Wenezuela ogłasza kryzys energetyczny | Francja włącza się do sporu o East Med | Huawei przegrał w sądzie z USA

:Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił kryzys energetyczny w odpowiedzi na sankcje USA wobec Rosnieft Tradingu zajmującego się wydobyciem ropy w tym kraju.

:Minister obrony Francji Florence Parl poparł Cypr w sporze o złoża węglowodorów wokół wyspy, o której spiera się z Turcją. Będą źródłem gazu projektu East Med ważnego dla Unii Europejskiej.

:Chiński Huawei przegrał postępowanie w sądzie federalnym. Sąd uznał, że wyłączenie tej firmy z dostępu do kontraktów na dostawy sprzętu agencjom rządowym i jej kontraktorom było zgodne z prawem.

Wenezuela ogłasza kryzys energetyczny

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił kryzys energetyczny w odpowiedzi na sankcje USA wobec Rosnieft Tradingu zajmującego się wydobyciem ropy w tym kraju.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Komisja z wiceprezydentem Tarekiem El Aissamim odpowiedzialnym za gospodarkę na czele wyznaczyła sobie za cel podwojenie wydobycia ropy naftowej w kraju do dwóch mln baryłek dziennie w tym roku.

Wydobycie ropy w Wenezueli spada już przez poprzednie sankcje amerykańskie. Objęcie nimi spółki handlowej Rosnieftu odpowiedzialnej za działalność zagraniczną może pogłębić ten trend. Caracas miało już w przeszłości do czynienia z kryzysem dostaw energii elektrycznej spowodowanym zapaścią gospodarczą. Teraz jednak to rząd ogłasza stan kryzysowy.

 

Francja włącza się do sporu o East Med

Minister obrony Francji Florence Parl poparł Cypr w sporze o złoża węglowodorów wokół wyspy, o której spiera się z Turcją. Będą źródłem gazu projektu East Med ważnego dla Unii Europejskiej.

Energy Reporters/Wojciech Jakóbik

 

Turcy rozmieścili platformy wiertnicze chronione przez okręty wojenne na koncesjach przyznanych francuskiemu Totalowi i włoskiemu ENI. Cypr uważa ten ruch za złamanie prawa międzynarodowego. Turcja przekonuje, że odwierty odbywają się na szelfie kontynentalnym w zgodzie z prawem.

Cypr gości na swych wodach lotniskowiec Charles de Gaulle ostrzeliwujący bojowników islamskich w Syrii. Podpisał także umowę z Francuzami na modernizację sił zbrojnych. Paryż liczy na możliwość wykorzystania bazy lotniczej na wyspie.

Cypr, Grecja i Izrael szukają węglowodorów na Morzu Śródziemnym w celu zapewnienia gazu projektowi East Med zakładającemu budowę gazociągu z obszaru wydobycia do Grecji i Włoch. Mógłby on zapewnić 10-20 mld m sześc. gazu ziemnego Europie i stać się kolejnym źródłem dywersyfikacji.

 

Huawei przegrał w sądzie z USA

Chiński Huawei przegrał postępowanie w sądzie federalnym. Sąd uznał, że wyłączenie tej firmy z dostępu do kontraktów na dostawy sprzętu agencjom rządowym i jej kontraktorom było zgodne z prawem.

Axios/Wojciech Jakóbik

 

Kongres amerykański przyjął w 2019 roku Ustawę National Defense Authorization Act, która wprowadziła limit dostępu określonych firm, w tym Hauawei i ZTE z Chin, do sektora uznanego za wrażliwy z punktu widzenia bezpieczeństwa. Chińczycy skierowali sprawę do sądu, uznając ten ruch za niezgodny z konstytucją USA.

Sąd uznał, że rząd ma prawo decydować o tym, w jaki sposób zamierza wydatkować środki budżetowe. Huawei rozważa kolejne kroki sądowe. Amerykanie uznają tę firmę za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i doprowadzili do wycofania oprogramowania firmy Google, które może wpłynąć negatywnie na atrakcyjność oferty Chińczyków. Huawei odrzuca wszelkie oskarżenia o szpiegostwo i formułuje własne wobec administracji amerykańskiej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s