USA zlikwidowały generała irańskiego. Ropa drożeje | Naftogaz nie składa broni w sporze o Nord Stream 2

:Pentagon potwierdził, że zabił w ataku z powietrza generała irańskich sił specjalnych Al-Quds z Gwardii Rewolucji Islamskiej. Ceny ropy zareagowały istotnymi wzrostami.

:Dyrektor wykonawczy Naftogazu Juri Witrenko ogłosił, że walka jego firmy z projektem Nord Stream 2 się nie skończyła, pomimo porozumienia z rosyjskim Gazpromem o warunkach dostaw gazu przez Ukrainę do 2025 roku.

:Dyrektor wykonawczy Naftogazu Juri Witrenko ogłosił, że walka jego firmy z projektem Nord Stream 2 się nie skończyła, pomimo porozumienia z rosyjskim Gazpromem o warunkach dostaw gazu przez Ukrainę do 2025 roku.

USA zlikwidowały generała irańskiego. Ropa drożeje

Pentagon potwierdził, że zabił w ataku z powietrza generała irańskich sił specjalnych Al-Quds z Gwardii Rewolucji Islamskiej. Ceny ropy zareagowały istotnymi wzrostami.

Kommiersant/CNN/Wojciech Jakóbik

 

Generał Kassem Sulejmani został zabity z rozkazu prezydenta Donalda Trumpa w Bagdadzie. Zginął z siedmioma współpracownikami na lotnisku w stolicy Iraku.

Sulejmani miał planować atak na dyplomatów amerykańskich i personel militarny w regionie i doprowadził w przeszłości do śmierci „setek Amerykanów” poprzez ataki na bazy wojskowe w Iraku i niedawny atak na ambasadę USA. W jego trakcie grupa protestujących próbowała wedrzeć się do budynku tej instytucji. Amerykanie wysłali w odpowiedzi dodatkowych żołnierzy do ochrony ambasady.

Cena baryłki ropy Brent wzrosła w piątek rano o 2,9 procent do 68,16 dolarów. WTI zyskała 2,8 procent i kosztuowała 62,86 dolarów. To największy wzrost od miesiąca. Analitycy obawiają się, że likwidacja Sulejmaniego może doprowadzić do wzrostu napięć na Bliskim Wschodzie.

 

 

Naftogaz nie składa broni w sporze o Nord Stream 2

Dyrektor wykonawczy Naftogazu Juri Witrenko ogłosił, że walka jego firmy z projektem Nord Stream 2 się nie skończyła, pomimo porozumienia z rosyjskim Gazpromem o warunkach dostaw gazu przez Ukrainę do 2025 roku.

Facebook/Wojciech Jakóbik

 

Witrenko przyznał, że sankcje USA doprowadziły do „zawieszenia” projektu Nord Stream 2, ale nie oznacza to, że nie zostanie on ukończony. – Ten gazociąg omijający Rosję może zostać dokończony. Rosja może poradzić sobie bez przesyłu przez Ukrainę oraz Nord Stream 2. Ze stratą, ale cały projekt przecież nie polega na zarabianiu. Z tego powodu należy zrozumieć, że nasza walka się nie skończyła – napisał na Facebooku.

Menadżer Naftogazu zadeklarował, że jest bezpośrednio zaangażowane w dalsze działania jego firmy na rzecz zatrzymania Nord Stream 2. Nie zdradził jednak w jaki sposób zamierza to osiągnąć.

Naftogaz był jedną ze stron pakietu umów gwarantujących przesył gazu przez Ukrainę w latach 2020-25 na poziomie 65 mld m sześc. w 2020 roku i 45 w kolejnych. Projekt Nord Stream 2 jest opóźniony między innymi przez sankcje USA i może zostać uruchomiony przed końcem 2020 roku. Oznacza to, że Rosjanie będą potrzebować dostaw przez Ukrainę, choć Witrenko twierdzi, że mogliby się bez nich obyć.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s