USA wróżą Nord Stream 2 „długie opóźnienie” | USA dadzą miliard dolarów na Trójmorze

Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo. Fot. MSZ
Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo. Fot. MSZ

:Zdaniem sekretarza energii USA Dana Brouilette’a projekt Nord Stream 2 będzie trudno ochronić przed sankcjami amerykańskimi, a tym samym go ukończyć. Wróży mu „długie opóźnienie”.

:Sekretarz stanu USA Mike Pompeo obiecał krajom Trójmorza, w tym Polsce, miliard dolarów wsparcia na projekty energetyczne. Polska liczy na te środki.

USA wróżą Nord Stream 2 „długie opóźnienie”

Zdaniem sekretarza energii USA Dana Brouilette’a projekt Nord Stream 2 będzie trudno ochronić przed sankcjami amerykańskimi, a tym samym go ukończyć. Wróży mu „długie opóźnienie”.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Brouilette jest przekonany, że Rosjanie nie będą mogli dokończyć samodzielnie spornego gazociągu z Rosji do Niemiec. – To będzie bardzo długie opóźnienie, bo Rosja nie ma technologii – powiedział sekretarz energii USA na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

W grudniu 2019 roku prezydent USA podpisał sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 powodujący wycofanie się z prac szwajcarskiego Allseas. Od tego czasu budowa stoi, bo Rosjanie szukają alternatywnego wykonawcy. Statki w ich dyspozycji nie posiadają technologii niezbędnych do ukończenia budowy na wodach duńskich. Jedyny statek spełniający wymogi to Akademik Czerski stacjonujący na Dalekim Wschodzie, który dotarłby na Morze Bałtyckie za kilka miesięcy i budowałby gazociąg wolniej, niż jednostki Allseas.

Mimo to Akademik Czerski opuścił port w Nachodce i skierował się do Singapuru. Można jednak znaleźć informacje sugerujące, że udał się tam w celu przygotowania do prac związanych z projektem Jużne-Kirinskoje Gazpromu na Sachalinie.

Termin ukończenia Nord Stream 2 został oficjalnie przeniesiony z końca 2019 na koniec 2020 roku. Gazociąg ma posłużyć do dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem szlaku niemieckiego i pominięciem ukraińskiego.

 

USA dadzą miliard dolarów na Trójmorze

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo obiecał krajom Trójmorza, w tym Polsce, miliard dolarów wsparcia na projekty energetyczne. Polska liczy na te środki.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Pompeo poinformował na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że środki zostaną przekazane przez agencję rządową International Development Finance Corporation w celu „odrodzenia sektora prywatnego w energetyce”. Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz ocenił, że ta deklaracja oznacza, iż USA traktują poważnie inicjatywę Trójmorza.

Trójmorze to inicjatywa zapoczątkowana przez Chorwację i Polskę w celu integracji gospodarczej krajów unijnych Europy Środkowo-Wschodniej między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Inicjatywa została poparta przez dwanaście krajów unijnych: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. USA i Niemcy brały udział w spotkaniach jej przedstawicieli.

Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank powołały w czerwcu 2019 roku Fundusz Trójmorza wart 500 mln euro. Jego celem jest zebranie 3-5 mld euro na projekty energetyczne, infrastrukturalne i cyfrowe w krajach trójmorskich.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s