Nord Stream 2 do pierwszego kwartału 2021 roku. Niemcy krytykują sankcje USA | Polska chce porzucić węgiel po 2050 roku

Angela Merkel i Władimir Putin. Fot. Kremlin.ru
Angela Merkel i Władimir Putin. Fot. Kremlin.ru

:Niemiecka kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Sporny projekt Nord Stream 2 był jednym z głównych tematów. Krytykuje go premier Mateusz Morawiecki.

:Polska strategia energetyczna zakłada, że w 2040 roku około 60 procent energii będzie pochodzić z węgla. Polacy chcą pogodzić te założenia z postulatem neutralności klimatycznej, który negocjują z Komisją Europejską.

Nord Stream 2 do pierwszego kwartału 2021 roku. Niemcy krytykują sankcje USA

Niemiecka kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Sporny projekt Nord Stream 2 był jednym z głównych tematów. Krytykuje go premier Mateusz Morawiecki.

Bundesklanzleramt/wpolityce.pl/Wojciech Jakóbik

 

– Rosja i Niemcy realizują duże projekty energetyczne. Doceniamy odpowiedzialne stanowisko rządu niemieckiego w sprawie dobrze znanego projektu Nord Stream 2 – powiedział Putin. – Rozmawialiśmy także o dalszych dostawcach gazu rosyjskiego przez Ukrainę. Podkreśliliśmy znaczenie ustaleń z 31 grudnia, że tranzyt zostanie utrzymany przez następne pięć lat. Porozumienia zawarte tego dnia są zrównoważone i wzajemnie korzystne dla Rosji i Ukrainy. Oczywiście odpowiadają one interesom europejskich klientów i rosyjskich dostawców surowców – dodał.

– Wierzę, że ten projekt jest legitymizowany nową legislacją europejską (zrewidowana dyrektywa gazowa – przyp. red.) i powinniśmy z tego powodu go ukończyć. Niezależnie od tego przez następne pięć lat zostanie utrzymany znaczny przesył gazu przez Ukrainę. Przyglądamy się także faktowi, że został uruchomiony gazociąg Turkish Stream i tym, którzy uważają, że stajemy się jednostronnie zależni, mogę powiedzieć, że Niemcy, ale także inne kraje europejskie korzystające z Nord Stream – tak działa już Nord Stream 1 więc Nord Stream 2 nie będzie dużą nowością – są zainteresowane dywersyfikacją dostaw gazu i będą ją kontynuować. Mimo to uważam, że jest to ważny projekt – oceniła Merkel.

– Dokończymy ten projekt samodzielnie bez angażowania partnerów zagranicznych – zadeklarował prezydent Rosji. – Kwestia terminu realizacji jest jedyną do rozstrzygnięcia. Ukończenie prac zostanie oczywiście opóźnione o kilka miesięcy. Mimo to wierzę, że prace zostaną zakończone do końca obecnego roku lub w pierwszym kwartale przyszłego roku i gazociąg będzie wtedy gotowy do pracy – zadeklarował.

– Pomimo wszelkich implikacji politycznych i dyskusji politycznych toczących się wszędzie to przede wszystkim jest projekt ekonomiczny. Dlatego uważamy, że jest słuszny. Firmy zaangażowane w niego zawsze do tego przekonywały – oceniła Merkel. – Po naszej dyskusji wierzę, że da się ukończyć Nord Stream 2 pomimo sankcji. Prezydent rosyjski przedstawił terminarz. Jest określone opóźnienie, ale sądzę, że projekt da się naprawdę ukończyć.

– Pomimo kontrowersji politycznych z USA nie uznajemy sankcji eksterytorialnych za słuszne. To dlatego nadal wspieramy ten projekt jak dotąd. Po prostu, oczywiście, to jest projekt ekonomiczny – powtórzyła Merkel.

Temat Nord Stream 2 budzi kontrowersje w Europie. Polska jest jednym z krytyków tego przedsięwzięcia. Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do stanowiska Niemiec w rozmowie z wpolityce.pl. – Regularnie rozmawiam z kanclerz Merkel o Nord Stream 2 oraz o naszych obawach. Nie zmienia to faktu, że Warszawa i Berlin są w tej kwestii odmiennego zdania. To projekt zmierzający w złym kierunku – ocenił. – Dla Polski byłoby oczywiście najlepiej, gdyby go nigdy nie rozpoczęto. Sądzę, że sankcje ze strony USA spowolnią projekt, ale nie położą mu kresu. Trzeba uniknąć urzeczywistnienia czarnego scenariusza: Moskwa nigdy nie może mieć możliwości szantażowania Europy wstrzymaniem dostaw gazu. Aby nie uzależnić się od Rosji, musimy postawić na dywersyfikację źródeł energii.

 

 

Polska chce porzucić węgiel po 2050 roku. „Trudne negocjacje neutralności klimatycznej”

Polska strategia energetyczna zakłada, że w 2040 roku około 60 procent energii będzie pochodzić z węgla. Polacy chcą pogodzić te założenia z postulatem neutralności klimatycznej, który negocjują z Komisją Europejską.

Wpolityce.pl/Wojciech Jakóbik

 

– Ursula von der Leyen (przewodnicząca Komisji Europejskiej – przyp. red.) i ja znamy się od dawna. Bardzo ją szanuję za to, że zawsze szuka kompromisowych rozwiązań. Polska nie wymyśliła swojego mixu energetycznego – jest on rezultatem decyzji narzuconych nam przez Związek Radziecki – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z wpolityce.pl. – Zgadzamy się z zasadniczym celem europejskiej transformacji energetycznej, czyli przejściem do bardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Równocześnie prosimy naszych partnerów o zrozumienie tego, iż droga Polski do osiągnięcia tego celu musi być dłuższa niż w przypadku innych krajów.

– W kwestiach tak złożonych jak zaopatrzenie w energię diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego nastawiam się na skomplikowane i trudne negocjacje w Brukseli. Ostateczny wynik będzie prawdopodobnie taki, że niektóre państwa unijne uniezależnią się od węgla do roku 2050, a inne, jak np. Polska, trochę później. Pewne jest jedno: podczas negocjacji Polska odegra rolę konstruktywną. Z drugiej strony oczekujemy zrozumienia tego, iż za zwrot energetyczny płacimy wysoką cenę – powiedział Morawiecki.

Unia Europejska przyjęła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska wywalczyła czas do czerwca 2020 roku na ustalenie warunku podpisania się pod tym założeniem, które oznacza dekarbonizację gospodarki do połowy tego wieku. Słowa Morawieckiego sugerują, że Polska nie będzie neutralna w 2050 roku, ale wiadomo, że cel neutralności będzie liczony na skalę ogólnoeuropejską, a nie dla poszczególnych krajów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s