ropy w okresie styczeń-marzec 2020 roku. Wypowiedzi Łukaszenki o dywersyfikacji dostaw ropy są postrzegane jako gra negocjacyjna z Rosją. Pojawiały się już wielokrotnie w przeszłości, ale nie poszły za nimi dotąd konkrety.

Indie bronią węgla, by chronić środowisko. Zaszkodzą OZE?

Rząd Narendry Modiego zaproponował zwolnienie firm węglowych z podatku węglowego w celu zgromadzenia środków na sprzęt ograniczający zanieczyszczenie środowiska. Pośrednim skutkiem może być większa konkurencyjność węgla względem Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Chodzi o zwolnienie z podatku od wydobycia i importu węgla wynoszący 400 rupii za tonę. Ponad połowa elektrowni węglowych w Indiach nie spełnia limitów emisji tlenków siarki przyczyniających się do chorób płuc. Zawieszenie podatku ma pozwolić firmom węglowym zgromadzić środki niezbędne do wprowadzenia zmian i poprawy kondycji finansowej.

Jednakże ta zmiana poprawi także konkurencyjność węgla w porównaniu z odnawialnymi źródłami energii w Indiach. Średnia cena energii z węgla wynosi 3,50 rupii za jednostkę. Średnia cena energii ze źródeł odnawialnych to 2,5-3 rupii. Usunięcie podatku węglowego obniży cenę węgla o około 0,25 rupii za jednostkę. Przeciwnicy tego ruchu ostrzegają, że spowolni on rozwój OZE w Indiach.

Alternatywa to subsydia rządowe na poziomie prowincji na rzecz utrzymania pracy wytwórców energii dotkniętych zadłużeniem.

Niezależny operator gazociągów na Ukrainie będzie miał więcej pracy przez opóźnienie Nord Stream 2

Szefowie Naftogazu i Operatora GTS Ukrainy (OGTSU) podpisali dokument o przekazaniu kontroli nad gazociągami na rzecz tego niezależnego operatora. Kolejny dokument dotyczył przekazania kontroli nad OGTSU na rzecz Magistralnych Gazoprowodów Ukrainy. Opóźnienie Nord Stream 2 może mu dać większy przesył gazu.

Naftogaz/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

W ten sposób OGTSU stał się niezależnym operatorem gazociągów na Ukrainie zgodnie z reformą rozdziału właścicielskiego wymaganą przez trzeci pakiet energetyczny Unii Europejskiej wdrażany nad Dnieprem w wyniku członkostwa Ukrainy we Wspólnocie Energetycznej. Realizacja tej reformy była jednym z warunków podpisania nowego kontraktu przesyłowego z rosyjskim Gazpromem.

Dzięki niej doszło do podpisania pięcioletniej umowy przesyłowej, która zakłada minimalny wolumen dostaw przez Ukrainę na poziomie 65 mld m szesc. w 2020 roku i 40 mld m sześc. w latach 2021-2025. Naftogaz przewiduje, że wolumen dostaw w tym roku sięgnie 75 mld m sześc. ze względu na opóźnienie projektu Nord Stream 2, który może rozpocząć dostawy przed końcem 2020 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s