Szkic strategii wodorowej w Niemczech. Wodór zapełni gazociągi | Nadzieja Nord Stream 2 zostaje w Azji

PotencjPotencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gasalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas
Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

:Szkic strategii wodorowej Niemiec trafił do obiegu publicznego. Niemcy chcą wytwarzać 20 procent wodoru z Odnawialnych Źródeł Energii do 2030 roku.

:Statek Akademik Czerski stacjonujący dotąd w porcie Nachodka udał się do Singapuru. Rosjanie wiązali z nim nadzieję, na samotne ukończenie projektu Nord Stream 2 doświadczonego problemami przez sankcje USA.

Szkic strategii wodorowej w Niemczech. Wodór zapełni gazociągi

Szkic strategii wodorowej Niemiec trafił do obiegu publicznego. Niemcy chcą wytwarzać 20 procent wodoru z Odnawialnych Źródeł Energii do 2030 roku.

EurActiv.com/Handelsblatt/FNB Gas/Wojciech Jakóbik

 

Niemcy chcą wodoru z OZE

Ministerstwo gospodarki przekazało do konsultacji innym resortom szkic strategii wodorowej, do którego dotarł portal EurActiv.com. Wodór posłuży do dekarbonizacji gospodarki w różnych obszarach, na czele z transportem. Obowiązkowy udział paliw odnawialnych w transporcie w Niemczech ma wzrosnąć dzięki temu z 14 do 20 procent.

Niemcy zamierzają także dofinansować badania nad wykorzystaniem gazociągów do transportu wodoru. Stowarzyszenie operatorów systemów przesyłowych gazu FNB Gas przedstawiło także długoterminowy plan budowy sieci przesyłu wodoru pozwalających dostarczać ten surowiec z Niemiec północnych pełnych OZE, dzięki którym będzie możliwa jego masowa produkcja do dużych klientów, szczególnie przemysłu, na zachodzie i południu kraju. Według organizacji nowa sieć przesyłu wodoru mogłaby bazować nawet w 90 procentach na przepustowości istniejącej infrastruktury gazowej.

Rozwój technologii wodorowych ma być jednym z priorytetów nadchodzącej prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej. Projekty wodorowe mogą przez to trafić na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) i uzyskać wsparcie z funduszy unijnych.

Wodór wytwarzany przy wykorzystaniu OZE to tzw. zielony wodór. Unia Europejska wykorzystuje póki co w większym stopniu wodór pochodzący z gazu (niebieski) i pozbawiony dwutlenku węgla dzięki technologii wychwytywania i magazynowania (CSS).

Polska też liczy na wodór

Polska liczy na rozwój sektora wodoru i współpracę z Japonią. – Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią – mówił minister klimatu Michał Kurtyka w Tokio.

 

 

Nadzieja Nord Stream 2 zostaje w Azji

Statek Akademik Czerski stacjonujący dotąd w porcie Nachodka udał się do Singapuru. Rosjanie wiązali z nim nadzieję, na samotne ukończenie projektu Nord Stream 2 doświadczonego problemami przez sankcje USA.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

 

Akademik Czerski ma się znaleźć w Singapurze 22 lutego. Rosjanie liczyli na to, że po kilkumiesięcznej podróży na Morze Bałtyckie mógłby pozwolić na ukończenie odcinka spornego gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich. Szwajcarski wykonawca projektu Allseas opuścił budowę po tym, jak Amerykanie zapowiedzieli wprowadzenie sankcji wobec podmiotów odpowiedzialnych za jego konstrukcję.

Omawiany statek pracowałby wolniej od jednostek Allseas. Rosjanie rozważali jednak wsparcie go dodatkowymi jednostkami, jeżeli Duńczycy zgodziliby się na takie rozwiązanie. Wciąż jednak nie ogłosili decyzji w tej sprawie.

Kreml przyznaje, że Nord Stream 2 będzie opóźniony. Nie powstał zgodnie z planem do końca 2019 roku. Prezydent Władimir Putin wspomniał o możliwości jego ukończenia do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s