Wodór z Nord Stream 2 posłuży dążeniu ku neutralności klimatycznej | Rosszelf, czyli Rosja wpada na pomysł Piotra Woźniaka

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Niemiecka NTV donosi, że rząd federalny Niemiec rozmawiał z Rosjanami o współpracy przy dostawach wodoru przez Nord Stream 2, które mogą przyczynić się do realizacji celu neutralności klimatycznej.

:Ministerstwo rozwoju na Wschodzie przyjęło dekret o ustanowieniu Rosszelfu, państwowej firmy mającej zostać operatorem przy wydobyciu surowców w na szelfie arktycznym. Projekt został skrytykowany przez resorty surowców naturalnych oraz energetyki.

Wodór z Nord Stream 2 posłuży dążeniu ku neutralności klimatycznej

Niemiecka NTV donosi, że rząd federalny Niemiec rozmawiał z Rosjanami o współpracy przy dostawach wodoru przez Nord Stream 2, które mogą przyczynić się do realizacji celu neutralności klimatycznej.

NTV/Wojciech Jakóbik

 

Wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin powiedział w Berlinie, że dostawy wodoru przez Nord Stream 2 „są faktycznie możliwe” w 5-7 procentach. – Wciąż mamy nowe pomysły pozyskiwania energii w Rosji i transportowania jej dalej – przyznał wiceminister. Wodór ma być jednym z priorytetów badań.

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier, który spotkał się z Sorokinem, przyznał, że wodór ma wielki potencjał, niezależnie czy będzie zielony (pochodzący z elektrolizy zasilanej Odnawialnymi Źródłami Energii) czy niebieski (z gazu pozbawionego CO2). Altmaier przyznał, że zapotrzebowanie na gaz w Niemczech będzie rosło przez odejście od atomu. – Dlatego jest uzasadnienie dla Nord Stream 2 – stwierdził. Jego zdaniem projekt leży w interesie jego kraju i Rosji.

Niemcy i Rosja mają stworzyć grupę roboczą do spraw polityki neutralności klimatycznej. Wyraził też nadzieję na postęp w dialogu na temat nielegalnej aneksji Krymu. Skrytykował sankcje USA wobec Nord Stream 2 i przekonywał, że nie przyniosą „komplikacji”.

 

 

Rosszelf, czyli Rosja wpada na pomysł Piotra Woźniaka

Ministerstwo rozwoju na Wschodzie przyjęło dekret o ustanowieniu Rosszelfu, państwowej firmy mającej zostać operatorem przy wydobyciu surowców w na szelfie arktycznym. Projekt został skrytykowany przez resorty surowców naturalnych oraz energetyki.

Kommiersant/Neftegaz.ru/Oilcapital.ru/Wojciech Jakóbik

 

Pomysł wicepremiera i ministra rozwoju na Wschodzie Jurija Trutniewa zakładał stworzenie operatora Rosszelf, który miałby większy dostęp do gruntów prywatnych i pozwolił na rozwój wydobycia węglowodorów w Arktyce. Obecnie tylko dwie państwowe spółki mają dostęp do tamtejszych koncesji. To Rosnieft i Gazprom.

Projekt tworzy konflikt interesów. Nowy podmiot zyskałby wpływy zabrane dotychczasowym graczom rosyjskim w Arktyce. Trutniew broni się stawiając za wzór model norweski, w którym spółka państwowa posiada 30 procent udziałów we wszystkich projektach wydobywczych, a resztę akcji kupują inwestorzy prywatni. Zdaniem inwestorów udział operatora państwowego może zmniejszyć atrakcyjność koncesji. Trutniew wskazuje, że pomimo pięciu lat obecności w Arktyce państwowe Gazprom i Rosnieft dokonały tylko pięciu odwiertów, a narodowy operator umożliwiłby przyspieszenie prac.

Podobny pomysł Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE) powstał w 2013 roku Polsce z inicjatywy ówczesnego wiceministra środowiska Piotra Woźniaka, ale został storpedowany przez sektor wydobywczy i spór ministerstw. Chociaż Woźniak został w 2015 roku prezesem PGNiG, pomysł NOKE nie wrócił. Prezes Woźniak stracił stanowisko w 2019 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s