Komisja jest przeciwko derogacji Nord Stream 2 spod dyrektywy gazowej | Odejście od węgla w Niemczech za 40 mld euro. Nie wiadomo kiedy

:Komisja Europejska opowiedziała się przeciwko odstąpieniu Nord Stream 2 od wdrożenia unijnych regulacji antymonopolowych ze zrewidowanej dyrektywy gazowej.

:Jest porozumienie rządu federalnego i czterech regionów węglowych w Niemczech o odejściu od węgla brunatnego w zamian za około 40 mld euro pomocy. Dokument nie zawiera daty porzucenia tego paliwa i będzie przedmiotem dalszych rozmów.

:Naprawa odcinka Mozyrz-Brześć ropociągu Przyjaźń jest według informacji Homeltransnieftu Drużba zdarzeniem rutynowym i zapowiadanym z miesięcznym wyprzedzeniem. Remont ma się zakończyć 17 stycznia.

:OPEC przewiduje spadek zapotrzebowania na ropę kartelu pomimo wzrostu zapotrzebowania globalnego ze względu na wzrost udziałów producentów z USA, którzy notują rekord wydobycia. To ważny sygnał wobec sugestii porzucenia porozumienia naftowego przez Rosję.

Komisja jest przeciwko derogacji Nord Stream 2 spod dyrektywy gazowej

Komisja Europejska opowiedziała się przeciwko odstąpieniu Nord Stream 2 od wdrożenia unijnych regulacji antymonopolowych ze zrewidowanej dyrektywy gazowej.

24 Kanał/Wojciech Jakóbik

 

Komisarz ds. energii Kadri Simson powiedziała wicepremierowi do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Dmytro Kulebie, że „prawo unijne powinno być wprowadzone w przypadku Nord Stream 2 bez wyjątków”. Źródło BiznesAlert.pl w Komisji uznało, że jeśli Nord Stream 2 nie wdroży przepisów unijnych, będzie „nielegalny”.

BiznesAlert.pl informował, że operator projektu Nord Stream 2 AG zwrócił się do niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur o zwolnienie z obowiązku wdrożenia przepisów zrewidowanej dyrektywy gazowej, która nakłada na projekty jak Nord Stream 2 obowiązek wprowadzenia regulacji trzeciego pakietu energetycznego: rozdziału właścicielskiego, powołania niezależnego operatora, wyznaczania przez niego niezależnie taryf, dopuszczenia stron trzecich do przepustowości. Nord Stream 2 AG argumentuje swą prośbę faktem, że odcinek niemiecki podlegający prawu unijnemu powstał przed majem 2019 roku, od kiedy obowiązują przepisy znowelizowanej dyrektywy.

Wdrożenie przepisów unijnych względem Nord Stream 2 może zwiększyć koszty i opóźnić budowę tego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jest on opóźniony już teraz, bo pierwotnie miał rozpocząć dostawy z końcem 2019 roku. Władze rosyjskie przyznają, że stanie się to do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Aplikacja zapisów dyrektywy gazowej oznaczałaby być może konieczność zmiany prawa rosyjskiego, które daje Gazpromowi wyłączne prawo eksportu gazu rosyjskiego z użyciem gazociągów albo stworzenia nowej spółki, która zostałaby niezależnym operatorem spornej infrastruktury.

 

Odejście od węgla w Niemczech za 40 mld euro. Nie wiadomo kiedy

Jest porozumienie rządu federalnego i czterech regionów węglowych w Niemczech o odejściu od węgla brunatnego w zamian za około 40 mld euro pomocy. Dokument nie zawiera daty porzucenia tego paliwa i będzie przedmiotem dalszych rozmów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Rząd federalny zadeklarował w przeszłości, że chce zamknąć wszystkie elektrownie spalające węgiel brunatny do 2038 roku by osiągnąć cel redukcji emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku w stosunku do poziomu z 1990 roku. Dokument zawierający porozumienie rządu z landami Brandenburgii, Saksonii, Westfalii i Saksonii-Anhaltu nie zawiera terminu odejścia od węgla ani informacji na temat ilości pieniędzy, które trafią na konto spółek wytwarzających energię w zamian za to, że zrezygnują z węgla. Porozumienie polityków ma zostać teraz przedstawione tym firmom do akceptacji. Po tych rozmowach mają zostać przedstawione szczegółowe założenia planu.

Zgodnie z nim rząd federalny ma dokonać rewizji przygotowań do porzucenia węgla w 2026 i 2029 roku i zdecydować o odejściu od węgla w 2035 roku w razie pojawienia się odpowiedniej liczby źródeł alternatywnych. Rząd w Berlinie zobowiązał się do tego, by nie wymuszać zamykania elektrowni na węgiel kamienny w ciągu następnych siedmiu lat. Potem ma do tego zachęcać firmy poprzez różne formy subsydiów.

 

Remont odcinka Przyjaźni jest rutynowy i zakończy się 17 stycznia

Naprawa odcinka Mozyrz-Brześć ropociągu Przyjaźń jest według informacji Homeltransnieftu Drużba zdarzeniem rutynowym i zapowiadanym z miesięcznym wyprzedzeniem. Remont ma się zakończyć 17 stycznia.

BELTA/Wojciech Jakóbik

 

Wiceprezes Homeltransnieft Drużba Andrej Werigo powiedział agencji BELTA, że remont nie wpłynie na dostawy ropy do odbiorców w Polsce i Niemczech. Analogiczne prace są prowadzone w Rosji i zostały zapowiedziane z miesięcznym wyprzedzeniem. – Informujemy partnerów o konieczności przeprowadzenia odpowiednich prac do 24 dnia każdego miesiąca – zdradził Werigo. Tak miało być także w grudniu 2019 roku, kiedy jego firma otrzymała raport diagnostyczny sugerujący konieczność napraw na odcinku Mozyrz-Brześć.

Naprawa polega na wymianie ropociągu na siedemnastym i trzydziestym kilometrze trzeciej nitki tego odcinka ropociągu Przyjaźń. Poskutkowała ograniczeniem przepustowości tej nitki na 120 godzin. Dostarcza ona 140 tysięcy ton ropy dziennie. Może dostarczać do Polski 4,2 mln ton ropy miesięcznie, ale śle tam średnio poniżej 3 mln ton na miesiąc. – Mamy pewne rezerwy na potrzeby prac tego typu – ocenił Werigo. Prace naprawcze mają potrwać do 17 stycznia.

PERN przekonuje, że naprawa nie wpływa na poziom dostaw ropy z Rosji przez Białoruś do Polski. Odbywa się ona w okresie wzrostu napięć w relacjach Mińska i Moskwy z powodu przeciągających się negocjacji na temat warunków dostaw surowca na terytorium białoruskie w 2020 roku. Obecnie Białoruś odbiera ropę na mocy porozumienia tymczasowego z dwoma dostawcami rosyjskimi.

 

Stare potęgi tracą rynek ropy na rzecz USA. Rosja rozważa opuszczenie porozumienia naftowego

OPEC przewiduje spadek zapotrzebowania na ropę kartelu pomimo wzrostu zapotrzebowania globalnego ze względu na wzrost udziałów producentów z USA, którzy notują rekord wydobycia. To ważny sygnał wobec sugestii porzucenia porozumienia naftowego przez Rosję.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Kartel OPEC przewiduje, że USA zanotują w ostatnim kwartale 2020 roku rekord wydobycia ropy naftowej na poziomie 20,21 mln baryłek dziennie, zbliżając się do poziomu zapotrzebowania amerykańskiego na ten surowiec wynoszącego 21,34 mln baryłek.

OPEC obniża prognozę zapotrzebowania na ropę kartelu o 0,1 mln do 29,5 mln baryłek dziennie, czyli o 1,2 mln mniej niż w całym 2019 roku. Kartel przewiduje dalszy spadek udziałów rynkowych na korzyść producentów z USA, Kanady, Brazylii, Kanady, Australii, Norwegii i Gujany pomimo wzrostu globalnego zapotrzebowania na ropę prognozowanego na poziomie 1,22 mln baryłek dziennie, czyli o 0,14 mln więcej niż w poprzednim miesiącu. Jeżeli ta prognoza się sprawdzi, poskutkuje wzrostem zapotrzebowania wyższym o 30 procent w stosunku do tempa notowanego w 2019 roku.

Skumulowany wzrost podaży od producentów spoza OPEC w 2020 roku ma wynieść 2,35 mln baryłek dziennie. To wzrost z 1,86 mln notowanych w 2019 roku. Ma być wspierany przez korzystną politykę monetarną, poprawę sytuacji na rynkach finansowych oraz wzrost podaży spoza OPEC.

Te dane mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości porozumienia naftowego, które w założeniu miało doprowadzić do podwyżki cen ropy naftowej, ale pośrednio poprawiło rentowność wydobycia konkurencji OPEC, jak producenci amerykańscy. Porozumienie zostało zawarte przez kraje OPEC i dwunastu producentów spoza niego, czyli tak zwaną grupę OPEC+. Zakłada ograniczenie wydobycia o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie. Rosjanie sugerują, że mogą wycofać się z układu. Bez ograniczeń mogliby skuteczniej rywalizować o udziały rynkowe zdobywane przez nową konkurencję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s