:Wymogi transformacji energetycznej każą sektorowi węgla w Polsce szybko się zmieniać. Rosjanie liczą na to, że Gazprom zmieni się szybciej i wygra rywalizację o rynek europejski. Technologia zgazowania węgla zmierzy się z wytwarzaniem wodoru z gazu.

:Japonia zamierza wybudować do dwudziestu dwóch elektrowni węglowych w następnych pięciu latach. Wyemitują one razem tyle dwutlenku węgla, co wszystkie samochody sprzedawane rocznie w USA – podaje New York Times.

 

Gazprom rzuca wyzwanie polskiemu węglowi z użyciem wodoru z Nord Stream 2

Wymogi transformacji energetycznej każą sektorowi węgla w Polsce szybko się zmieniać. Rosjanie liczą na to, że Gazprom zmieni się szybciej i wygra rywalizację o rynek europejski. Technologia zgazowania węgla zmierzy się z wytwarzaniem wodoru z gazu.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Portal branżowy Neftegaz.ru przygląda się kondycji polskiego sektora węglowego. Odnotowuje fakt spadku importu węgla zza granicy przy jednoczesnym wzroście zapasów na zwałach. Przypomina, że rentowność wydobycia węgla w Polsce jest na tyle niska, że przegrywa on z surowcem z importu. – Pensja polskiego górnika jest średnio dwa razy wyższa od krajowej średniej.

Polityka dekarbonizacji w zgodzie z planem Europejskiego Zielonego Ładu będzie wypychać polski węgiel z rynku. Polacy z Polskiej Grupy Górniczej chcą odpowiedzieć technologią zgazowania węgla, która ograniczy emisję gazów cieplarnianych przy spalaniu tego paliwa.

Neftegaz.ru przekonuje, że Gazprom jest dużo bardziej zaawansowany na tej ścieżce i opracował technologię pirolizy metanu pozwalającą zamieniać gaz ziemny w wodór i węgiel przy zerowej emisji. Zdaniem portalu będzie to faktyczna alternatywa do spalania węgla.

Gazprom informuje w dokumentach, że uruchomił już trzy instalacje wytwarzania wodoru w Tomsku, Samarze i Ufie. Każda pozwoli bezemisyjnie pozyskiwać wodór i eksportować go do Europy. Rosjanie podjęli współpracę naukową z partnerami europejskimi w Niemczech, Holandii i Francji. Gazprom przekonuje, że „istniejąca infrastruktura gazowa nawet w konserwatywnych szacunkach pozwoli wykorzystać do 20 procent przepustowości na rzecz transportu wodoru, a gazociągi jak Nord Stream nawet do 70 procent”.

 

 

Węgiel wygrywa z polityką klimatyczną w Japonii

Japonia zamierza wybudować do dwudziestu dwóch elektrowni węglowych w następnych pięciu latach. Wyemitują one razem tyle dwutlenku węgla, co wszystkie samochody sprzedawane rocznie w USA – podaje New York Times.

New York Times/Wojciech Jakóbik

 

Japonia zobowiązała się w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża do redukcji emisji CO2 o 26 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 2013 roku. Ten cel może być zagrożony przez rozwój energetyki węglowej. Obecnie wytwarza ponad jedną trzecią energii z węgla i ta zależność może wzrosnąć.

Jednakże węgiel jest coraz tańszy i może być atrakcyjnym paliwem dla gospodarki japońskiej uzależnionej od importu na Wyspy Japońskie. Alternatywa to Odnawialne Źródła Energii odpowiedzialne obecnie za wytwarzanie 16 procent energii w Japonii. Katastrofa w Fukushimie sprawiła, że udział atomu w miksie sięgający kiedyś jednej trzeciej wynosił zaledwie 3 procent w 2017 roku. Rząd japoński stoi na stanowisku, że wymogi polityki klimatycznej należy pogodzić z racjami bezpieczeństwa energetycznego.

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading