Ropa z USA przez Polskę na Białoruś? Nieprędko | Koronawirus obniża ceny ropy

Tankowiec. Fot. Shutterstock

:USA zgłaszają gotowość do zastąpienia Rosji w roli dostawcy ropy na Białoruś. Choć jest to element większego planu ograniczenia wpływów rosyjskich w sferze postsowieckiej, to nie będzie łatwo zastąpić ropy z Rosji.

:Ceny baryłki spadły wraz ze spadkiem zapotrzebowania na ropę w Chinach dotkniętych zarażeniami koronawirusem. Zapotrzebowanie na ropę w Chinach spadło w ostatnich tygodniach o 20 procent – donosi Bloomberg.

Ropa z USA przez Polskę na Białoruś? Nieprędko

USA zgłaszają gotowość do zastąpienia Rosji w roli dostawcy ropy na Białoruś. Choć jest to element większego planu ograniczenia wpływów rosyjskich w sferze postsowieckiej, to nie będzie łatwo zastąpić ropy z Rosji.

Polska Agencja Prasowa/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedził Mińsk i zapowiedział gotowość do zapewnienia stu procent dostaw ropy na Białoruś. Wcześniej odwiedził Ukrainę, Kazachstan i Uzbekistan. Przedstawił inicjatywę współpracy multilateralnej w Azji Środkowej odczytywanej przez analityków jako próbę ograniczenia wpływów Rosji, a także Chin w regionie. Mówił także o dywersyfikacji dostaw ropy na Białoruś.

– Nasi producenci są gotowi do zapewnienia wam 100 proc. potrzebnego surowca po konkurencyjnych cenach. Jesteśmy największym producentem surowców energetycznych na świecie i jedyne, co trzeba zrobić, to zwrócić się do nas w tej sprawie – powiedział Pompeo cytowany przez Polską Agencję Prasową. – Jeszcze nie doszliśmy do tego punktu (zniesienia sankcji – PAP), ale takie momenty jak dzisiaj przybliżają nas do tego celu – powiedział Pompeo.

Wizyta Pompeo to pierwsze spotkanie dyplomacji USA na takim szczeblu z administracją Aleksandra Łukaszenki, dyktatora objętego sankcjami za naruszanie praw człowieka. Sekretarz zapowiedział działania na rzecz zapewnienia suwerenności Mińska. Ta jest zagrożona przez plany integracji Związku Białorusi i Rosji hamowane przez Łukaszenkę pomimo presji Kremla.

Okazją do sporu na ten temat były negocjacje ceny dostaw ropy rosyjskiej na Białoruś, które przeciągnęły się na 2020 rok i spowodowały konieczność zastosowania rozwiązania tymczasowego przez Mińsk, który sprowadza obecnie ropę od podmiotów prywatnych grupy Guceriewa. Oferta amerykańska mogłaby zostać zrealizowana na przykład za pośrednictwem naftoportu w Gdańsku, ale nie będzie stanowiła pełnej alternatywy do dostaw z Rosji. Firmy naftowe z Polski zachowują rezerwę w tej sprawie i odmawiają komentarza.

Kommiersant przypomina, że dostawy tego rodzaju byłyby droższe od słanych Ropociągiem Przyjaźń. Warto także wspomnieć, że mieszanka ropy amerykańskiej ma inny skład chemiczny niż rosyjska. Pierwsza to tzw. ropa słodka, a druga – kwaśna, z większą zawartością kwasu siarkowego. Nie jest także pewne zainteresowanie Białorusi realną dywersyfikacją. W przeszłości wielokrotnie groziła Moskwie porzuceniem dostaw na korzyść innych źródeł, ale wracała do rozmów po uzyskaniu odpowiedniego rabatu cenowego.

 

Koronawirus obniża ceny ropy

Ceny baryłki spadły wraz ze spadkiem zapotrzebowania na ropę w Chinach dotkniętych zarażeniami koronawirusem. Zapotrzebowanie na ropę w Chinach spadło w ostatnich tygodniach o 20 procent – donosi Bloomberg.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Póki co kartel naftowy OPEC nie reaguje. Jego najbliższe spotkanie rutynowe jest zaplanowane na 5-6 marca 2020 roku. Kraje porozumienia naftowego z udziałem producentów spoza kartelu (OPEC+) rozważają przedłużenie i pogłębienie cięć z obecnych 1,2 mln baryłek dziennie. Rosja rozważa także opuszczenie układu.

Spadek cen ropy wywołany redukcją zapotrzebowania największego konsumenta tego surowca na świecie może mieć istotne znaczenie dla rynku globalnego. Skala oddziaływania będzie zależeć od losu zarażeń koronawirusem.

Polskie rafinerie już odnotowały spadek cen surowca odzwierciedlony w wartości produktów naftowych. 31 stycznia benzyna taniała średnio o 2 gr na litrze Pb95.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s